رفتن به محتوای اصلی

گزارش شماره ۴۸- تاریخچه انتخابات در ایالت نیومکزیکو آمریکا
23.10.2020 - 08:00

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۲.۰۹۶.۸۲۹ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۴۹.۳ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۳۶.۸ درصد سفید پوست، ۱۱ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۲.۶ درصد سیاه پوست، ۱.۸ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۲ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۶ درصد از دیگر نژادها تشکیل شده ست.

از کشاورزی، دامپروری و تولید محصولات لبنی گرفته تا نفت، گاز، معادن و منابع طبیعی در نیومکزیکو وجود دارد. پیاز، سیب زمینی، کدو تنبل، هندوانه، کاهو، کلم، ذرت، لوبیا، شیر و پنیر از  محصولات عمده و اصلی این ایالت می باشد و در دو مورد آخر جزو تولیدکنندگان برتر کشور هستند. این ایالت سومین تولید کننده نفت در ایالات متحده و دارای ذخایر گاز طبیعی و معادنی از قبیل اورانیوم و زغال سنگ می باشد.

جرج ریموند ریچارد مارتین (George Raymond Richard Martin) نویسنده مجموعه ترانه یخ و آتش که سریال بازی تاج و تخت بر پایه این مجموعه ساخته شده، دِمی گاینس کوچر (Demi Guynes Kutcher) هنرپیشه، نیل پاتریک هریس (Neil Patrick Harris) بازیگر، خواننده، میزبان تلویزیونی و کارگردان، ویلیام بیل ریچاردسون اول (William Blaine "Bill" Richardson I) سیاست‌ مدار آمریکایی اسپانیولی ‌تبار همگی از مشاهیری هستند که یا متولد این ایالت یا ساکن این ایالت هستند.

آزمایشگاه ملی لس آلاموس (Los Alamos National Laboratory)، یک مرکز بزرگ علمی متعلق به دولت فدرال آمریکا که نخستین بمب اتمی دنیا در آن ساخته شد، رصدخانه ملی رادیو اخترشناسی آمریکا (National Radio Astronomy Observatory)، رصدخانه آپاچی پوینت (Apache Point Observatory) که میزبان تلسکوپ اس‌دی‌اس‌اس (SDSS) یکی از تلسکوپ‌های مهم دید زاویه باز در جهان می باشد، دانشگاه نیومکزیکو (University of New Mexico)، دانشگاه ایالتی نیومکزیکو (New Mexico State University) از مراکز مهم علمی این ایالت می باشد.

این ایالت میزبان پایگاه های نیروی هوایی آمریکا بنام های هالومن (Holloman Air Force Base)، کَنن (Cannon Air Force Base)، کرتلند (Kirtland Air Force Base)، مقر سایت آزمایش موشکی وایت سندرز (White Sands Missile Range)  و نیمی از پایگاه Fort Bliss می باشد.

 سفر با قطار بخار قدیمی Cumbres-Toltec Scenic Railway، پارک ملی حفره‌های کارلزبد (Carlsbad Caverns National Park)، بنای یادبود ملی وایت سندز(White Sands National Monument)، جشنواره بین المللی بالن شهر آلبوکِرکی (Albuquerque International Balloon Fiesta)، پارک تاریخی ملی فرهنگ چکو (Chaco Culture National Historical Park)، پارک ملی تاریخی Pecos (Pecos National Historical Park)، بنای ملی Gila Cliff Dwellings (Gila Cliff Dwellings National Monument)، Petroglyph  که بنای تاریخی ملی (Petroglyph National Monument) می باشد و بنای یادبود بَندیلی یِر (Bandelier National Monument)، جنگل ملی سانتافه (Santa Fe National Forest)، جنگل ملی هیلا (Gila National Forest) و  Taos Pueblo منطقه ای با خانه های بسیار قدیمی که ثبت یونسکو شده است، همگی از جاذبه های گردشگری این ایالت می باشند.

ایالت نیومکزیکو از سال ۱۹۱۲ در ۲۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده که ۱۵ دوره دموکرات ها و ۱۲ دوره جمهوری خواهان برنده آرای الکترال این ایالت شدند. برای بررسی بهتر این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۹۱۲ الی ۱۹۶۴ میلادی می باشد، که ۱۴ دوره این انتخابات برگزار که دموکرات ها ۹ دوره و جمهوری خواهان پنج دوره برنده آرای الکترال این ایالت شدند. بخش دوم از سال ۱۹۶۸ الی اکتبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد که ۱۳ دوره این انتخابات برگزار شد، که جمهوری خواهان هفت دوره و دموکرات ها شش دوره برنده آرای الکترال این ایالت شدند که سه دوره آن مربوط به سه دوره اخیر این انتخابات می باشد و این نشان از گرایش مردم این ایالت به دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری در سال های اخیر می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ در نیومکزیکو از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۱.۵ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۸.۵ درصد آرا شد. از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۷۰.۷ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۱۳.۳ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ایالت نیومکزیکو، هیلاری کلینتون با ۴۸.۳ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۴۰ درصد آرا شد و پنج رای الکترال این ایالت را بنام دموکرات ها کرد.

از سال ۱۹۱۲ تاکنون ۱۷ تن بعنوان سناتور از ایالت نیومکزیکو راهی مجلس سنا آمریکا شده اند، که ۱۰ تن دموکرات و هفت تن جمهوری خواه بوده اند. دموکرات ها از نظر تعداد سناتور با فاصله کمی از جمهوری خواهان جلو هستند اما تعداد دوره هایی که این سناتورهای دموکرات رای آوردند خیلی بیشتر از جمهوری خواهان می باشد، بطوریکه مجموع سال هایی که این ۱۰ سناتور دموکرات در مجلس سنا حضور داشتند ۱۵۰ سال و مجموع سال های حضور هفت سناتور جمهوری خواه ۶۶ سال می باشد. توماس استواِرت ای یودو (Thomas Stewart Udall) و مارتین تِرِوِر هاینریش (Martin Trevor Heinrich) هر دو از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

پی یِترو ویچی دِمِنِچی (Pietro Vichi Domenici) ۱۹۷۳ الی ۲۰۰۹ میلادی از حزب جمهوری خواه با ۳۶ سال حضور در مجلس سنا آمریکا و جِف بینگِمِن (Jeff Bingaman) ۱۹۸۳ الی ۲۰۱۸ میلادی از حزب دموکرات با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت نیومکزیکو می باشند.

از سال ۱۹۱۱ که نیو مکزیکو بعنوان چهل و هفتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست، تا به امروز ۳۳ تن به عنوان نماینده از این ایالت به مجلس نمایندگان آمریکا رفته اند، که ۲۱ تن دموکرات و ۱۱ تن جمهوری خواه بوده ند. دموکرات های نیومکزیکو علاوه بر اینکه با ۲۱ نماینده در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، سه نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا نیز از حزب دموکرات می باشند.

ایالت نیومکزیکو تا به امروز ۲۸ تن فرماندار داشته است، که ۱۸ تن دموکرات و ۱۰ تن جمهوری خواه بودند که بعضا مثل بروس کینگ (Bruce King) از حزب دموکرات سه دوره در این مقام بودند. Michelle Lujan Grisham فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشد.

 

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات های نیومکزیکو در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۱۵ دوره برتر و برنده سه دوره اخیر این انتخابات نیز بودند و در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا و نمایندگان و فرمانداری برتر و هر دو سناتور، سه نماینده و فرماندار حال حاضر این ایالت دموکرات می باشند، می توان به این نتیجه رسید که ایالت نیومکزیکو در طول تاریخ گرایش بیشتری به دموکرات ها داشته و در حال حاضر نیز یک ایالت کاملا دموکرات می باشد.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیوان شکوری

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.