رفتن به محتوای اصلی

سقط جنین چیست ؟
17.12.2013 - 10:58

بسیاری از ما با این واژه آشنایی داریم اما درصد کمتری از ما با چگونگی و چرایی اش، عوامل موجودیت، شرایط مسبب و دلایل سقط آشنا هستیم و در ایران درصدی از مردم نیز دیدی بد نسبت به آن دارند که البته منشا آن سنتهای دینی و مذهبی حاکم بر اجتماع ما میباشد. واژه سقط که برای بسیاری از زنان تصور منفی ایجاد میکند، به تدریج جای خود را به کلمه "عدم موفقیت" در بارداری داده است و به معنی از دست رفتن جنین قبل از هفته بیستم بارداری است. سقط جنین یا خود به خود رخ می دهد ( سقط جنین غیر عمد ) یا عمدی انجام می شود.

آمار سقط جنین ثبت نمی شود

سقط در حالت عادی و سلامت جنین در بیشتر کشورهای دنیا از لحاظ قانونی مجاز نمیباشد و برای نگهداری نیز برنامه ریزی های موفقی انجام داده اند که از لحاظ فرهنگی جوامع پیشرفته و دمکراتیک بسیار آسانتر این موضوع را پذیرفته اند اما در ایران از لحاظ قانونی بجز مواردی که پزشک تشخیص دهد سلامت مادر در خطر باشد و یا جنین دارای نقص خواهد بود و آنهم با مجوز دستگاه قضایی، ممنوع و در هیچ بیمارستان یا کلینیکی امکانات سقط موجود نمیباشد و به همین دلیل آمار آن نیز ثبت نمی شود از این رو اگر آماری نیز در جایی درج شده است با استناد به نشانه ها و شواهدی است که دیده شده باشد.

انواع سقط در ایران

در ایران سقط جنین به چهار نوع  توسط پزشک و یا دارو انجام می شود :

1 – سقط جنین ضربه ای؛ به مواردی که جنین که براثر حوادثی مانند ضربه و تصادف و ... سقط میشود سقط جنین ضربه ای گفته میشود .

2 – سقط جنین طبی یا درمانی؛ در این نوع به خاطر درمان مادر اجبار به سقط است که البته بر طبق قوانین باید سه پزشک متخصص تشخیص داده و گزارش آن را به دادگاه ارائه دهند و قاضی مجوز صادر کند تا در بعضی مراکز درمانی خاص که برای انجام سقط در نظر گرفته اند این عمل انجام شود و به این نوع، سقط جنین طبی یا درمانی  گفته می شود .

3 – سقط جنین عادی یا مرضی؛ در این نوع که، سقط به دلیل بیماری مادر یا جنین روی میدهد و جنین از بین می رود، سقط جنین عادی یا مرضی گفته میشود .

4 – سقط جنین عمدی؛ بنا به دلایلی که در مورد آن توضیح خواهیم داد سقط جنین عمدی در ایران غیر قانونی است و این نوع سقط به صورت زیر زمینی  و حتی با تهیه دارو در بازار سیاه انجام می شود.

عوارض سقط

بیشترین آمار موارد سقط در ایران مربوط به مورد عمدی بوده و به دلیل ممنوعیت قانونی و محدودیت فرهنگی در اجتماع بازار سوداگران این پدیده خطرناک همیشه داغ بوده است. در این نوع با داروهایی که در بازار سیاه خیابان "ناصر خسرو" تجویز مشوند که بعضا قرص و اکثرا آمپول میباشد و بدون هیچ امکانات پزشکی در درجه اول جان مادر با خطر جدی روبرو میشود و در عوارض نا مرئی و تاثیرات احتمالی اش غیر قابل جبران است. البته در حالت کلی سقط جنین به هر شکل که باشد زن دچار خونریزی میشود و اگر این خونریزی ادامه داشته باشد برای سلامت عوارضی مانند کمخونی ، نارسائی حاد کلیه ، مشکلات روحی و بروز عفونت و زخمهای عفونی در داخل و خارج رحم و حتی مرگ را به همراه خواهد داشت. در برخی مواقع نیز مادر دچار افسردگی و یا عذاب وجدان می شود.


دلایل سقط

اصلی ترین عامل پدیده ای بنام "روابط نامشروع" میباشد که در کنار تقبل خطرات و پی آمدهای جانی و قانونی که زن را تهدید میکند، در بسیاری از موارد نیز با بی توجهی طرف مقابل و تنها ماندن و به دلیل تعریف نشدن این پدیده در فرهنگ اجتماعی ایران از سوئی و در تضاد بودن با آموزه های شرعی قرنها پیش جامعه عربی «آئین اسلام» که با ورود به ایران چرخه پیشرفت فرهنگی-اجتماعی را فلج نمود در کنار مجازات های ضد بشری جمهوری اسلامی، با مشکلات روحی روانی روبرو میشود که تا سالها فراموش نخواهد شد و بدلیل نبود مرجعی برای حمایت ناچار و بدون هیچ انتخابی زن ایرانی مورد ستم قرار میگیرد.

به گفته مدیر کل کانون اصلاح و تربیت تهران جرم 80% دختران معرفی شده به کانون فرار از منزل و روابط نامشروع است. فرار از خانه به دلیل مشکلات اقتصادی و مالی که در ایران از اصلی ترین معضلات موجود میباشد، به از دست دادان کانون های اصلی شکل گیری شخصیتی افراد یعنی "خانواده و اجتماع" منجر میشود. عوامل مختلفی باعث خانه گریزی دختران است مانند : خانواده ، روابط عاطفی والدین ، متارکه ، وضعیت اقتصادی و مالی ، وجود ناپدری و نامادری ، اعتیاد ، خشونت ( تعصبات پایبندی به آداب و رسوم قدیمی مانند ازدواج دختران ) و بسیاری از ناهنجاریها که باعث فرار دختران از خانه می شوند. و در نهایت  دخترانی که با هر کدام از دلائل  ذکر شده تصمیم به فرار از خانه می گیرند قربانیان اصلی اجتماع هستند چراکه مسکن، خوراک، پوشاک نیازمند درآمد اقتصادی است و جامعه مذهب زده و فرصت طلب با سو استفاده نیازهای اولیه انسانی اش را برطرف میکنند و اکثرا فقدان آگاهی در این دختران بجز سقط و خطرات متعاقب اش، ایدز و بسیاری بیماری جسمی دیگر و تن فروشی و دیگر بیماریهای روانی-اجتماعی در انتظار دارند.

سقط جنین برای این قربانیان جامعه سنتگرا، توسط افرادی فاقد آموزش و در اماکن غیر بهداشتی انجام میشود و خطراتی مانند : ناباروری مجدد زنان ، معلولیت در زنان یا فرزندان  ، کامل خارج نشدن جنین که باعث سقط مجدد می شود ، عفونت ، پاره شدن رحم ، و حتی منجر به مرگ مادر را به همراه دارد که در این زمان هیچ مرجعی پاسخگونخواهد بود.

طبق آماری که مورد تائید وزارت بهداشت است هر سال حدود 90 هزار جنین در کشور سقط می شود که 80 هزار مورد آن غیر قانونی انجام می شود «البته احتمالا رقم اصلی چند برابر این آمار باشد اما امار منتشره این تعداد را معترف است». بیشترین مراجعان جهت سقط جنین نیز از گروه سنی بین 20 تا 30 سال است ، زیرا این گروه سنی از عواقب سقط جنین در این نوع اماکن بی خبر هستند و یا اطلاعات کافی ندارند .

کابوس بارداری ناخواسته

سقط جنین در ایران  مشکلات مالی و جانی در پی دارد اما در بسیاری مواقع زنان باردار با مشکلات روحی و روانی بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. زنان یا دختران باردار، برای سقط، باید در پی یافتن پزشک مناسب یا دارو، جهت انجام عمل سقط باشند که این خود باعث به وجود آمدن اضطراب، فشار روانی و افسردگی می شود و چون در ایران سقط جنین عمدی غیر قانونی میباشد، بسیاری از پزشکان از انجام آن خودداری می کنند  و در بسیاری مواقع دختران با اگاهی بسیار کم و اندک پول موجود برای گریز از عواقب اجتماعی و قانونی ایران، دچار مشکلاتی می شوند که در اکثر موارد شریک جنسی آنها نیز با نپذیرفتن مسئولیت، شانه خالی می کنند که نتیجه اش  یک دختر تنها در جامعه زن ستیز و تقبل هزاران درد میشود با فرجامی نا مشخص .

طبق گفته یک دکتر زنان و زایمان بیشتر مواقع این مورد در دانشجویان دیده می شود مخصوصا دانشجویانی که از شهرستان به تهران می آیند و تنها زندگی می کنند زیرا از وسائل پیش گیری استفاده نکرده و ارتباط جنسی می گیرند و باردار می شوند و بی حمایت از شریک جنسی می مانند و نمی توانند حتی این مسئله را با خانواده در میان بگذارند زیرا؛ بسیارند خانواده هایی که هنوز پایبند به آداب و سنن کهن مذهبی هستند و باکره گی دختران در این فرهنگ اجبار می باشد چه برسد به بارداری.

نوشتار پایانی

قانون اساسی هر کشور نشان دهنده قدرت سیاسی دولت ، تعیین و تضمین کنندۀ حقوق شهروندان آن کشور است. در ایران قانون اساسی بر اساس احکام دین و مذهب می باشد زیرا شریعت اسلام اساس همه برنامه های حکومت میباشد، هویت زنان و حقوق انسانی آنها نیز بدون توجه به دنیای امروزی و در راستای مردسالاری بربریت پیشه آخوندی قربانی دین میشود . خشونت بر علیه زنان در قالبهای؛ خشونت جسمی، خشونت پنهان، خشونت آشکار، خشونت روحی-روانی، اقتصادی و.... به وضوح دیده می شود . مردسالاری جزئی از فرهنگ جامعه شده و زنان و کودکان جزء آسیب پذیرترین اقشار هستند . زمانیکه زنان از طرف خانواده و جامعه حمایت نشوند و راهنمائی نداشته باشند، در فراز و فرودهای جوامعی از این قبیل احتمال به بیراهه کشیده شدن آنها درصد بالائی را دارد و متاسفانه در بسیاری از مواقع فرار از خانه به  جای حل مشکلات  ترجیح داده فارغ از خطرات پیش رو که در انتظارشان است . نتیجه فرهنگ نادرست اسلامی در کنار قوانین دیکتاتور پرور آخوندی چیزی جز؛ قتل های ناموسی، اعتیاد، بارداری، سنگسار، کشاندن فحشا به داخل خانه های مردم و به نوعی مرگ فرهنگی-اجتماعی مردمانی با ریشه های متمدن نخواهد بود. امید است روزی را که با تلاش همگی ما، جوانان و خانواده های این مملکت را دیگر در نقش قربانی و داغدار این فجایع شاهد نبوده و جایگاه انسانی زن در فرهنگ به تاراج رفته امروز به همراه فرهنگ متمدن حقیقی ایرانی در شکل واقعی جلوه پذیزد.

 

 16/12/2013

 

منابع :

ویکی پدیا

زنان پرس

مادران

قانون اساسی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

لاله موذن

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.