رفتن به محتوای اصلی

سخنان ۱۴ سال پیش حسن روحانی در هواداری از سرکوب دشمنان رژیم در تیرماه ۱۳۷۸
24.06.2013 - 04:24

بسم الله الرحمن الرحیم «و مکروا مکراً و مکرنا مکراً و هم لایشعرون، فانظر کیف کان عاقبة مکرهم انا دمرناهم و قومهم اجمعین» مردم قهرمان، بزرگوار و شریف تهران در چند روز گذشته مواجه با سه حادثه تلخ بوده اند. حادثه اول حادثه کوی دانشگاه و هتک حرمت به مقام دانشجو بود، این حرکت غیر قانونی و خلاف اصول اخلاقی و دینی یعنی حمله به کوی دانشگاه از طرف مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور، مسئولین نظام و مردم قهرمان و عزیز کشورمان به ویژه مردم تهران و دانشجویان عزیز قاطعانه محکوم شد و شورای عالی امنیت ملی مسئول شد تا این حادثه را ریشه یابی کند و در قدم های اولیه این بررسی مقصرین این حادثه را شناسائی و به دست عدالت بسپارد و تلاش نماید تا دانشجویان زندانی و دستگیر شده را آزاد نماید و به سرعت به جبران خسارت های وارده در کوی دانشگاه بپردازد. بی تردید دانشجویان عزیز، بزرگوار و اندیشمند ما به عنوان آینده سازان کشور و مدیران آینده که رکن مهم در پیروزی انقلاب و نقش مهم در حفاظت و تداوم انقلاب داشته اند همواره مورد احترام همه مسئولین نظام، ملت قهرمان و عزیز ایران بوده اند، هستند و خواهند بود.

 در عین حال مسأله کوی دانشگاه همچنان در دستور کار شورای عالی امنیت ملی خواهد بود تا همه ریشه های این حادثه شناسائی، بررسی و بالطبع در فرصت های آینده نتیجه آن به مردم شریف و بزرگوار ایران اعلام خواهد شد. این موضوع اول که حادثه ای بسیار تلخ و ناگوار بود که با محکومیت این حادثه زشت و با دادن قول به مردم برای رسیدگی به آن و سپردن عوامل آن به دست عدالت و با احترام مجدد به قشر ارزشمند و اندیشمند دانشجو از آن عبور می کنیم، البته ریشه های این حادثه بررسی و شناسائی خواهد شد و به اطلاع مردم ما خواهد رسید.

 اما در کنار این حادثه دو حادثه تلخ دیگر به وقوع پیوست، دشمنان به کمین نشسته، دشمنان فرصت طلب که نه ربطی به دانشگاه دارند و نه ارتباطی به دانشجویان عزیز دارند در کنار حرکت دانشجوئی می‌خواستند سوء استفاده کنند و متأسفانه موفق به سوء استفاده هم شدند. افراد شرور، افراد وابسته به گروهک های سیاسی ورشکسته و منزوی در جامعه ما، مزدوران و وابستگان به قدرت های خارجی از این فرصت خواستند سوء استفاده کنند، البته این گروهک ها ماه ها در انتظار یک فرصت مناسب بودند و فکر کردند این مقطع فرصت مناسبی برای اهداف شوم و پلید آنهاست. یک حادثه تلخی که با حرکت این عناصر فاسد رخ داد حرمت‌ شکنی بود.

 شما می دانید دشمن برای این که در مردم ایجاد یأس کند و در مردم ایجاد تردید نماید و برای آینده زمینه سازی کند سنگ زیرین بنای انقلاب را مورد تهاجم قرار داد و با شکستن حرمت و تقدس ارزش های انقلابی، ارکان نظام و به ویژه رکن رکین انقلاب یعنی حریم مقدس ولایت (فقیه) خواست راه را برای توطئه های بعدی آماده نماید. دشمنان خارجی و داخلی ما باید بدانند ملت ما هوشیار و در صحنه است. مسأله ولایت (فقیه) مسأله فرد نیست، مسأله شخص نیست، ولایت (فقیه) در کشور ما مظهر اسلامیت نظام و استقلال کشور است! مردم ما خوب می فهمند و درک می کنند دشمن از اسلامیت نظام و استقلال کشور عصبانی است. تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 دشمنان داخلی و خارجی می‌دانند آن سد نیرومندی که در طول ۲۰ سال گذشته در برابر همه توطئه ها ایستاد و مقاومت کرد اسلام بود. آن عاملی که بین ملت عزیز و بزرگوار ایران با بیش از یک میلیارد مسلمان جهان پیوند ناگسستنی ایجاد کرد اسلامیت نظام است. مردم ما به خوبی می دانند آن قدرتی که توانست در دفاع ۸ ساله در برابر همه قدرت های استکباری و حامیان آنها بایستد و مقاومت کند و پیروز شود اسلام و اسلامیت نظام بود. آن عاملی که امروز ملت ما را متحد کرده است و پیوند ناگسستنی در ملت ما ایجاد کرده است اسلام است و مظهر این اسلامیت رهبری و مقام ولایت (فقیه) است! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 مردم ما به خوبی می دانند مسأله ولایت (فقیه) به عنوان مظهر وحدت ملی جامعه است! مسأله ولایت (فقیه) مظهر اقتدار ملی ماست! اهانت به مقام ولایت (فقیه) اهانت به ملت است! اهانت به ایران است! اهانت به اسلام است! اهانت به مسلمانان است! اهانت به همه آزادگانی است که قلبشان برای ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام می تپد، بنابر این این حرمت شکنی نه برای مردم ما و نه برای عاشقان انقلاب در سراسر جهان قابل تحمل نیست! گر چه آنهائی که به این عمل زشت دست زده اند تعدادشان بسیار اندک است اما در عین حال لبخند و تشویق استکبار جهانی و امیدهای نابخردانه ای که در آنها ایجاد کرد نشان می دهد که قدرت های استکباری توسط مزدورانشان سنگ زیرین این بنا را مورد هدف قرار داده اند.

 ولایت‌ (فقیه) مهمترین رکن حکومت و نظام ما در قانون اساسی کشور ماست، اهانت به این رکن اهانت به قانون اساسی است، اهانت به قانون گرائی است و اهانت به همه ارزش های انقلابی است! من در این حادثه چند روزه چیزی که می دیدم در میان این مردم باوفا، مردم مخلص، مردم انقلابی، مردم در این چند روز صبر ۲۵ ساله مولای متقیان علی علیه السلام را به نمایش گذاشتند که فرمود «صبرت ‌و فی‌ العین ‌غذی‌ و فی الحلق شجی» استخوان در گلو و خار در چشم این چند روزه تحمل کردند. این صبر انقلابی، این تحمل توأم با کظم غیض، این حفظ نظم و آرامش، این هوشیاری، آماده بودن اما منتظر دستور ماندن و دست روی دست گذاشتن نکته بسیار جالبی بود. اگر منع مسئولین نبود مردم ما، جوانان مسلمان، غیور و انقلابی ما با این عناصر اوباش به شدیدترین وجه برخورد می کردند و آنها را به سزای اعمالشان می رساندند! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 این متانت، صبر و این آماده بودن و گوش به فرمان بودن تمرین نوینی بود که مردم ما از زندگی مولای متقیان حضرت علی علیه السلام سرمشق گرفته بودند و به نمایش گذاشتند. ما همچنان باید آمادگی و هوشیاری توأم با صبر و متانت خودمان را حفظ کنیم. مطمئن باشید دولت و ارگان های امنیتی کاملاً بر کشور مسلط هستند و این گروهک ها و این چند صد نفر اوباش چیزی نیستند که بخواهند برای ملت ما و برای مردم عزیز و قهرمان تهران نگرانی به وجود آورند! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 حادثه تلخ سوم حمله به اموال عمومی، ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، برهم زدن آرامش و امنیت، سلب آسایش از مردم، آزار مردم و حتی دستبرد به اموال شخصی و اهانت و تعدی به مردم بود. در کدام کشور جهان حرکت های آشوب طلبانه این چنین تحمل می شود؟ اینها خیلی پست تر و حقیرتر از آن هستند که بخواهیم نسبت به آنها تعبیر حرکت براندازی را مطرح کنیم! در کجای دنیا و در کدام کشور و توسط کدام دولت آشوب، تخریب و برهم زدن نظم جامعه تحمل می شود؟ مگر دولت مقتدر جمهوری اسلامی ایران، مسئولین امنیتی نظام، این گونه حوادث را تحمل خواهند کرد؟ این صبر و متانت در یکی دو روزه برای این بود که ماهیت این چند صد نفر اوباش به خوبی برای مردم ما روشن شود و همه به خوبی بدانند اینها چه کسانی هستند و دارای چه ماهیتی هستند!

 من در همین جا لازم می دانم از دانشجویان عزیز بیدار، هوشیار و قهرمان تشکر و قدردانی کنم که با هوشیاری و با دید نافذشان تا متوجه شدند که این عناصر مفسد و معاند در کنار آنها قرار گرفته اند بلافاصله اعلام بیزاری و برائت کردند و خودشان را کنار کشیدند. این نشان هوشیاری و بیداری دانشجویان انقلابی و مسلمان و قهرمان ما است. افرادی که اتوبوس و اموال عمومی را آتش می زنند، آنها که ماشین بیت المال را آتش می زنند و حتی اتومبیل شخصی افراد را از بین می برند اینها چه عناصری هستند و دارای چه ماهیتی می باشند؟ بی تردید این افراد دشمن مردم ایران و ارزش های این مرز و بوم هستند، این اوباش حتی به مساجد هم تعرض کردند. ادامه این وضع برای نظام ما، کشور ما و ملت ما قابل تحمل نخواهد بود. دیروز نسبت به این عناصر دستور قاطع داده شد! دیروز غروب دستور قاطع صادر شد تا هر گونه حرکت این عناصر فرصت طلب هر کجا که باشد با شدت و با قاطعیت برخورد شود و سرکوب شوند! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 مردم ما شاهد خواهند بود که از امروز نیروی انتظامی، نیروی قهرمان بسیج حاضر در صحنه با این عناصر فرصت طلب و آشوبگر اگر جرأت ادامه حرکت مذبوحانه داشته باشند چه خواهند کرد! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 دشمنان خارجی، آنها که در این چند روز کف زدند و همچنین این عناصر پست و مزدور بدانند اسلام در این کشور زنده است و زنده خواهند ماند. مردم عزیز و بزرگوار تهران و ایران زنده اند و در صحنه اند و با همان شور و هیجان سال های ۵۷-۵۸ در صحنه حضور دارند و پاسخ دندان شکن به آنها خواهند داد. نیروهای امنیتی قدرتمند ما اعم از نیروی انتظامی، بسیج و سایر قوا و پرسنل بیدار وزارت اطلاعات در صحنه مقتدرانه خواهند بود. خوشبختانه اکثر این عناصر در ظرف دیروز و دیشب دستگیر شده اند، همه این افراد مورد بازجوئی قرار خواهند گرفت! در میان این افرادی که دستگیر شده‌اند افراد شرور، جنایتکار و سابقه دار، وابسته به گروهک های معاند و ورشکسته، افرادی که به نوعی از سوی دست های مشکوک تطمیع شده بودند همه اینها دیده می شوند که در فرصت مناسب ماهیت این افراد به مردم معرفی خواهد شد. بی تردید آنهائی که به آشوب و تخریب اموال عمومی و تعرض به نظام در این چند روز مشغول بوده اند در دادگاه های صالحه ما محاکمه خواهند شد و طبق قوانین و مقررات به مجازات خواهند رسید! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 من فکر می کنم ریشه حرکت های این یکی دو روز اخیر به تحلیل غلط دشمنان انقلاب و مزدورانشان از نظام جمهوری اسلامی و تحلیل نادرست نسبت به هوشیاری و آمادگی ملت بزرگوار و حاضر در صحنه ایران برمی گردد. اولا آنچه که رادیوهای خارجی برای آتش زدن چند اتوبوس، برای حمله به چند باجه و کیوسک تلفن کف زدند و برای عربده کشی چند نفر شرور امید بسته اند باید بدانند نظام ما و انقلاب ما یک انقلاب مردمی است، ریشه در اعماق جان مردم دارد، مردم خود این انقلاب را به پیروزی رسانده اند، مردم خود این انقلاب را در برابر انواع توطئه ها حفظ کرده اند، مردم ما بدون کمک دیگران در ۸ سال دفاع مقدس در برابر متجاوزین، از تمامیت ارضی و شرف ملی خود دفاع کردند، مردم ما با خون، با رهبری انقلاب و نظام عزیز اسلامی خود پیمان بسته اند! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 دشمنان خارجی ما تجربیاتی که دارند نسبت به کشورهائی است که نظام آنها به قدرت خارجی وابسته است و ریشه در اعماق دل های مردم ندارد و دارای نظام مردمی نیستند و با بادی می لرزند. آنها تجربه‌ را می خواهند نسبت به انقلاب شکوهمند و عزیز اسلامی ایران و مردم مقتدر و هوشیار و بیدار ما پیاده کنند. مگر این انقلاب تعلق به قشر خاصی دارد و از آن گروه خاصی است؟ این انقلاب به ۶۰ میلیون نفر مردم ایران تعلق دارد که با جان و دل برای این انقلاب فداکاری کرده اند و فداکاری خواهند کرد. اشتباه دوم دشمن این بود که هنوز بعد از این ۲۰ سال مردم ما را نشناخته است. تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 تصور آنها از مردم تصور ناصحیح و غلطی است. مردم ما به اسلام، قرآن، به خاندان رسالت، به انقلاب، به امام و به راه امام و به ولایت عشق می ورزند و در برابر این توطئه ها تسلیم نخواهند شد، خوب است دشمن تجدید نظر کند. بعد از ۲۰ سال مقاومت مردم ما دشمن هیچ راهی جز تسلیم شدن در برابر انقلاب اسلامی ایران و واقعیت این انقلاب ندارد. اگر تصور دیگری دارد اشتباه است. دشمن بداند یک راه بیشتر پیش روی او نیست و آن اعتراف و اقرار و تواضع در برابر انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار و هوشیار ماست. البته اگر آمریکا یا رژیم اشغالگر قدس از این عناصر آشوبگر حمایت کردند توقع هم همین بود، این کشورها همیشه حامی آشوبگران، جنایتکاران و افراد وابسته و مزدور هستند، یکی دو کشور دیگر هم اغفال شدند. من به آنها هشدار می دهم و به آنها می گویم که سخنان ناصحیح و نادرست بعضی از مسئولین این کشورها در زمینه حوادث چند روزه اخیر تهران در پرونده روابط ایران با آنها ثبت شده است. دولت ایران این موارد را در نظر دارد و بدانند در فرصت مناسب پاسخ لازم به آنها داده خواهد شد. تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 من می خواهم یکی دو نکته در پایان بحثم به عرض شما برسانم: نکته اول آن که حوادث این چند روزه درس بزرگی برای همه جناح ها و گروه ها بود. حوادث چند روز اخیر به ما نشان داد و روشن نمود که در جهان سیاست اول باید قواعد بازی را بیاموزیم، بدون آشنائی با قواعد بازی ورود به صحنه رقابت ها و مجادله های سیاسی ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای کشور به بار آورد. در تمام کشورهای جهانی حتی آنهائی که مدعی هستند که مهد دموکراسی هستند قواعد بازی را به عنوان محور اصلی حرکت سیاسی همواره مورد توجه و مراعات قرار می دهند. مصالح ملی، امنیت ملی و منافع ملی باید خطوط قرمز همه گروه ها و جناح ها باشد. امیدوارم این حوادث درس خوبی برای همه ما باشد. حتی در لحن سخن گفتن و مکالمه با یکدیگر و نوع گفتمان باید از لحن متناسب با فضای سیاسی سالم استفاده کنیم. لحن درشت و تحریک کننده دشمن را امیدوار می کند. لحن ناصحیح فضای مناسب را برای فعالیت دشمن ایجاد می کند. همه جناح ها و همه گروه ها باید این درس و سرمشق را مد نظر داشته باشند.

 حوادث چند روزه اخیر در کنار حوادثی که در این ۲۰ سال گذشته داشتیم یک پالایش دیگر برای انقلاب ما بود. انقلاب ما در هر مقطعی نیاز به یک پالایش دارد و این حوادث چند روزه زمینه ای را برای پالایش جدید در انقلاب ما و نظام ما به وجود آورده است. در مجموع خسارت هائی در این چند روز دیدیم اما در کل و در نتیجه نهائی شاید این حادثه مایه تکامل انقلاب و سالم سازی حرکت های انقلابی و فضای سیاسی کشور باشد. حوادث چند روزه به همه گروه ها آموخت که باید واقعیت های نظام، جامعه، جهان و شرایط سیاسی منطقه و جهان را به خوبی درک کنیم و درک این واقعیت همبستگی و وحدت یک ضرورت برای همه ما است.

 حوادث چند روزه به ما گفت خشونت و خشونت گرائی تحت هر عنوانی محکوم است و همه باید به سمت قانون و قانونگرائی حرکت کنیم. با عناصر خشونت طلب در این چند روز و با این اشرار برخورد قاطع خواهد شد تا برای دیگران درس عبرت باشد! خوشبختانه همه ارکان نظام، مسئولین همه قوا بدون هیچ گونه اختلاف نظر نسبت به برخورد قاطع و انقلابی نسبت به این عناصر فرصت طلب اتفاق نظر دارند و قوه قضائیه در روزهای آینده به وظیفه قانونی، شرعی، ملی و انقلابی خود به خوبی عمل خواهد کرد! تکبیر: الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خامنه ای رهبر، مرگ بر ضد ولایت فقیه، درود بر رزمندگان اسلام، سلام بر شهیدان، مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و کفار، مرگ بر اسرائیل!

 در روزهای آینده مردم ما با هیجان هوشیاری خودشان را در صحنه حفظ کنند. بدون این که دست به عملی بزنند در زمینه اطلاعات به دست آمده به وزارت اطلاعات کمک کنند، در زمینه عمل هم پشتیبان نیروهای رسمی و مسئولین امنیت باشند یعنی کمک نیروی انتظامی، بسیج و سایر نیروهای امنیتی در صحنه عمل باشند. باید بدانیم که اتکاء اصلی نظام و مسئولین ما به مردمان عزیز و قهرمان حاضر در صحنه است. گر چه چند روز گذشته شاهد حوادث تلخی بودیم اما حضور امروز مردم شیرینی و شهد را در کام تلخ مردم ریخت.

 حضور میلیونی امروز مردم در سراسر کشور حماسه دیگری بود. اطلاعاتی که من یک ساعت پیش از همه استان ها گرفتم این بود که در سراسر ایران موج خروشان مردم تکبیر گویان به مراکز اجتماعی که به آنها اعلام شده است زن و مرد در حال حرکت هستند. همه جا شعار و فریاد در حمایت از نظام و علیه استکبار و مزدوران داخلی آنهاست! مردم ما امروز یکبار دیگر دشمنان خارجی و مزدورانشان را مأیوس کردند و مشت رد به سینه آنها زدند. مردم ما به خوبی توجه دارند برای توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اولین شرط ضروری و لازم امنیت و ثبات است و برای این امنیت و ثبات همه ما باید در صحنه باشیم و هوشیاری و بیداریمان را حفظ کنیم و دولت و نیروهای امنیتی را برای این اهداف مهم یاری دهیم. در پایان می خواهم یک نکته عرض کنم و آن این که شورای عالی امنیت ملی به مردم قهرمان و دانشجویان عزیز اطمینان می دهد که:

 ۱- مسأله کوی دانشگاه را ریشه یابی، بررسی خواهد کرد و این بررسی را تا نتیجه نهائی ادامه خواهد داد و نتیجه آن را به اطلاع مردم خواهد رساند.

 ۲- به شهروندان عزیز و قهرمان تهرانی و به همه مردم ایران قول می دهیم که نیروهای امنیتی ما و قوه قضائیه با سرعت با عناصر مخرب و مفسد برخورد قاطع خواهند کرد!

 ۳- به مردم، ما اعتماد و اطمینان می دهیم که دولت و نیروهای امنیتی ما کاملاً بر اوضاع مسلط هستند و هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد. لازم می دانم از نیروی انتظامی به خاطر تلاش های شبانه روزیش در این چند روز، از نیروی عزیز و قهرمان بسیج و همچنین پرسنل بیدار وزارت اطلاعات تشکر، سپاسگزاری و قدردانی نمایم که تلاش و فعالیت فوق العاده ای در این چند روز داشته اند! 

 از دانشجویان عزیزمان تشکر می کنم که با دقت و سرعت حساب خودشان را از این عناصر مفسد جدا کردند و به خوبی هوشیاری و آگاهی خود را در این مقطع حساس نشان دادند. در نهایت از مردم بزرگوار و عزیزمان تشکر و قدردانی می کنیم که با همان شور و نشاط سال های اولیه انقلاب در صحنه حاضر شدند و امروز حماسه عظیم و بزرگ حضور خودشان را در کشور آفریدند. «ان ‌تنصروالله ینصرکم و یثبت‌ اقدامکم»

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

تبریزی
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920319000749

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.