رفتن به محتوای اصلی

آمریکا: ایران پناهگاه امن رهبران ارشد القاعده است
27.02.2024 - 04:53

وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ کتبی خود به ایران اینترنشنال گفت: جمهوری اسلامی حداقل از سال ۲۰۰۹ به القاعده اجازه داده است تا فعالیت‌های تروریستی خود را از طریق یک خط ارتباطی کلیدی از طریق ایران تسهیل کند و بودجه و جنگجویان خود را به جنوب آسیا، سوریه و جاهای دیگر منتقل کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش ایران اینترنشنال تاکید کرد که جمهوری اسلامی همچنان به ارائه پناهگاه امن به رهبران ارشد القاعده در خاک ایران ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا افزود:«جمهوری اسلامی به رغم اطلاع از فعالیت‌های رهبران القاعده در خاک ایران، همچنان حضور القاعده در این کشور را انکار می‌کند.»

در پاسخ وزارت امور خارجه آمریکا به پرسش ایران اینترنشنال تاکید شده است که جمهوری اسلامی محرک اصلی بی‌ثباتی در سراسر خاورمیانه است و از سال۱۳۵۷ تاکنون چنین بوده است.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، «جمهوری اسلامی حامی اصلی تروریسم است و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های تروریستی و سایر فعالیت‌های غیرقانونی را در سراسر جهان، در بحرین، عراق، لبنان، سوریه و یمن، از طریق گروه‌های شبه نظامی و تروریست‌هایی مانند حزب‌الله و حماس، تسهیل می‌کند.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز ۱۲ بهمن ماه امسال اعلام کرد که شبکه القاعده هشت اردوگاه‌ آموزشی تازه‌ در افغانستان تاسیس کرده است و افراد رابط میان سیف‌العدل، رهبر القاعده که در ایران مستقر است، و عبدالرحمن الغامدی، چهره کلیدی این شبکه در افغانستان در حال رفت و آمد هستند.

در گزارش کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، تاکید شده است که شبکه القاعده خانه‌هایی امن در ایران و افغانستان دارد و اعضایش بین این دو کشور در حال تردد هستند.

سازمان ملل متحد، پیش از این نیز در گزارشی که در فوریه سال ۲۰۲۳ منتشر شد، اعلام کرد که پس از کشته شدن ایمن الظواهری در کابل در سال ۲۰۲۲، سیف العدل رهبری گروه القاعده را به عهده گرفته است و تصور می‌شود که او در ایران مستقر است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز به طور جداگانه تایید کرد که سیف‌العدل در ایران مستقر است.

چند روز پس از آن، نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل گزارش‌ها درباره حضور رهبر جدید گروه تروریستی القاعده در ایران را رد کرد و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی حضور رهبران القاعده در خاک ایران را «خنده‌آور» خواند.

این در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز، در روز۱۳ نوامبر ۲۰۲۰ گزارش داد که ماموران اسرائیلی حدود سه ماه قبل از این تاریخ، عبدالله احمد عبدالله معروف به ابومحمد المصری، معاون ایمن الضواهری، رهبر وقت القاعده را در خیابانی در شمال تهران به قتل رسانده‌اند.

سیف‌العدل و ابو محمد المصری، هر دو اهل مصر و از ارشدترین رهبران القاعده بودند که گزارش شده بود پس از تبادل زندانیان در سال ۲۰۱۵، اگرچه از زندانی در ایران آزاد شدند، اما همچنان در ایران ماندند و از داخل خاک ایران به فعالیت‌های خود در رهبری شبکه القاعده ادامه دادند.

یک روز پس از انتشار گزارش نیویورک تایمز، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چهار مقام کنونی و سابق آمریکایی گزارش داد که آمریکا اطلاعات مربوط به محل زندگی و نام مورد استفاده المصری در تهران را در اختیار اسرائیل گذاشته است.

براساس این گزارش‌ها، المصری در ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ در منطقه پاسداران تهران، به همراه دخترش مریم، ترور شد.

در آن زمان هم رهبران جمهوری اسلامی، هر گونه حضور اعضای القاعده در خاک ایران را تکذیب کردند.

علی‌رغم این تکذیب‌های مکرر، در بیش از یک دهه گذشته، گزارش‌های متعددی از حضور رهبران ارشد القاعده یا اعضای خانواده اسامه بن لادن در ایران منتشر شده است.

آمریکا از سال ۱۳۹۰ به این سو، از رابطه جمهوری اسلامی و القاعده و حضور رهبران این شبکه در ایران سخن گفته است.

گذشته از آن، هر ازگاهی نیز گزارش‌هایی در این زمینه در رسانه‌ها منتشر شده است. به عنوان نمونه، در اوایل ژانویه ۲۰۱۰ (زمستان ۱۳۸۸) گزارش شد که ایمان بن لادن دختر ۱۷ ساله اسامه بن لادن با فرار از دست ماموران محافظ خود، به سفارت عربستان سعودی در تهران پناهنده شده است.

روزنامه واشنگتن پست نیز در اسفندماه ۱۳۹۱ از اخراج سلیمان ابوغیث، داماد اسامه بن لادن و سخنگوی پیشین شبکه القاعده از ایران خبر داد و نوشت او سومین شخصیت القاعده است که در یک سال گذشته از ایران اخراج شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
ایران اینترنشال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.