رفتن به محتوای اصلی

مارس 2010

31.03.2010 - 19:12
نیما زاگرس
بعد از 63 روز بالاخره همسر عمادالدین باقی توانست در 9 فروردین او را ملاقات کند ، در این دیدار از وضعیت سلامتی آقای باقی بیشتر با خبر شد و ابراز نگرانی کرد و اعلام نمود که باقی در زندان مشکل تنفسی دارد و تابحال چندین بار بی هوش شده و او را به بیمارستان منتقل کرده اند.
31.03.2010 - 17:10
در پهرستِ گروه هایِ تروریستی :بتازگی حزب لیبرال دمکرات آلمان که بخشی از دولت این کشور را رهبری میکند، پیشنهادِ به گذاشتن نام «سپاه پاسدارانِ انقلاب اسلامی» در پهرستِ نام گروه هایِ تروریستی داده است. دولت آلمان برای به انجام رساندن این پیشنهاد باید خُرسندیِ پارلمان اروپا را بدست آورد.
31.03.2010 - 16:12
همان‌طور که اروتیسم و لمس اروتیسم انسانی پیوند تنگاتنگ با حس مرگ دارد. جسم معشوق از آنرو زیبا و برانگیزنده هزاران فانتزی است، زیرا ما همزمان فانی بودن و گذرا بودن این جسم و لحظه را حس می‌کنیم، پس می‌خواهیم لحظه و کامجویی نو بیافرینیم و لحظه‌مان را جاودان سازیم. میان اروس و تانتانوس( خدایان عشق، اروتیک و مرگ) پیوند تنگاتنگ است.
31.03.2010 - 16:10
ولی این تخم و ترکه‌های غزنوی و قاجار و آخوندهای حسود و بی‌چشم و رو که اصلاً ایرانی نیستند مگه می‌ذارن. به خصوص این آخوندها نه چشم دیدن کورش را دارن، به طوری که می‌خواستند مقبره‌اش را هم بکنند زیر آب، به زکریای رازی هم شب و روز فحش می دن که چرا این همه حافظ و سعدی و امثالهم و حتی مردم قم و مشهد را حالی به حالی می‌کنه، با حقوق بشر هم که عین جن و بسم‌الله هستند. خلاصه همیناست که باعث شده ما ملت والا و تاریخی هنوز هم که هنوزه هم برای حقوق بشر، هم برای نون شب،و هم برای یک استکان از زکریای رازی و...
31.03.2010 - 15:10
خسرو ناقد
پژوهش پیرامون سرآغاز و پیشینه حضور زنان در عرصه ادبیات داستانى و نقش آنان در توسعه و تكامل این گستره از ادبیات و نیز تأثیرى كه شعر و داستان و رُمانِ شاعران و نویسندگان زن بر فرایند مبارزات اجتماعى و كوشش‏هاى زنان در جهت احقاق حقوق انسانی‌شان داشته است، از جمله مباحثى است كه می‌تواند موضوع یكى از جالب‏ترین تحقیقات دانشگاهى قرار گیرد.
31.03.2010 - 14:10
طی سال های اخیر، وزارت بهداشت استان کبک برای زنان مسلمان نقاب دار تسهیلاتی فراهم می کرد تا کارمندان زن این وزارتخانه از آن ها عکس بگیرند. اما بر اساس تصمیم کمیسیون حقوق بشر کبک مبنی بر ملزم نبودن وزارت بهداشت استان به این کار، دادگاه ، سیاست ارائه خدمات ویژه به زنان مسلمان روبنده پوش را ممنوع کرد. پارلمان محلی کبک، روز چهارشنبه، با تصویب قانونی، بانوان مسلمان روبنده پوش را موظف کرد، هنگام استفاده از امکانات دولتی، صورت خود را باز کنند.
31.03.2010 - 13:12
رضا پهلوی
در ایران بود. پدرم به شدت زیر تأثیر ایراداتی قرار گرفته بود که به وی وارد می‌شد. او مطلقا رنج مردم را نمی‌خواست. می‌گفت، اگر مردم می‌خواهند راه دیگری بروند، باید راه را برایشان باز کرد. به همین دلیل نیز کشور را ترک گفت. بسیاری از منتقدان سرسخت وی این حرکت پدرم را مثبت می‌شمارند. اما بعضی ایراد می‌گیرند که چرا نماند و مبارزه نکرد.
31.03.2010 - 13:10
کیانوش توکلی
اولین بار ژانویه 2010 بطور غیر رسمی به خاتمی گفته شده بود :«..در صورتی که خاتمی جایزه گفتگوی جهانی را به طور مشترک به همراه داریوش شایگان دریافت کند ، این اقدام او به منزله اعلام رسمی او برای خروج از نظام اسلامی خواهد بود.» و دیشب هم ، یک مقام اطلاعاتي در محفل خصوصي روحانيون جامعه وعاظ از ممنوع الخروج شدن سيد محمدخاتمي رئيس بنياد باران از كشور خبر داد. اين مقام امنيتي در اين باره تاكيد كرد كه خاتمي اخيرا برای بار دوم قصد خروج از كشور را داشت.
31.03.2010 - 12:12
شهلا و. ی. صفایی
وقتی که سخن از مبارزه برای آزادی در چارچوب تشکیلاتی می¬کنیم، بی شک پرداختن به روش¬ها، کنش¬ها، خرد جمعی، حافظه¬ی جمعی، روابط تشکیلاتی، سیاست¬های تشکیلاتی، تصمیم¬گیری¬ها، بازنگری، مطالعه، اندیشه¬ورزی، یافتن راه حل و بسیاری از این مفاهیم می¬تواند روشنگر مسیر مبارزان و در نهایت به تحقق رهایی انسان نزدیک شود؛ خیزش¬های اجتماعی چند ماه اخیر مردم ایران، شرایطی را ایجاد کرد که یک بار دیگر به حافظه¬ی جمعی و فردی خویش بپردازیم و با بیان شفاف تجربه¬ها و نقد و بررسی عملکرد گذشته...
31.03.2010 - 11:12
بیژن پوینده
سیزده بدر، روز جهانی کارگر و روزهایی که هر یک سمبلی از وقایع تاریخی، یادبودها وجشن ها ی ملی ما هستند یکی پی از دیگری در راهند. در هر یک از این روز ها میتوانیم با شادی و جشن گرفتن زندگی در برابر مرگ. خواست آزادی در برابر استبداد، در عین برگزاری جشن و پایکوبی ، برای آزادی خود و دیگر هموطنانمان از یوغ استبداد طالبانی با ایده های خلاق متناسب با موقعیت تلاش نماییم. سیزده بدر جشن و شادی در طبیعت را با تلاش هایمان برای دور ریختن نحسی نظام ولایت فقیه همراه کنیم.
30.03.2010 - 19:12
بهنام قلی پور
اینها همه از برکت نشستن طالبان بر سر سفره ایران در سیستان و بلوچستان است. حالا بعد از میزبانی خانواده بن‌لادن و گروهی از اعضای القاعده در ایران، نوبت به طالبان رسیده است.از قرائن و شواهد این‌طور بر می‌آید که سیستان و بلوچستان بعد از دره سوات پاکستان، قرار است به پایگاه جدید طالبان تبدیل شود.
30.03.2010 - 19:10
آیا پیشروان و فعالان این جنبش که عموما سکولار هستند (مذهبی یا غیر مذهبی) به تفکیک نهادهای دینی و سیاسی وفادار مانده و بدان عمل خواهند کرد؟ آیا جامعه با توجه به مصیبت‌هایی که از نهادهای دینی کشیده آنها را نابود نخواهد کرد؟ آیا گروه دیگری از دینداران سیاسی حکومت را به دست گرفته و جمهوری اسلامی به شکلی دیگر ادامه پیدا خواهد کرد؟ آیا سی سال تجربه اسفناک حکومت دینی مردم را به حرکت‌هایی از همان نوع که در انقلاب فرانسه رخ داد سوق نمی دهد؟ چه سناریوهایی برای دین و نهادهای دینی محتمل است؟
30.03.2010 - 18:12
حسین پویا
بینندگان عزیز من حاج محمود خبرنگار تلویزیون کانال یک بهشت هستم. هم اکنون به محل ترمینال شماره 2 بهشت آمده ام وتصمیم دارم با یک برادر بسیجی که تازه از راه رسیده گفتگوی کوتاهی داشته باشم. این برادر هنوز همانطور که از طریق انتقال روحانی به زیر یکی از درختان ترمینال شماره 2 منتقل شده، در حالت دراز کش است. اجازه بدید که من به او نزدیک بشم و مصاحبه را شروع کنم. خبرنگار: برادر سلام عرض شد. رسیدن به خیر...... برادر.....برادر....نخیر خوابش سنگینه. پنداری شیشه شربت شهادت رو تا ته سر کشیده...
30.03.2010 - 18:12
اهداف سازمان های اطلاعاتی تمام کشور های دنیا ، پیش بردن سیاست ها داخلی و خارجی آن کشور ، با هزینه های کم انسانی و مادی است. در راستای این هدف ، جمع آوری اطلاعات در تمام سطوح فرهنگی ، نظامی ، تکنولوژیک ، مالی ،باور های دینی ، اختلافات قومی ، مذهبی ، مناطق و معادن مواد اولیه استراتژیک ، خصوصیات اخلاقی و روانی و حتی انحرافات جنسی رهبران سیاسی کشور های رقیب و دوست و هم پیمان ، بخش مهم ماموریت های این سازمان ها هستند.
30.03.2010 - 18:10
فریبا داودی مهاجر
کیان امانی جوان ۲۹ ساله روزنامه نگار و فتوژورنالیست برنده جایزه کاوه گلستان است. فیلم های زیادی از وی در جشنواره های آمستردام ، لندن و نیویورک به نمایش درآمده است. کیان امانی در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ایران در ۲۶ خردادماه به دست نیروهای لباس شخصی چاقو خورد و بارها به دلیل عکاسی از تظاهرات توسط آنان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. کیان امانی در سال اخیر به مستند سازی از زندگی همجنسگرایان ایرانی و مشکلات آنان پرداخته است که در این خصوص با وی به گفتگو نشسته ایم .
30.03.2010 - 18:10
امیررضا پرحلم
شیوه ارتش سایبری به این ترتیب است که با هکرهای چینی تماس می گیرند و اطلاعات پایه ای سایت مورد نظر را از آنها دریافت می کنند سپس حملات از داخل ایران و با آی پی ایرانی انجام می شود.
30.03.2010 - 17:12
احمد وحدت خواه
اين هجوم وحشتناک فرهنگی بر روح خردجو و روان مداراجوی ايرانيان که هزاران سال با تاريک انديشی و جزم در نبرد بوده اند امروز بار ديگر و قرنها پس از حمله اعراب و سلطه آنان بر تاريخ و تمدن ما جان تازه ای گرفته و ما را به سراشيبی ديگر و تا مرز سقوط انسانيت در همه ابعاد آن کشانده است که آثار روزمره آن را در سی سال گذشته و به وضوح در رفتار حاکميت با ملت در ۹ ماه گذشته ديده ايم.
30.03.2010 - 17:10
محمدرضا شکوهی فرد
حق و مصلحت میان این دو ایستادن از آن افعالیست که نه می توان اعتبار اخلاقی برایش قائل شد و نه از آن به عنوان شاهدی یاد کرد بر تضمین تحصیل اهداف به این واسطه که ممکن است یا قرار است پاسخ بهینه ای در بر داشته باشد. رجحان مصلحت بر حقیقت، از دیدگاه مذهبی نیز البته محلی از اعراب نداشته و مستوجب ذم اخلاقی است و نتیجه مستقیمی که از آیات و روایات خارج می شود، اینگونه می نماید که میان این دو ایستادن و ندای حق سردادن در خوشبینانه ترین حالت یک خطای اخلاقی استراتژیک است.
30.03.2010 - 16:12
رضا شاهینی
آقای رفسنجانی، دوست دارم در یک فرصت مناسب به گذشته خود نگاهی بیاندازید و بدانید قبل از انقلاب کجا بودید و بعد از انقلاب به کجا رسیدید. تا آنجا که من به یاد دارم از اواخر دهه ۶۰ تا نیمه دهه ۷۰ شما را به اصطلاح سردار سازندگی یاد می کردند و حتی لقب اکبر شاه را به شما نسبت می دادند.
30.03.2010 - 16:10
آنتی وار
جهانی شدن نوروز، را باید به فال نیک گرفت و کوشش کرد تا این ایّام خجسته را فرصتی برای ایجاد دوستی و آشتی بین نوع بشر و ترویج اتّحاد و اتّفاق در میان عالمیان قرار داد و با تکیه بر چنین اعیادی نسبت به برقراری صلح و امنیت در جهان اقدام کرد. اما جدای از بحث جهانی شدن، والبته پیام های تبریک شخصیتهای مختلف سیاسی، فرهنگی، ورزشی و ... پیام تبریک بیت العدل اعظم بهائیان، در تبریک نوروز در جای خود بسیار جالب توجه است. پیام نوروزی بیت العدل اعظم، تنها مختص امسال نبوده و نیست.
30.03.2010 - 13:29
حبیب تبریزیان
افقی را که جهش بلوک علاوی ، با کسب 30% آراء در انتخابات پارلمانی اخیر به روی مردم عراق و منطقه گشوده است، برای استقرار یک نظام لیبرال دموکراتیک، سکولار، غیر قومگرا، افقی است واقعی و امید بخش برای همه نیروهای آزادی دوست هم در عراق هم در منطقه...
29.03.2010 - 19:10
امین موحدی
ضربه‌ای که این گروه به حرکت هويت طلبي آذربایجان میزنند بسیار گسترده است به شکلی‌ که علاوه بر ایجاد تفرقه و بد بینی‌ بین فعالین سیاسی و حذف آنان از حرکت یا به قول معروف پیاده شدن تعداد زیادی از مسافرین قطار مبارزه در بین راه که ریزش نیرو محسوب میشود موجب واگرایی و بدبینی مردم در بلند مدت به این حرکت خواهد بود چرا که با روشن شدن مقاصد قدرت طلبانه انحصار طلبان در بطن یک جریان سیاسی، مردم صف خود را از آن جدا کرده و حاضر نخواهند شد تبدیل به پلکانی برای به قدرت رسیدن کسانی‌ شوند که...
29.03.2010 - 18:12
حبیب تبریزیان
می توان هدف های گسترده ای را که امکان تحقق آن ها به فوریت وجود ندارد، با هدف های فوری که مقامات آماده پذیرش آن ها هستند، بی آن که در اقتدارشان خللی عمده واردآید، ترکیب کرد. برای مثال، دولت ممکن است با خواست آزادی کامل بیان، اجتماعات یا رسانه ها موافقت نکند اما زندانیان سیاسی را آزاد کندو جلو چماقدارهایش را بگیرد.
29.03.2010 - 18:12
محمود دلخواسته
در مقاله‌ی «اصلی‌ترین ویژگی رادیکالیسم سیاسی»، عبدی سعی دارد خوانندگان را متقاعد کند که رادیکالیسم سیاسی در شرایط کنونی به لحاظ ارزشی مطلوب تلقی نمی‌شود و بار منفی دارد. این از لطایف روزگار است که عبدی که خود از رهبران دانشجویان تسخیر کننده سفارت آمریکا بوده و همیشه از این عمل دفاع کرده. حالا در زمانی که یک جنبش اصیل و ضد استبدادی به راه افتاده تبدیل به یک چهره میانه رو می‌شود و در مذمت رادیکالیسم می‌نویسد. اولاً به نظر من خواست‌های مطرح شده در جنبش سبز که محدود به...
29.03.2010 - 18:10
زینت میرهاشمی
در روزهای پایانی سال 88، چون سالهای قبل، حداقل دستمزد کارگران و مزدبگیران بدون حضور نمایندگان کارگری و نظرخواهی از آنها در شورای عالی کار تعیین شد. مساله مربوط به پایه زندگی و معشیت کارگران، در شرایطی غیر دموکراتیک و تنها با در نظر گرفتن منافع سرمایه داران و دولت حامی آنان، تعیین شده است.
29.03.2010 - 17:12
لیلا جدیدی
سکوت پر معنا و در عین حال اجباری ولی فقیه و مزدورانش پیرامون انتخابات عراق و شکست تلاشهای پر خرج رژیم برای جا انداختن دست نشانده های خود در این کشور، دو روز بعد از اعلام نتایج همچنان ادامه دارد. این در حالی ست که رسانه های حکومتی پیش از اعلام نتایج رسمی انتخابات عراق، با آگاهی از ابعاد این تلاشها از پیروزی گماشتگان رژیم دم می زدند.
29.03.2010 - 17:10
عباس ولی
مقاله‌ی حاضر، بخش اول از سلسله نوشته‌های نظری در باره‌ی وضعیت موجود در ایران است. ماهیت جنبش سبز، وضعیت گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران و موقعیت کُردها در پروسه‌های سیاسی ایران از منظر نظری در بخش‌های دیگر مورد بررسی قرار گرفته‌است. بخش‌های دوم و سوم از این سلسله نوشتار در آینده‌ی نزدیک ترجمه و منتشر خواهد شد
29.03.2010 - 16:12
مسعود جابانی
در بعضی از فرقه ها استثمار جنسی صورت دیگری پیدا میکند. اعضاء فرقه می بایست تا رسیدن به هدفی که رهبر فرقه تعیین کرده است از روابط جنسی پرهیز نموده و حتی در مواردی هم که بطور طبیعی به آن می اندیشند خود را مورد سرزنش و توبیخ قرار دهند. دلیل و یا دلایل اینگونه ممنوعیت هرچه که باشد به نوع ویژه ای از ناهنجاریهای اجتماعی منجر میگردد.
29.03.2010 - 16:10
خسرو شاکری زند
او نخستین ایرانی ای بود که علیه نظام کاپیتولاسیون قلم زد و تا لغو آن از پای ننشست. او تنها والی ای بود که در دو مأموریت خود از آزادی مطبوعات حمایت کرد. مبارزات او در مجلس چهاردهم برای استقلال و آزادی و تصویب یک قانون صحیح انتخابات بود، که مانع تقلبات هیئت حاکمه شود؛ کوشش های او موجبات احیای جنبش آزادیخواهی و استقلال طلبانه ی مشروطیت را فراهم آورد. مبارزات او برای ملی کردن صنعت نفت و کوتاه کردن دست استعمار بریتانیا در ایران حیات تازه ای به ملت ایران بخشید و سرمشقی برای دیگر ملل اسیر شد.
29.03.2010 - 15:10
این تیم پس از احساس نیاز نهاد های امنیتی مبنی بر کنترل دنیای مجازی به شکل نامنسجم و بدون برنامه ایجاد شد . در ابتدا شیوه کار شناسایی فعالین حوزه اینترنت ، و دستگیری آنها بود . از اولین فعالیت های جدی آنها ، میتوان به دستگیری گروه اول وبلاگ نویسان به اتهام نوشتن مطالب غیر اخلاقی و توهین به مقدسات اشاره کرد .
29.03.2010 - 14:10
محمدرضا شکوهی فرد
بیش از یک قرن از نهضت مشروطه می گذرد، افزون بر نیم قرن از نهضت ملی، بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی، دستاوردها اما پس از آن حجم عظیم تلاشهایی که در جهت اعتلاء و ارتقاء شاخص های توسعه ملی خرج گشته طی این سه حرکت اصیل و فراگیر (که هر کدامشان در مقیاس منطقه ای و بعضا جهانی سرآغازی بوده اند)، کجاست؟ استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی، اینها مجلد آشنای همه آرمان هایی بود که این سه نهضت برای آن شعله ها بر افروخت و خون ها داد و هزینه ها پرداخت.
29.03.2010 - 13:10
سهرابستان
مردم بر اساس اعتماد و خوش بینی مفرط و اعتقاد به خیرخواهی سران انقلاب، «رنگ سبز» را برگزیدند به این امید که سبزاندیشی و آبادانی و آزادی و دموکراسی و پیشرفت و رفاه از صندوقها بیرون بیاید، ولی شوربختانه، چوبه های دار و تحجر و ارتجاع و استبداد و تبعیض و غارت، حاصل اعتماد مردم به «رهبران» بود.
28.03.2010 - 16:12
بابک داد
متن در ادامه مطلب ، متن پياده شده گفتگويم با برنامه خبرها و نظرهاي صداي آمريكاست در جمعه شب 6 فروردين 89. موضوع صحبت نامگذاري سال جديد بود و ... بماند. سئوالات سيامك دهقانپور و پاسخهايم.....
28.03.2010 - 15:12
اسماعیل هوشیار
موسوی نه یک معادله است ونه یک معما که شما بخواهی آن را حل کنی . موسوی فقط یک تجربه است .موسوی یک علامت سوال بزرگ است ویک کارت بازی....کدام کارت ؟ منهم نمیدانم . میشه اززهرارهنورد پرسید . خود زهرارهنورد کیه وچکاره است ؟ این را هم نزانم ! یا بی بی خشت است و یا بی بی گشنیزویا ......
27.03.2010 - 17:12
م. جویا
میگوییم که این حق را التماس نمیکنیم، آن را با قدرت از او و لشگر ساندیس نوشش میگیریم. بدون حق تعیین سرنوشت ایران و ایرانی میان اوامر شاهانه و فرامین ولیانه دست و پا خواهد زد. بدون حق تعین سرنوشت نسل من در بیابانهای خوزستان و کوه های کردستان، شکنجه گاه های اوین وقتلگاه های گوهردشت قتل عام شد، نسل فرزندان من را هم میخواهند در خیابانهای تهران و سیاه چال های کهریزک نابود کنند.
27.03.2010 - 16:12
گلمراد مرادی
اینکه همه جانداران، بطور کلی، نر و ماده (متفکر و غیر متفکر) ازجمله آنها اکثر انسانها که متفکر اند، بنا به طبیعت و ژنیتیکشان دارای غریزه جنسی هستند، هیچ کسی شکی در آن ندارد. در میان جانداران غیر متفکر، چیزی بنام شرم و حیا و مسئولیت پذیری و غیره بی معنی و مفهوم است. اما در میان جانداران متفکر که همان انسانها باشند، بنا به شیوه تعلیم و تربیت و نرم پذیرفته شده اجتماعی و آگاهی به رعایت حقوق دیگران درامور مسایل جنسی و غیره و قید و بندهای بوجود آورده شده، موضوع کمی متفاوت باید باشد.