رفتن به محتوای اصلی

یاسمین پهلوی سرانجام؛ ایده چپ، مجاهد و ملا را برای حال و آینده ایران زیان‌بار دانست
09.06.2023 - 07:14

 یاسمین پهلوی، همسر شاهزاده پهلوی، در اینستاگرام با اشاره به نظر خود درباره دیدگاه‌های مارکسیست‌ها و اسلام‌گرایان گفت: «من شدیدا با ایده چپ و مجاهد و ملا مخالفم و آن را برای حال و آینده ایران زیان‌بار می‌دانم. اما به هیچ‌وجه منظورم این نیست که صاحبان این ایده‌ها باید کشته شوند.»

یاسمین پهلوی با تاکید بر اینکه او و همسرش درباره مسائل مختلف، هر یک دیدگاه‌های خود را دارند، از رسانه‌ها خواست برای دانستن دیدگاه‌هایش، به طور مستقیم از خود او سئوال کنند.

یاسمین پهلوی مارکیسیت‌ها و اسلام‌گرایان را عاملان اصلی «فتنه ۵۷ و درنتیجه بانیان فلاکت کنونی ایران و ایرانی» خواند. او با اشاره به اینکه ملاها بعد از به قدرت رسیدن، تبدیل به «ارتجاع غالب» شدند، گفت: «ارتجاع مغلوب، یعنی چپ‌ها و مجاهدین، بهتر از ملاها نبودند.»

او تنها نتیجه به قدرت رسیدن دیدگاه‌ چپ در نقاط مختلف جهان، از جمله شوروی سابق، کره شمالی، کوبا و ونزوئلا را «مرگ و ویرانی و فقر و فلاکت» خواند.

 

خبر تکمیلی...

رادیو فردا - یاسمین پهلوی: ضدیت با ایده چپ به معنی موافقتش با کشتار چپ‌‌‌ها به دست جمهوری اسلامی نیست

یاسمین پهلوی، در پی انتقادها از موضع‌گیری‌اش در قبال جریان چپ، در بیانیه‌ای در قالب یک استوری اینستاگرامی نوشت با آن که با ایده چپ «به شدت مخالف است»، این به معنی موافقت وی با کشتار آنها به دست جمهوری اسلامی نیست.

خانم پهلوی نوشته که مارکسیست‌ها و اسلام‌گرایان «عوامل اصلی» انقلاب ۵۷ بودند و «در نتیجه بانیان فلاکت کنونی ایران و ایرانی هستند».

او چپ‌ها و پیروان سازمان مجاهدین خلق را در کنار یکدیگر «ارتجاع مغلوب» نام نهاد که پس از کنار زدن رقبا از سوی اسلام‌گرایان و پیروزی آنها به عنوان «ارتجاع غالب» در این جایگاه قرار گرفتند.

به نوشته خانم پهلوی، اندیشه چپ هر کجا به قدرت رسیده، جز «مرگ و ویرانی و فقر و فلاکت» چیز دیگری به بار نیاورده و از نظر وی «ارتجاع مغلوب» از «ارتجاع غالب» بهتر نبود.

او نوشته با این که «به شدت» با «ایده چپ و مجاهد و ملا» مخالف است، اما هرگز منظور او این «نبوده و نیست» که «صاحبان این ایده‌ها باید کشته شوند».

به نظر می‌رسد این موضع‌گیری به اظهارات حامد اسماعیلیون در جریان یک نشست برمی‌گردد که اگرچه عملکرد سازمان مجاهدین خلق را غیرقابل قبول خواند، اما بر حق دادخواهی آنها به‌دلیل کشتار نیروهای عضو و هوادار این سازمان به دست جمهوری اسلامی تأکید کرد.

این سخنان در همان زمان با واکنش یاسمین پهلوی مواجه شد و وی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «برای من روشن نیست چرا آقای اسماعیلیون، وقت این جلسه را صرف دادخواهی برای خانواده‌های مجاهدین می‌کند. من فکر می‌کنم آقای اسماعیلیون باید روی خانواده‌های قربانیان انقلاب مهسا تمرکز کند.»

سخنان خانم پهلوی در عین حال در شبکه‌های اجتماعی به نوعی «دخالت در سیاست» نیز تلقی شد و او به همین دلیل در بیانیه خود چنین توضیح داده است که خوب است رسانه‌ها «تمایز» میان نظرات او و شاهزاده رضا پهلوی را بفهمند و سوالات از او را از خودش بپرسند، نه از همسرش.

با این حال شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از سخنان یاسمین پهلوی حمایت کرده و عملکرد چپ‌گرایان و نقش آنها در انقلاب ۵۷ و سرنگونی حکومت پهلوی را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

 

 • Doustali Behzadi

  یاسمین تویی که به این نتیجه گیری رسیدی اگر چون پسته بی مغز دهان نگوشویی حتما در یک تحقیق و مطالعه جدی و منصفانه به این رسیدی که ایده های خطرناک را معرفی میکنید .

  لطف کن فقط و فقط یک صفحه A4 از تحقیقات خود در مورد چپ بنویس تا ما هم یاد بگیریم .

  شنیدی که میگویند

  «پسته بی مغز چون لب وا کند ، رسوا شود »

جمعه, 09.06.2023 - 09:23 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.