رودی جوليانی: تغییر رژیم در ایران ضروری است

او میگوید: من هيچ نشانه ای نمی بينم که بر اين دلالت کند که ايران می خواهد با حسن نيت وارد مذاکرات شود

جوليانی: البته که بايد تغيير رژيم صورت پذيرد. ما تغيير رژيم در مصر و ليبی را دنبال کرديم در حالی که مبارک و قذافی بدتر از آيت الله ها نبودند.

- می خواهم صحبت را با ايران شروع کنم. همان طور که می دانيد تا به حال چندين دور مذاکره و گفتگو در مورد فعاليتهای هسته يی ايران صورت گرفته است. به نظر شما اين مذاکرات به کجا می انجامد؟ 
جوليانی: شخصاً معتقدم ايران فقط دارد وقت می خرد و وقت بقيه را تلف می کند. در حالی که تظاهر به مذاکره و گفتگو می کند، همزمان غنی سازی اورانيوم را نيز ادامه می دهد. هدف آنها اين است که تا جايی که می توانند خود را به نقطه ی اتمی شدن نزديک کنند. من هيچ نشانه ای نمی بينم که بر اين دلالت کند که ايران می خواهد با حسن نيت وارد مذاکرات شود. آنها حدود 8-7سال برای اين مذاکرات فرصت داشته اند، هربار که مذاکره شروع می شود، با ترفندهای مختلف يا به مذاکرات خاتمه می دهند يا آن را به تعويق می اندازند و يا حتی شروع نمی کنند. چند هفته قبل، ابتدا مذاکرات را در بغداد شروع کردند. بعد در مسکو ادامه دادند، جايی که بهترين دوستشان را کنار خودشان داشتند. ولی هنوز به هيچ جايی نرسيده ايم، حتی قانونمندی اين مذاکرات را در نياورده ايم. 

مجری: آيا به نظر شما غرب، به خصوص ايالات متحده در اين زمينه ناشی و کم تجريه است؟ 
جوليانی: به نظر من سياست مماشات از همان ابتدا اشتباه بزرگی بوده است. اوباما با اين ايده به کاخ سفيد آمد که گويی می تواند با آيت الله ها مذاکره کند. اولين بار هيلاری کلينتون در رقابتهای انتخاباتی با اوباما اين حرف را مطرح کرد و گفت اوباما کم تجربه است. دقيقاً او بود که اولين بار اين واژه را در مورد سياستهای باراک اوباما به کار برد. سياست، گاهی جواب دارد و بعضی مواقع کارآيی ندارد. بايد خاطرنشان کنم که سه سال يا سه سال و نيم است که سياست مذاکره، به رهبری چين در حال استمرار است و به هيچ جايی نرسيده است، الا به يک چيز که به طور حتم همه می دانند رسيده ايم. چيزی که سازمان ملل نيز تأييد کرده است يعنی غنی سازی اورانيوم به ميزان بيش از آنچه که تصور می شد، آن هم در شروع همين مذاکرات. بنابراين من می گويم ما بايد گفتگو را قطع کنيم و به طور جدی تحريمها و تغيير رژيم را دنبال کنيم. 

مجری: اول ژوئيه تحريمها وارد مرحله سخت تری خواهند شد. آيا تحريمهای اتحاديه ی اروپا کافی است يا همان طور که شما می گوييد بايد دنبال تغيير رژيم بود و چگونه اين کار انجام شود؟ 
جوليانی: البته که بايد تغيير رژيم صورت پذيرد. ما تغيير رژيم در مصر و ليبی را دنبال کرديم در حالی که مبارک و قذافی بدتر از آيت الله ها نبودند. آنها به اندازه ی ملاها آدم نکشته اند و حامی تروريسم در اين ابعاد نبودند. سرکوبگری رژيم ملاها حتی از رژيم اسد هم بيشتر است و اتفاقاً آنها از معدود کشورهايی هستند که از رژيم اسد حمايت می کنند. اگر قرار است منطقی بر موضع گيريهای دول غربی حاکم باشد، بايد دنبال تغيير رژيم ايران باشند، همان طور که با همين منطق دنبال تغيير رژيم در ليبی، مصر و سوريه بوديم. 

مجری: راههای مختلفی برای تغيير رژيم وجود دارد. مانند دخالت نظامی، مثل عراق يا ليبی، تغيير عادی رژيم، مثل تونس يا مصر، شما کدام شيوه مد نظر شماست؟ 
جوليانی: به نظر من ما بايد با حمايتی شروع کنيم که به مردم ايران اميد بدهد و آنها را به اقدام عملی تشويق کند و به ايرانيانی که در تبعيد هستند اميد بدهد که وارد شوند. ما دو سال پيش، هنگامی که مردم ايران به خيابانها ريختند يک شانس را از دست داديم، چون درگير سياست مماشات با رژيم ايران بوديم و از مردم ايران حمايت نکرديم. اما اگر مردم دوباره بلند شوند و بگويند همين اتفاقی که در ليبی و مصر افتاد و خوشبختانه در سوريه دارد می افتد، بايد در ايران هم رخ دهد، چيزی شعله ور خواهد شد. خارج کردن نام مجاهدين از ليست تروريستی يک اقدام جدی است برای اين که نشان دهيم ما در مورد تغيير رژيم ايران جدی هستيم. اين قدمی است به سمت تغيير رژيم. تغيير رژيم، ضرورتاً به معنی دخالت نظامی نيست. ما خواهان تغيير رژيم در سوريه هستيم، اما دخالت نظامی نمی کنيم، گزينه های زيادی وجود دارد. مانند تحريمهای سخت تر و بيشتر، چنين اقداماتی به مردم ايران اميد بيشتری برای عمل کردن می دهد. 

مجری: اما چيزی که مخفيانه توسط آمريکا و با همکاری اسراييل در جريان است، حملات سايبری عليه سايتهای اتمی ايران بوده. به نظر شما اين کار بايد ادامه پيدا کند؟ 
جوليانی: قبل از هر چيز بايد بگويم من اطلاعات کافی در اين زمينه ندارم و نمی دانم چقدر درست است، چون هم رژيم ايران و هم دولت اوباما آن را تکذيب می کنند. در نتيجه من نمی توانم راجع به چيزی که هنوز صحت وسقم آن معلوم نيست نظری بدهم و نمی توانم بگويم آيا گزينه خوبی ا ست يا نه. اما معتقدم موضع دولت ما بايد دنبال تغيير رژيم در ا يران باشد و ما بايد نظريه انحرافی مذاکرات را کنار بگذاريم. برای اين که ملاها به ما ثابت کرده اند که طرف خوبی برای مذاکره نيستند. در عين حال وجود يک ايران اتمی مطلقاً قابل قبول نيست. ايران يک رژيم استاندارد و قابل فهم نيست. بودن تکنولوژی هسته يی در دست ملاها و آيت الله ها و احمدی نژاد، فوق العاده برای منطقه و برای جهان خطرناک است. 

مجری: بله فرض کنيد شما به آنها بگوييد که ديگر مذاکره ای نداريم، خوب آنها به فعاليتهايشان ادامه خواهند داد. 
جوليانی: خير، اگر تحريمها سخت تر و شديدتر شوند، اين خودش باز قدمی خواهد بود به سمت تغيير رژيم، مانند پروسه يی که در مورد آفريقای جنوبی اتفاق افتاد. آن موقع هم کسی با رژيم آفريقای جنوبی وارد مذاکره نشد. ما مذاکرات را متوقف کرديم و تحريمها را شديدتر کرديم و به هدف رسيديم.

پایان خبر./.

منبع: 

ایمیل دریافتی

بخش: 

انتشار از: 

افزودن نظر جدید

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.