رفتن به محتوای اصلی

قتل یک سوختبر توسط ماموران نیروی انتظامی
28.09.2023 - 07:20
تهیه و تنظیم:
کانون حقوق بشر ایران

سوختبران همواره توسط ماموران امنیتی حکومت تحت سرکوب می‌باشند. ماموران امنیتی به خودروهایی که از دادن رشوه خودداری کنند شلیک می‌کنند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه ۴مهر ۱۴۰۲ ماموران امنیتی در ورودی شهر سربیشه با انداختن خارک بدون هشدار قبلی باعث واژگونی یک خودرو و قتل یک سوختبر شدند.

دراین حادثه یک سوختبر کشته و نفر همراه وی نیز به‌شدت زخمی شد. تا لحظه مخابره گزارش از هویت ۲سوختبر حادثه دیده اطلاعی در دست نیست. گفته می‌شود هر ۲سوختبر بلوچ می‌باشند.

ماموران امنیتی در ورودی شهر سربیشه در استان خراسان جنوبی بدون اطلاع قبلی اقدام به انداختن خارک در مسیر تردد یک خودروی پژوی ۴۰۵ کردند. به‌دلیل برخورد لاستیک‌های به خارک، خودرو واژگون و در لحظه دچار حریق شد. ماموران با دیدن وضیعت و در هراس از خشم مردم سریعا محل را ترک کردند.

سرکوب مستمر سوختبران توسط نیروهای امنیتی

سوختبران همواره توسط ماموران امنیتی حکومت تحت سرکوب می‌باشند. ماموران امنیتی به خودروهایی که از دادن رشوه خودداری کنند شلیک می‌کنند. شلیک به خودروی سـوختبران، باعث واژگون شدن خودور و آتش گرفتن آن می‌شود. بنا به آمار منتشره در سال ۱۴۰۱ تنها در محور ایرانشهر به سرباز ۱۶۷ سـوختبر به دلیل شلیک نیروهای امنیتی و یا حوادث جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند.

سوختبری اصلی‌ترین منبع درآمد در استان سیستان و بلوچستان

سـوختبری اصلی‌ترین منبع درآمد مردم محروم استان سیستان و بلوچستان می‌باشد. سـوختبری در این استان مانند کولبری در کردستان تنها زائیده فقر و چپاول ثروت‌های عمومی توسط سران حکومت است. فقر و محرومیت مردمی که با وجود ثروت‌های فراوان در کشور آنها را مجبور به بازی با جان خود می‌کند. در سال‌های گذشته خشکسالی و بیکاری امان از مردم این استان بریده است. آنها برای تهیه لقمه نانی اندک ناگزیر، به تجارت مرگ روی آورده‌اند.

سران حکومت برای پوشاندن فقر مردم ادعا می‌کنند، سـوختبری درآمد بالایی دارد. اما واقعیت تلخی چیز دیگری است. مردم و حتی جوانان تحصیل‌کرده این استان هیچ منبع درآمد دیگری ندارند و تنها انتخاب آنها سـوختبری است. درآمد آنها پس از انجام هر سرویس تنها چند صد‌هزار تومان است. این درحالی است که بیشترین سود متعلق به قاچاقچیان اصلی است که همگی از ایادی و مزدوران سپاه پاسداران می‌باشند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.