رفتن به محتوای اصلی

کمپین حق آموزش بە زبانهای مادری در ایران اعلام موجودیت کرد
09.02.2014 - 23:56

تعدادی از فعالان ایرانی متشکل از ملیتهای ، تورک آذربايجانی ، کورد ، بلوچ ، عرب و ترکمن بە منظور پشتیبانی از زبان مادری کمپینی تشکیل دادەاند کە در آن از مردم درخواست شدە با امضا و نام نویسی در این کمپین پشتیبانی خود را این جنبش اعلام کنند ، این کمپین تا روز ۲۱ فوریە ، روز جهانی زبان مادری ادامە خواهد داشت و در پایان در قالب نامەای بە سازمانها و نهادهای مرتبط و حقوق بشری ارسال خواهد شد ، متن بیانیە کمپین حق آموزش بە زبانهای مادری در ایران بدین شرح میباشد:

جنبش تحصیل به زبان مادری در ایران بر اساس اعلامیه جهانی حقوق زبانی، حق تحصیل به زبان مادری حق طبیعی و دمکراتیک همه کودکان در ایران است. "جنبش تحصیل به زبانهاي مادری" در ایران رو به گسترش دارد. همه روزه، شمار بیشتری از والدین در جای جای ایران به این جنبش می پیوندند و خواهان تحصیل فرزندانشان در مدارس به زبان مادری خود هستند. محرومیت از تحصیل به زبان مادری، افزون بر صدمات روحی برای کودکان، ناقض حقوق برابر شهروندی در ایران است. "جنبش تحصیل به زبان مادری" برای آن که بتواند گام های موثرتری بردارد، نیاز به پشتیبانی مردم آزادیخواه و نهادهای سیاسی و مدنی ایران دارد. همزمان با گسترش این جنبش، اقتدارگرایان جمهوری اسلامی ایران در یکی از نهادهای فرهنگی خویش یعنی "فرهنگستان زبان و ادب فارسی" نگرانی خود را نسبت به تدریس به زبان های مادری اعلام کردند. برخی از اعضای این فرهنگستان گفتند که تحصیل ملل غیرفارس به زبان مادری شان "بوی توطئه می دهد" و باعث "تضعیف زبان فارسی" می شود!

ناسیونالیست ها و اسلامگرایان تندور جمهوری اسلامی با این استدلال معیوب و غیردمکراتیک می کوشند از تحقق حقوق دمکراتیک تحصیل کودکان به زبان مادریشان، جلوگیری کنند. ما مواضع اخیر "فرهنگستان زبان و ادب فارسی" را در تعارض با منشور جهانی حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق زبانی می دانیم. این مواضع در خدمت سیاست های انحصارطلبانه و سرکوبگرایانه ای است که کودکان غیرفارس را در ایران هدف قرار داده است.

به باور ما، "جنبش تحصیل به زبانهاي مادری" نه تنها مخالف هیچ گروه ملی، قومی و زبانی نیست، بلکه در جهت تقویت همبستگی انسانی در سراسر کشور است. ضروری ترین مطالبه این جنبش در شرایط کنونی اقدام عاجل برای تحصیل کودکان به زبان مادری – اعم از ترکی، کردی، بلوچی، عربی، ترکمنی و... - در مناطق ملی آنها ست. دولت جمهوری اسلامی ایران مسئولیت دارد تا خواسته دمکراتیک "تحصیل به زبان مادری" کودکان غیرفارس را به اجرا در آورد. این خواسته مردمان ایران هنگامی تحقق می یابد که فضای فرهنگی کشور، گشایش یافته و بودجه فرهنگی برای تحصیل همه کودکان به زبان مادری شان به طور عادلانه تقسیم شود. بی توجهی دولت جمهوری اسلامی ایران به این مطالبات به حق مردم، راهی جز اعتراض به سیاستهای این دولت و انتقال این اعتراضات به نهادهای بین المللی (یونسکو و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد) در پیش پای آنان نمی گذارد. کوشش برای تحقق مطالبه "تحصیل به زبان مادری" زمینه های اتحاد سراسری مردم در ایران را فراهم می سازد.

براي امضاي اين فراخوان، به صفحه فيسبوكي ما به آدرس زير مراجعه كنيد:

https://www.facebook.com/groups/625528974181464/

"جنبش تحصیل به زبانهاي مادری"

نهم فوريه 2014

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

علی رضا اردبیلی
برگرفته از:
www.tribun.com

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.