رفتن به محتوای اصلی

معرفی کتاب "گاندی و مبارزه مسالمت آمیز"
03.03.2024 - 18:50

دانلود کتاب گاندی و مبارزه مسالمت آمیز

اخیرا کتابی در 208 صفحه با عنوان "گاندی و مبارزه مسالمت آمیز" نوشته دکتر علی فراستی در آمریکا منتشر شد که حاوی مطالب متنوعی در باب ریشه های خشونت در سیاست و روش های مبارزه مسالمت آمیز و عدم خشونت است.  

 

تصویر

این کتاب حاصل تجربیات فردی نویسنده بعنوان هوادار یک گروه چریکی و سپس منقد و هوادار مشی عدم خشونت و مبارزه مسالمت آمیز است. نویسنده با بررسی ریشه های خشونت سیاسی در تاریخ معاصر ایران و بررسی علل روی آوردن گروههای چریکی قبل از انقلاب به مشی مسلحانه ضمن استناد به کتب و نوشته های آنها، به ضرورت نظریه بقاء در مقابل نظریه رد بقاء پرداخته و لزوم حفظ روشنفکران و نخبگان سیاسی و اجاتماعی را بررسی میکند. 

بررسی شیوه های مبارزه سیاسی و اجتماعی در ایران و ممالک دیگر و سپس کشف قوانین یک مبارزه مسالمت آمیز سیاسی را شاید بتوان بعنوان مهمترین دستآورد این کتاب بر شمرد. این کتاب "به تمامی مبارزان صلح، مسالمت جویی، همزیستی متمدنانه، عدم خشونت و آشتی ملی در تاریخ معاصر ایران، از قائم مقام فراهانی تا مهدی بازرگان و راهیان کنونی راه آنان" تقدیم شده است. 

فصول اول، چهارم و پنجم کتاب غالبا مبتنی بر داده های عام حول "مبارزه" و شیوه ها و ابزار مبارزه ی مسالمت آمیز هستند که براساس تجارب جنبش های اجتماعی ـ سیاسی در ممالک دیگر جهان تنظیم شده اند که ممکن است با شرایط امروز ایران مطابقت ننمایند. برعکس فصل ششم به طور خاص به شرایط کنونی ایران اشاره دارد. 

موضوع انتخاب مشی مبارزاتی در شرایط کنونی جامعه و پس از چند خیزش سراسری از سال 1396 به بعد اهمیت ویژه ای یافته است.  برخی رسانه های خارج از کشور دایم بر طبل خشونت و خشونت گرایی می کوبند و عده ای در دام این تبلیغات گرفتار آمده اند.  شاید این روش دقیقا باب میل جناحی از حاکمیت باشد که از خشونت مخالفین استقبال کرده و آنرا توجیهی بر روشهای خشونت بار خود می دانند. 

در این کتاب تعداد قابل توجهی نقل قول از مهاتما گاندی آورده شده است. نویسنده دلیل آن را در دسترس بودن کتبی حاوی سخنان و گفته های گاندیو از طرف دیگر ملموس بودن سخنان و اعمال وی با فرهنگ و اندیشه ایرانیانمی داند. چه بسا به دلیل پیوندهای تاریخی و نزدیکی جغرافیایی بین دو کشور هند و ایران (که تا قبل از تجزیه پاکستان همواره همسایه ایران محسوب می شد) بتوان گفت که نزدیکترین تجربه مبارزه مسالمت آمیز به ایرانیان، تجربه ی مشی مبارزه مسالمت آمیز گاندی باشد. 

نویسنده 100 نسخه این کتاب را بعنوان هدیه نوروزی بطور رایگان تقدیم علاقمندان میکند.  برای دریافت این کتاب با ایمیل نویسنده تماس حاصل نمایید: 

afarassati@yahoo.com

دانلود کتاب گاندی و مبارزه مسالمت آمیز

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.