حمله به نفت‌کش پاسیفیک زیرکون، متعلق به ایدان اوفر، میلیاردر اسرائیلی
16.11.2022 - 15:56

«نفتکشی با مالکیت اصلی یک اسرائیلی در دریای عمان هدف حمله یک پرتابه قرار گرفت»

 

نقشه تنگه هرمز

خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند نفتکشی با پرچم لیبریا و مالکیت اصلی یک میلیاردر اسرائیلی در آب‌های دریای هدف حمله قرار گرفت.

مدیریت نفتکش پاسیفیک زیرکون در بیانیه‌ای اعلام کرد «همه خدمه در امنیت کامل هستند» و بر اثر «اصابت یک پرتابه»، متحمل آسیب شده است.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد از این حادثه مطلع است.

این نفتکش متعلق به کشتیرانی اقیانوس آرام شرقی است که مرکز آن در سنگاپور است اما آسوشیتدپرس می‌گوید مالک اصلی میلیاردری اسرائیلی به نام ایدان اوفر است.

این حادثه در بحبوحه تنش‌های فزاینده با ایران روی داده است.

مرداد ماه سال ۱۴۰۰ هم نفتکش «مرسر استریت» که پرچم لیبریا داشت، در نزدیکی سواحل عمان در آب‌های آزاد هدف قرار گرفت. در جریان حمله به نفتکش مرسر استریت دو نفر کشته شدند که یکی از آنها تبعه بریتانیا و دیگری شهروند رومانی بود.

در آن زمان دولت بریتانیا اعلام کرد این حمله توسط پهپاد شاهد ۱۳۶ انجام شده که تنها در ایران ساخته می‌شود. فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا هم با انتشار نتیجه تحقیقاتش، انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته است.

در نهایت بریتانیا، رومانی، لیبریا و اسرائیل همچنین خواستار محکومیت ایران در جامعه بین‌‍‌المللی شدند.

کشتی مرسر استریت نیز تحت مدیریت یک شرکت وابسته به این میلیاردر اسرائیلی بود.

منطقه خلیج فارس از زمان بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۸ شاهد حملاتی به کشتی های تجاری بوده است. آن تنش‌ها بعد از خروج دولت ترامپ از برجام بالا گرفت و ایران تهدید کرد راه صادرات نفت از تنگه هرمز را خواهد بست.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما