آغاز صحبت‌های نماینده عفو بین الملل با «نام خدای رنگین کمان»
24.11.2022 - 13:50

 

گزارش نشست ویژه شورای حقوق بشر درباره ایران؛ کمیسر عالی خواستار تحقیق درباره اعتراضات شد

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشستی ویژه، رسیدگی به تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب خیزش انقلابی ایرانیان را آغاز کرد. قرار است در این جلسه درباره تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره نقض حقوق بشر در ایران تصمیم‌گیری شود. این گزارش تا پایان این جلسه به‌روز می‌شود.

وولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در پاسخ به خبرنگاران خواستار یک تحقیق مستقل و بی‌طرف درباره اعتراضات در ایران شد.

او گفت درباره مجازات اعدام تا اینجا مقام‌های جمهوری اسلامی پاسخی به این نهاد نداده‌اند.

ساعاتی قبل از آن، در نشست اضطراری این شورا که روز پنج‌شنبه سوم آذر در مقر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره اعتراضات به قطع اینترنت و سرکوب گسترده معترضان اشاره کرد.

او همچنین گفت که بررسی‌ها در زمینه قتل مهسا امینی اصول و استانداردهای تحقیق بی‌طرفانه را نداشته است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران نیز در این نشست به حمله نیروهای امنیتی و لباس شخصی به دانشگاه‌ها، کشته‌شدن کودکان معترض، برگزاری دادگاه و اعتراف اجباری و صدور حکم اعدام برای معترضان اشاره و درباره آن‌ها ابراز نگرانی کرد.

صحبت نماینده فعالان حقوق بشر ایران

در بخشی از جلسه به یکی از نمایندگان گروه‌های غیردولتی فعالان حقوق بشر ایران فرصت داده شد و او از تشکیل کمیته حقیقت یاب حمایت کرد.

آغاز صحبت‌های نماینده عفو بین الملل با «نام خدای رنگین کمان»

رها بحرینی، نماینده عفو بین‌الملل سخنان خود را با «نام خدای رنگین کمان» و یاد کیان پیرفلک آغاز کرد و گفت خانواده جان باختگان تحت آزار و اذیت حکومت هستند.

خانم بحرینی گفت نماینده حکومت ایران در شورای حقوق بشر از «خویشتنداری و تنش زدایی» حرف می‌زند، اما حکومت ایران با احکام اعدام و سرکوب معترضان به اقداماتی دست می‌زند که ارتباطی با خویشتنداری و تنش زدایی ندارند.

اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های دهه شصت

نماینده یکی از گروه‌های غیردولتی حقوق بشری که در نشست صحبت کرد، گفت مصونیت عاملان نقض حقوق بشر در ایران از مجازات جنایاتشان یکی از عوامل تداوم نقض حقوق بشر است.

او گفت ابراهیم رئیسی با وجود نقشی که در اعدام‌های دهه شصت به ریاست جمهوری رسید.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما