دانشجویان. شریف به شهردار تهران : سرتا پای نظام فاسد است
06.12.2022 - 22:37

شهردار تهران دانشجویان معترض را «خائن» خواند

در حالی که بخشی از سخنرانی‌های مقام‌های حکومتی در دانشگاه‌های ایران به مناسبت ۱۶ آذر لغو شده علیرضا زاکانی٬‌شهردار تهران امروز ۱۵ آذردر دانشگاه شریف برای برخی از دانشجویان صحبت کرد و اعتراضات و انتقادات را عموما به سخره گرفت.

شهردار تهران در پاسخ به دانشجویانی که «سرتاپای نظام» را فاسد خواندند گفت «آمریکا و اسرائیل و عربستان فاسد هستند» اما کمی بعد به دانشجویان گفت فساد زیاد است و مدعی شد که خود از مبارزه کنندگان با فساد دولتی در ایران است.

او دانشجویانی را که در دانشگاه شعارهای ضدحکومتی سر دادند را خائن خواند و آنها را گروه فشار خواند.

او دانشجویانی را که بسیاری از همکلاسی‌هایشان در بازداشت هستند تلویحا «بی‌غیرت» خواند و گفت «حاضر نیستید سیلی بخورید».

از آغاز اعتراضات سراسری در ایران دانشجوها و استادان دانشکاه هدف سرکوب نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها و بسیجی‌ها بوده‌اند. نیروهای مسلح امنیتی بارها به داخل دانشگاه‌ها حمله کرده‌آند و دانشجویان را با گلوله ساچمه‌ای گاز اشک‌آور و باتوم هدف قرار داده‌اند.

زاکانی در حال برشمردن فسادهای بزرگ در نظام جمهوری اسلامی و به‌زعم خود مبارزه با آنها بود که دانشجویی فریاد ‌زند: «این چه نظامی‌ست که سر تا پایش فساد است؟ ...»

همچنین زمانی که زاکانی در دانشگاه شریف گفت چه کسی در نظام تبلیغی غرب به فکر زن زندگی و‌ آزادی ماست، یک دانشجو در سالن فریاد زد: «نکنه شما هستی؟! ...»

شهردار تهران همچنین قصد دانشجویان برای انقلاب در ایران و برانداختن جمهوری اسلامی را مسخره کرد و در واکنش به عملکرد رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، این رسانه‌ها را به «ایجاد آشوب» متهم کرد.

دانشجویان شریف در حضور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند

اما همزمان با حضور زاکانی در دانشگاه شریف، جمعی از دانشجویان این دانشگاه، به پارچه‌نویسی و شعار‌نویسی ضدحکومتی پرداختند و سرود‌های اعتراضی خواندند.

همچنین جمعی از دانشجویان به نشانه اعتراض پاهای خود را به شکلی مرتب به زمین کوبیدند.

در ماه‌های اخیر دانشگاه شریف یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات دانشجویی در ایران بوده و حکومت بارها با مداخله در این دانشگاه، برای سرکوب معترضان تلاش کرده است.

حمله شبانه به دانشگاه شریف در اوایل مهر ماه موجی از واکنش‌های بین‌المللی و دانشگاهی به دنبال داشت.

در این مدت، مقام‌های دانشگاه شریف به شیوه‌های گوناگون دانشجویان معترض را سرکوب کردند. از جمله، هیات‌ رییسه دانشگاه شریف در اطلاعیه‌ای دانشجویان معترض را که برای اعتراض به تفکیک جنسیتی با بسیج درگیر شده بودند، تا «‌اطلاع ثانونی» از ورود به دانشگاه منع کرد.

همچنین به تازگی رسول جلیلی، رییس دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد تعداد کارکنان حراست این دانشگاه با جذب نیرو از یک شرکت امنیتی خصوصی، افزایش پیدا کرده‌اند.

منابع خبری دانشجویی در دانشگاه شریف گزارش دادند که رییس دانشگاه در جلسه‌ای گفته دانشگاه کاری به این ندارد که نیروهای جدیدا جذب شده‌ در بیرون دانشگاه عضو چه نهاد و مشغول چه کاری هستند.

گزار‌ش‌ها حاکی است که جمهوری اسلامی از این نیروها در دیگر دانشگاه‌ها از جمله صنعتی امیر‌کبیر هم استفاده می‌کند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما