«صفحه شما»

دوستان و خوانندگان عزیز، امکان کامنتها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادانه نقد، نظر، خبر، تفسیر، تحلیل و... بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.
شما می‌توانید با فرستادن ایمیل به آدرس سایت info@iranglobal.info به عنوان کامنت نویس نام‌نویسی کنید و با گرفتن کد سایت، کامنتهای خود را مستقیما در زیر مطالب و یا در صفحه شما قرار دهید. امتیازِ گرفتن کد این است که با آنلاین شدن در سایت و نوشتن کامنت، نظر شما بلافاصله و مستقیما منتشر می‌شود.
نام می‌تواند مستعار باشد. واقعی یا مستعار بودن نام در ایمیل نیز اختیاریست. به این ترتیب اطلاعات کسانی که مایل به افشای نام و هویتشان نیستند، برای ما نیز نامعلوم خواهد بود.
لطفا اعتراض، انتقاد و پیشنهاد خود را به آدرس info@iranglobal.info ارسال کنید. از پاسخ به اعتراضات در کامنتها معذوریم.

دیدگاه‌ها

 

نام: 
آ. ائلیار
نظر: 
به روش معمول من، متن فارسی با متن اصلی برابر نیست. چون دو زبانه نوشته شده اند. ترجمه نیستند. در این متد دو متن در عین حال که برابراند و در همان حال نیز مساوی نیستند. هر زبان به شیوه خود داستان را جمله بندی و اصطلاح سازی میکند. جملات متن اصلی در متن فارسی دقیقاً ترجمه نشده اند و نمیشوند. اگر بشوند متن فارسی به درد نمی خورد. به عبارت دیگر معنی نمیدهد. جملات هر زبان در همان زبان معنی دقیق مأنوس دارند. از این رو من مخالف ترجمه هستم و موافق دو زبانه نویسی.

البته در دو زبانه نویسی، روی هر دو متن باید خیلی وقت گذاشت و انرژی صرف کرد که متأسفانه من ندارم. بنابرین هر دو متن طبق معمول سریع نوشته شده اند. ولی آماده کردن سه فرم از یک متن به راستی وقت زیادی میگیرد.
عنوان مقاله: 
پاسخ به مطالب جناب جمال
نام: 
بامسی
نظر: 

جناب جمال
کوردهادر ترکیه نشریات و تلویزیون به زبان کوردی دارند ودرمقابل تورکها ایران درسایه پان فارس و تمامیتخواه هیچی ندارند.
درموردحمایت ترکیه
تعصب به شما اجازه نمی دهدخدمات ترکیه رابه ایران ببینید.
اگر نبود آتاتورک آلان ایران به این شکل نبود.
شما بجای اینکه انقدر دراین ایران گلوبال متنهای بی ادبانه غیر اخلاقی قراردهید کمی مطالعه کنید.
سوال ؟
اسماعیل سمیتقو کورد ومارشال سیمون ارمنی درآزربایحان غربی سرچی باهم جنگ داشتند؟
برسرتقسیم ایران نبوده ؟ .
چرا ؟
اسماعیل سمیتقو کورد دراورمیه ارمنی ها حتی رهبر ارمنی راکشته شدند
اگر اینها موفق شده بودند آلان شما ایران را به این شکل و یاحداقل کردستان وکرمانشاه رانداشتید.
باورود نیروهای ترکیه به اورمیه تمام این نقشه ها مثل امروز برباد رفت .
ترکیه خروج خود راازاورمیه منوط به خروج ارمنی وکورد وحامیان آنها کردندوهمینطورهم شد.
مثل امروز
عنوان مقاله: 
درعرصه جنگ تجازوزکارانه مشترک ترکیه – امریکا در عفرین وبر علیه سوریه چه میگذرد؟(1)
نام: 
آنتی پان
نظر: 
آقای وضعی موضوع را وارونه جلوه ندهید, در واقع ورود آرتش سوریه به عفرین برای خلع سلاح کردن کردها است و تورکیه هم همین را میخواهد
عنوان مقاله: 
تدریس زبان مادری
نام: 
آیدین
نظر: 
در دنیای مدرن امروزی جوامع مترقی به اهمیت حفظ و آموزش زبان مادری پی بردن (بعنوان مثال نام گذاری روز جهانی زبان مادری توسط سازمان یونسکو) اما اسلاف امیر خسروی هنوز در افکار راسیستی و شوونیستی باستانگرایانه خودشون درجا میزنن و حاضر نیستن پلورالیسم فرهنگی و احترام به حقوق سایر اقوام و ملل رو به افکار پوسیده خودشون رسوخ بدن. یعنی واقعا این آقا نمیدونه تو کشوری مثل سوییس با 4 زبان رسمی یا مقدونیه و کانادا با 2 زبان رسمی یا هند و ... و یا حتی به تازگی در افغانستان با دو زبان رسمی سراسری و یک زبان رسمی محلی هیچ نگرانی از بابت تجزیه کشورشون وجود نداره!؟ و اتفاقا این ظلم و تبعیض بین ملل یک کشور هست که میتونه زمینه ساز تفرقه باشه!!
نام: 
حامدخدمت آقاي عارف شيخ احمدي
نظر: 
جناب شيخ احمدي،شما بااين پيام سردرگم وپرازپراكنده گوئي نشان داديد كه ازمسائل ايران وسازمان ارتجائي مجاهدين ضدخلق بي خبريد ودرخواب وخيال!همين كه خانم مريم ابريشمچي به مريم رجوي تغيرنامداد مساله ساده اي نيست بنوشته هاي مجاهدين جداشده ازفرقه مسعودرجوي عياش سياسي مراجعه كنيد ازجمله شاهسوندي وإسماعيل وفت يغمائي وبسياري خانمهاي مبارز كه مسعود رجوي بهشان تجاوزكرده است تا ازخواب وخيال بيدارشديد)5
عنوان مقاله: 
فقط ازسانسورمتاسفم.
نام: 
ع.ب.تورک اوغلی
نظر: 
سالام ـ با اینکه درکل ازهرتصمیمی که مدیریت سایت میگیرد، راضی هستم،چون کاری ازدستم برنمی آید،با اعتراض های پی درپی نیزنمیشود کاری کرد،بهرحال از حذف متون خود که نه توهینی است ،ونه بشخصیت کس اهانتی میشود متاسفم،حال اصل موضوع،مبارزات مدنی و عدالت خواهی وبرابری طلبی،درجامعه جاری وساری است،هرکسی بافکرخود درراه تحقق آن بشکل وبا روش فکری خود ازآموخته ها ازمبارزات دنیاسعی دارد،راه سالم ومدنی وبدون آفت دیدن تلاش دارد.راهش نیزهمین است،من گلایه ازدوستانی دارم که درکنارگود ایستاده فریادلنگش کن میدهند،خودشان اصلا چرابه خارج رفته اند،یافرارکرده اند؟ مگرغیراین است که ازترس جانشان بوده؟پس چرا لنگش کن میدهند؟جان خودراازآسیب نجات داده وبه مردم فرمان بپاخیزمیدهند،عزیزان ما درایران انواع واقسام آزمایش هارا داده ایم،کتک خورده،تعهد داده،ازشغل وپست خود واقوام نزدیک محروم شده ایم،براه وروش مبارزه راکمترازشماهم نیز
عنوان مقاله: 
استفاده از کلمه >> ملت ایران >> ....
نام: 
ناظر
نظر: 
دانشمند گرامی جناب سازاخ عزیز!
دستتان درد نکند، واقعا مقاله ای ژرف، متین و پر محتوائی است. مطلبتان دقیقا معضل جغرافیای موسوم به جهنم ایران را بخوبی تصویر میکند. پانفارسیسم و پان ایرانیستهای گستاخ و نژاد پرست آریامهری، مردمان غیر فارس را پشیزی بحساب نمی آورند، زمان اینکه مسلسلها در خیابانهای شیک و عریض تهران آواز خواهند کشید، دارد نزدیکتر میشود.
نام: 
آنا دیلی
نظر: 
فعالین ملی-مدنی شهر اردبیل امروز 2 اسفند به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زبان مادری و اهمیت تدریس به زبان مادری اقدام به پخش هزاران کارت پستال به همراه شیرینی در سطح شهر اردبیل نمودند.
عنوان مقاله: 
سالگر تولد سایه
نام: 
داور
نظر: 
شعری از زنده یاد استاد غزل شهریار تبریزی برای سایه
عنوان مقاله: 
آزادی و مبارزه زنان ایران را می خواهند یواشکی حذف کنند
نام: 
عارف شیخ احمدی
نظر: 
پاسخ به ایرادات جناب توکلی

بسیاری از ما قبل از آنکه مجبور به فرار از زیر تیغ احکام سنگین قضائی بیدادگاههای رژیم شیعه شویم پنهان و آشکار مبارزه کرده ایم و بودن امروز ما در غربت به معنای ماهیچ نیستیم نیست!.
به نظرم مشکل تنها نام و مسمی "آزادیهای یواشکی" نیست، بلکه نکته اصلی غلط اندازی عمدی در مسیر مبارزه علنی زنان قهرمان ایران است. آیا شیرزنانی همچو ریحانه جباری و ندا آقا سلطان یواشکی مبارزه می کردند یا علنا و همراه جوانان ایران در کوچه و خیابان خواهان برچیدن نظام ظالمانه آخوندی و رسیدن مردم ایران به حقوق حقه خود بودند؟!
قرار دادن فعالیت و حتی اسم مبارزین راستین ایران و فعالیت سازمانی مبارز و قهرمانانی واقعی همچو مجاهدین خلق و حتی دراویش مبارز و مظلومی که دور منزل قطب خود جمع گشته و توسط نیروهای سرکوبگر و آتش به اختیار کتک می خورند و سر و صورتشان را می شکنند ـــــنام: 
گروه های چپ و انقلاب
نظر: 
این رمضانی - مجری این جلسه- یک مذهبی ضد چپ اصلاح گرای همکار سابق آخوندهاست- مدام حرف مهمانها را قطع میکند و نمی گذارد یک جمله را تا آخر بیان کنند . چرا این چپها اعتراص نمیکنند و او را آدم نمی نمایند؟ !- تنفر و کینه از سخن و سئوال و چهره این شخص فریاد میزند و کارش فقط تظاهر و پارازیت در بحث است. من نتوانستم بیش از 5 دقیقه شاهد کار این ژورنالیست قلابی بشوم.
عنوان مقاله: 
جمال آقا
نام: 
palandouz
نظر: 
لطفا برای کسب معلومات حقیر، اسامی دهات کرد منطقه جلفا رابنویسید.(چون درتمامی آن منطقه بوده ام وتغیرهویتی آن روستا ها پدیده مهیجی برایم میباشد.)نام خوی تغیر یافته اولخو میباشد که شهری اورارتوی بوده وآثار وکتیبه بسطام گواه ویادگاری از آن دوران میباشد.
http://www.angelfire.com/hi/Azgaser/map2.html
مردم وزبان بازرگان وچالدران :

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86_%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%
DA%AF%D8%A7%D9%86_(%D8%B4%D9%87%D8%B1)
نام: 
peerooz
نظر: 
" برنامه ای در بزرگداشت ۹۰ سالگی استاد هوشنگ ابتهاج".
سرکار خانم مهدیه فراهابی و جناب عیسی پهلوان,
جناب هوشنگ ابتهاج در چه رشته و یا مقوله ای استادند؟ یعنی هم طراز استاد سعدی! و یا استاد حافظ! میباشند؟
نام: 
کیانوش توکلی
نظر: 
دختري با چهره كاملا علني ولا ويدو خود نوشت:"این پرچم را میبینید؟ این پرچم آزادی من است. میخواهم خودم انتخاب کنم که چه بپوشم. نمی خواهم کسی در انتخاب من دخالت کند. حالا ببین چطور این پرچم را در خیابان تکان می دهم و از خطر نمی ترسم. از این همه تبعیض خسته شده ام. #چهارشنبه_های_سفید

You see this flag? This is the flag of my freedom. I want to choose what to wear myself. I don't want anyone to interfere in my choices. And now watch how I will wave this flag on the road. I have no fear no matter what the danger is. I am fed up with this discriminatory law.Regardez comm
عنوان مقاله: 
نام اینکار چیست ؟
نام: 
پیروز
نظر: 
نام اینکار چیست
در نشریه ها با نامهای متفاوت مقاله ای پخش بشود
آزموده را آزمودن خطاست
رقیه دانشگری
http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=85025
عنوان مقاله: 
جمهوری سرخ کردستان /لاچین
نام: 
palandouz
نظر: 
درمنطقه لاچین مابین قاراباغ وارمنستان که امروزه تحت اشغال ارمنستان میباشد ،حدودشصت روستاوجودداشته که شش فقره آنها کرد نشین بوده اند وعلی رغم تمایل مسکو برای تاسیس منطقه کردستان ،بخاطر ناکافی بودن درصد مردمان کرد آن منطقه این پروژه عملی نشده است.درصد بسیار کوچکی هم درماکو وسلماس کرد میباشند که بیشترین آن با۱۲درصد درسلماس ساکن اند.(از تحقیقات آقای بوسنه لی وسخنرانی ایشان درانجمن فرهنگی فرانسه درطهران).
البته یک درصد جمعیت شهرستان خلخال نیزکرد هستندوباپیوستن خلخال به کردستان ،میتوان کشوری ازبحرخزرتاعفرین ونیزمدیترانه راتشکیل داد .به امیدافتادن ٢ هزاریهای پان اتراک وشیرفهم شندشان.
نام: 
کیانوش توکلی
نظر: 
آزادی های یواشکی تنها یک نام برای مبارزه کاملا علنی با رژیم زن ستیز جمهوری اسلامی است و مسیح علینژاد یکی از موثر ترین زن در جنبش بر داشتن روسری وگذاشتن آن روی چوب در معابر عمومی است جناب عارف من و شما جز مقاله نوشتن چه تاثیر عملی بر جنبش مردم گداشته ایم ، متاسفانه خودمان هیج کاری از دست مان بر نمی آید ، اگر دروایش گنابادی مبارزه می کنند و در کنار شعار مرگ بر خامنه ای ، الله اکبر هم می گویند، عده ای بهانه می گیرند ، چرا الله اکبر؟، دلیل آن کاملا روشن است، دروایش به خدا باورمند هستند، مجاهد مبارزه می کند ایراد می گیریم که با صدام همکاری کردند ،، کمونیست مبارزه می کند ، ایراد می گیریم کدام کشور کمونیستی توانسته ، کلایی بهتر از غرب تهیه کند؟ سلطنت طلب مبارزه می کند، می گویند همه کشورها ، جمهوری است و سلطنت در حال نا بودی است"من، خودم چه کار می کنم و چه تاثیری روی جنبش می گذارم؟"
عنوان مقاله: 
نظر
نام: 
جمال
نظر: 
جناب پالاندوز محض اطلاع شما در دی ماه تظاهراتهای سرتاسری بازرگان و چالدران هم تظاهرات انجام گرفت کاملأ واضح از مردم بە زبان کوردی شعار میدن ،،،،، در رابطە با چالدران کە کاملأ مشهور است کوردستان در جنگ چالدران تقسیم شد و قسمت بزرگی از کوردستان از ایران آن زمان جدا شد بعد دوبارە با شکست عثمانی و از دست دادن سرزمینهایش کوردستان از همان ثعمانی هم جدا شد و یک بخش بە عراق چسپاندن در سایکس پیکو و یک قسمت را هم بە سوریە و قسمت بزرگ آن در تورکیە باقی ماند
عنوان مقاله: 
نظر
نام: 
جمال
نظر: 
این پالاندوز را من با چە زبانی حالی کنم دوست عزیز شما ٦ ماه جلفا بودی کە بودی این ملاک نیست ،،، ولی از قدیم تا حالا کوردهای جلالی از جلفا و ماکو ، بازرگان و چالدران زندگی میکنند البتە بە غیر از مرکز شهر ماکو و شاید هم جلفا محدودی هر ٢ این شهر تمام آبادیهایش کورد زبانند باز البتە این جمعیت کورد زبان ادامە پیدا میکند در جمهوری آذربایجان و نخجوان و ارمنستان تا جائی کە اولین جمهوری کوردستان در لاچین قرباغ اعلام موجودیت میکند بە اسم جمهوری سرخ چالدران و بازرگان هم کە کورد نشین است با آبادیهایش پائین می آیی بە شهر خوی میرسیم شهر خوی تنها شهری است کە اکثریت با ترکهاست هر چند کە از قدیم شهر کوردی بودە از اسم آن هم معلوم است خوی کە در کوردی همان نمک است کە مردم کورد از قدیم در این شهر خوی یا نمک برداشت میکردند ولی اطراف شهر خوی هنوزم بافت جمعت کوردی را حفظ کردە پائین تر می آیم بە سلماس میرسیم
عنوان مقاله: 
جمال آقا
نام: 
palandouz
نظر: 
سعی میکنم تا بدور از تمایلات وآماج سیاسی مختلف ٬اطلاعات دقیق وغیرمغرضانه ائی ازتاریخ وجغرافیای ملل ومنطق داشته باشم.چنانچه قبلا هم اظهار کرده بودم در سال ۱۳۶۴ به مدت ششماه درمنطقه جلفا واطراف آن کار وزندگی کرده ام ودها باردرماکی وبازرگان بوده ام ٬بخشی از فامیل هایم اهل اورمیه وساکن آن شهراند .دوستان وهمکارانی از خوی وسلماس داشته ام ودرسال های اخیر هم سفرهائی به اورمیه داشته وهربار سعی درتماس باافراد مختلف شنیدن اطلاعات منطقه ائی راداشته ام.
مسافرت به غرب آزربایجان رابرای شماهم سودمندخواهدبود.
نام: 
آتتی پان
نظر: 
جمال آقا نصف تورکیه , یک سوم عراق و یک سوم سوریه را گرفت و کردستان کرد حالا نوبت به آزرباجان غربی رسیده. آغا جمال بترس که غار های قندیل را هم از دست بدهید
عنوان مقاله: 
بیانیه‌ی رفراندوم؛ از تجزیه‌طلبی تا بی‌سوادیِ سیاسی
نام: 
آتتی پان
نظر: 
اتفاقا ایران را دیکتاتوری پان ایرانیستی( پانفارسیزم) تجزیه خواهد کرد
عنوان مقاله: 
نظر
نام: 
جمال
نظر: 
جناب پالاندوز انگار شما نمیخواهی ٢ هزاریت بیفتد و نە خواهد افتاد از این نوع لینکهائی کە میزنی میتونم ١٠٠٠ ها لینک برایت بزنم کە در آن گفتە شدە آذربایجان بە اصطلاح غربی کوردستان لینکهای با نقشە برایت بزنم کە اصلأ اسمی از تورک در این منطقە در میان نیست وووو من میگم انگار نمیخواهد ٢ هزاریت بیفتد بە این دلیل هیچ کدام از این لینکها قابل اعتماد نیستند مگر اینکە در یک رفراندوم آزاد این معیارها ثبت گردد هیچ زمانی یک رفراندوم و یک آمار گیری درست و حسابی در این استان انجام نگرفتە کە بە آمار آن اعتماد کرد ،، بخصوص کە بافت جمعیتی کورد بیشتر در حومەی این شهرهاست و همە میدانیم همیشە آمار جمعیت بافت محدودە از شهرها بیشتر است
عنوان مقاله: 
نظر
نام: 
جمال
نظر: 
برای بامسی و اراز و تمام پان تورکهائی کە میگویند کوردها در تورکیە آزادی دارند تورکها در ایران این آزادی را ندارند ،،،، فیلم واضح است یک جوان کورد در تورکیە فقط با سوت زدن یک آهنگ کوردی را سوت میزند ، ببینید چکارش میکنند پدر ملت اگر این بی پدر است بر گور پدر چنینن کشوری باید رید .
البتە این تنها مختص تورکهای تورکیە نیست نخبگان چنینن ملت و هویتی در همین سایت نیز از چنینن مزخرفاتی کاوش کردند کە باید در اورمیە لباس کوردی را ممنوع کرد یا سینە چاک کردند برای آتش زدن دفاتر رسمی حزب کوردی در تورکیە

https://www.facebook.com/blend.hassan199/videos/408241252954417/
عنوان مقاله: 
حسن نايب هاشم ، در باره اعتراضات دراويش و در دفاع از رفراندم
نام: 
حسن
نظر: 
جای ان داشت که سازمانهای سیاسی از اعضا و مردم میخواستند که به اعتراضات دراویشان در ایران بپیوندند .
دادن اعلامیه کمکی به محرومیت شهروندان با هر مرام ومسلکی از حقوق شهروندی نمیکند .