انتشار پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست فوق العاده وزرای خارجه عرب

منابع پیش‌نویس پایانی نشست فوق العاده وزرای خارجه عرب در قاهره را منتشر کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، وزرای خارجه عرب امروز (یک شنبه) نشست فوق العاده خود را بنا به درخواست عربستان برای بررسی چگونگی برخورد با "نقش ایران در خاورمیانه" برگزار می‌کنند.
در حالی که خبرگزاری عربستان "واس" گزارش داد که موضوع این نشست راه‌های برخورد با نقش ایران در کشورهای عربی و اتخاذ اقدامات لازم درخصوص این امر است، منابع پیشتر اعلام کرده بودند که ممکن است عربستان دراین نشست تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب را نیز مطرح کند.
امارات، بحرین و کویت درخواست عربستان برای برگزاری این نشست را تایید کرده بودند.
در همین حال، بغداد این مساله را تکذیب کرد که نشست وزرای خارجه عرب در قاهره را تحریم کرده باشد.
این درحالی است که جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان در این نشست حضور نمی‌یابد.
از سوی دیگر، منابعی پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب را فاش کردند.
در این پیش‌نویس حمله انصارالله به عربستان با موشک بالستیکی که ادعایی مبنی بر "ساخت ایران" بودن این موشک مطرح شده، محکوم گشته است و کشورهای عضو بر همبستگی کامل خود با عربستان و تأیید "تمامی اقداماتش" برای حمایت از امنیت ملی خود تأکید دارند.
در این پیش‌نویس به ایران نسبت به آنچه که "ادامه مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه" خوانده شده، هشدار داده شده است.
بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب همچنین بر لزوم توقف حمایت ایران از انصارالله یمن و حزب الله لبنان و توقف "اقدامات تحریک آمیز" در بحرین و لزوم پایبندی به سیاست حسن همجواری تأکید دارد.
در این بیانیه آمده است که گروه عربی مستقر در سازمان ملل مکلف به برقراری تماس‌های لازم برای جلسه فوق العاده شورای امنیت جهت بررسی "تهدیدات ایران" علیه کشورهای منطقه است.

لازم می بینم بعد از انتشار این خبر دو نکته را نیز یادآور شوم

_به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه اورشلیم پست، آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسراییل روز شنبه از کشورهای عربی خواست تا با تل آویو "برای مقابله بهتر با ایران" وارد صلح شوند.
وی در ادامه اظهارات خود علیه ایران گفت: از کشورهای عربی می‌خواهم تا مثل انور سادات، رهبر پیشین مصر که با سفر به تل آویو اولین کشور عربی بود که با ما صلح کرد، با ما علیه ایران متحد شوند.
لیبرمن گفت: اکنون خاورمیانه به چیزی که بیشتر از همه نیاز دارد یک اتحاد قوی علیه ایران است.

_سخنگوی وزارت خارجه عراق ضمن تکذیب خبر مخالفت عراق با نشست وزرای خارجه عرب در قاهره گفت: عراق مشارکت فعالی در این نشست خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت‌وگو با روسیاالیوم گفت: عراق در نشست اتحادیه عرب که قرار است امروز (یکشنبه) در قاهره برگزار شود شرکت خواهد کرد و نماینده آن نزار الخیر، معاون وزیر خارجه عراق خواهد بود.

وی در ادامه ضمن تکذیب خبر مخالفت ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق با نشست وزرای خارجه عرب در قاهره که قرار است در آن بیانیه‌ای علیه ایران صادر شود گفت: سیاست عراق بر پایه اصل حل بحران، عدم تنش و گفت‌وگو است.

انصارالله یمن اخیرا فرودگاه بین المللی ملک خالد ریاض را مورد هدف موشکی قرار دادند و مقامات سعودی ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کردند که با واکنش شدید مقامات کشورمان مواجه شدند.

در پی این حمله عربستان سعودی از وزرای خارجه تمام کشورهای عربی دعوت کرد تا یک نشست فوری و غیرمعمول به منظور مقابله با آنچه دخالت‌های ایران در امور کشورهای عربی خواند در قاهره برگزار کنند که این درخواست عربستان از همان ابتدا مورد استقبال بحرین، امارات و رئیس اتحادیه عرب قرار گرفت.

منبع: 
ایسنا
بخش: 
انتشار از: