شنبه ۲۱ آبان/ ۱۱ویدئو از ۱۱ ننطقه در ۴ دقیقه
12.11.2022 - 22:29

ملاقات امانوئل مکرون با تعدادی از فعالان زن ایرانی

مکرون در دیدار با فعالان زن ایرانی

 

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسهدر کاخ الیزه با تعدادی از فعالان ایرانی حقوق زنان دیدار داشت

 

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز جمعه، ۲۰ آبان، در کاخ الیزه با تعدادی از فعالان ایرانی حقوق زنان دیدار داشت.

در اعلامیه کاخ الیزه آمده است که آقای مکرون «ضمن ادای احترام به زنان ایران، آن‌ها را به دلیل پیشبرد انقلاب جاری، تحسین کرد».

در این دیدار رویا پیرایی دختر مینو مجیدی حضور داشت. عکس منتشر شده از رویا پیرایی در شبکه‌های اجتماعی با گیسوان بریده از نمادهای اعتراضات اخیر در ایران است. خانم مجیدی در جریان اعتراضات در کرمانشاه کشته شد.

لادن برومند، فرزند عبدالرحمان برومند که در پاریس ترور شد، پس از این دیدار نوشت: «زمانی وزیر خارجه فرانسه حاضر نشد در برنامه تلویزیونی در کنار دکتر بختیار حضور یابد مبادا قاتلانی چون ولایتی و رفسنجانی برنجند. امروز رئیس جمهور فرانسه دختر بهترین دوست و پیرو بختیار را پذیرفت و حقانیت بختیار و برومند را یادآوری کرد. این پیروزی را مدیون مهسا و مینو و نیکا هستیم».

اشاره خانم برومند به کشته شدگان اعتراضات اخیر ایران است که بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نروژ است، تعداد آن ها تاکنون دست کم ۳۲۶ نفر اعلام شده است.

در ملاقات با رئیس جمهور فرانسه، مسیح علی‌نژاد و شیما بابایی هم حضور داشتند.

لادن برومند در گفت و گو با تلویزیون بی بی سی فارسی درباره این ملاقات گفت: «در ابتدای ملاقات رویا پیرایی به مکرون گفت که شما نباید دست قاتلان ما را بفشارید». اشاره خانم پیرایی به ملاقات مکرون با رئیسی در سازمان ملل بوده است که با اعتراضات گسترده ای روبرو شد.

او در ادامه با اشاره به این که آنها در ملاقات بیان کرده اند که: «مردم ایران از جمهوری اسلامی و حکومت مذهبی رویگردان شده اند و دموکراسی و یک زندگی طبیعی می خواهند تا بتوانند با کرامت و حقوق انسانی و آزادی بیان زندگی کنند.» به مکرون گفته اند: «ما از شما نمیخواهیم که این رژیم را سرنگون کنید اما برای سرکوب مردم به آن کمک نکنید».

به گفته خانم برومند ملاقات کنندگان در ادامه از دولت فرانسه خواستند که: «سپاه را در لیست تروریستی قرار دهد. کمک کند تا ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل اخراج شود و کمیسیون تحقیقات فوری درباره جنایات اخیر تشکیل شود.»

آقای مکرون در این ملاقات گفته است: «ما نه مایلیم نه حق داریم این رژِیم را سرنگون کنیم اما می توانیم اعلام کنیم ارزش هایی که شما برایش جان می دهید ارزش های ما هم هست و ما از این ارزش ها شدیدا حمایت می کنیم و شما همبستگی دولت فرانسه را با خود خواهید داشت».

پس از این ملاقات امانوئل مکرون در سخنرانی اش درنشست «صلح پاریس» اعتراضات ایران را یک انقلاب نامید.

ایران اظهارات قبلی رئیس جمهور فرانسه درباره اعتراضات سراسری ایران را «اتهام زنی سیاسی، مداخله جویانه و مشوق خشونت طلبان و قانون شکنان» دانسته بود.

آقای مکرون پیش از این هم در توییتی با الهام گرفتن از آهنگ «برای...» شروین حاجی‌پور، نوشته بود: «برای زنانی که شجاعانه روسری های خود را برداشتند و در مقابل اسحله قرار گرفتند، برای جوانان و مردانی که در دفاع از حقوق زنان میجنگند، برای آنچه که در این مبارزه جهانی است. فرانسه سرکوب اعتراضات توسط رژیم ایران را محکوم می‌کند».

در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل ابراهیم و همزمان با روزهای آغازین اعتراضات سراسری ایران، امانوئل مکرون با ابراهیم رئیسی دیدار کرده بود. این نخستین دیدار آقای رئیسی با یکی از رهبران مهم کشورهای غربی بود. آقای رئیسی به نقض حقوق بشر در ایران و دست داشتن در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ متهم است.

پس از این ملاقات امانوئل مکرون در نیویورک به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: «به آقای رئیسی گفته ام فرانسه از حقوق بشر و به ويژه حقوق زنان دفاع می کند».

فرانسه سرکوب اعتراضات چند هفته گذشته در ایران را محکوم کرده است.

مینو مجیدی

 

عکس منتشر شده از رویا پیرایی بر سر قبر مادرش با گیسوان بریده از نمادهای اعتراضات اخیر در ایران است

حمایت زنان فرانسوی از زنان ایرانی

پیش از این ده‌ها ستاره و هنرمند زن دنیای سینما و موسیقی فرانسه در ویدیویی با بریدن موی خود از اعتراضات ایران حمایت کرده بودند.

این ویدیو با تصویر ژولیت بینوش، بازیگر مشهور فرانسوی شروع می‌شود که با قیچی کردن مویش مقابل دوربین می‌گوید «برای آزادی». در این پست که با هشتگ «مو برای آزادی» در اینستاگرام ژولیت بینوش منتشر شده، بیش از ۵۰ هنرمند فرانسوی و بین‌المللی در همراهی با حرکتی که به یکی از نمادهای اعتراضات ایران بعد از جان باختن مهسا امینی تبدیل شده، دسته‌ای موی خود را قیچی می‌کنند.

ایزابل هوپر، ماریون کوتیار و ایزابل آجانی در کنار بسیاری از بازیگران جوان سینما و خوانندگان فرانسوی در این ویدیو شرکت دارند. چهره‌هایی مانند شارلوت رمپلینگ و جین برکین هم که با فرانسه و سینمای این کشور ارتباط نزدیکی دارند همراه این حرکت اعتراضی نمادین شده‌اند.

ویدیوی بریدن موی زنان هنرمند و سینماگر فرانسوی همراه با این پیام منتشر شده بود: «مردم ایران، با حضور زنان در خط مقدم، جانشان را برای اعتراض به خطر انداخته‌اند. این مردم تنها خواهان اساسی‌ترین آزادی‌ها هستند. این زنان، این مردان سزاوار حمایت ما هستند.»

در ویدیوی همبستگی ستارگان زن سینمای فرانسه این پیام هم دیده می‌شود: «غیرممکن است که دوباره و همواره سرکوب وحشتناک را محکوم نکنیم».

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما