دیدار بی‌سابقه مسیح علینژاد با مکرون در کاخ الیزه، کاخ آرزوهای خامنه‌ای را ویران کرد!
12.11.2022 - 08:45

 

رییس‌جمهوری فرانسه پس از دیدار با مسیح علی‌نژاد، خیزش سراسری ایران را «انقلاب» خواند

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در یک سخنرانی با اشاره به دیدار خود با مسیح علی‌نژاد و فعالان حقوق بشر زن ایران، خیزش سراسری مردم ایران را «انقلاب» خواند.

مکرون در سخنرانی خود در نشست صلح پاریس با اشاره به دیدار خود با این کنشگران زن ایرانی گفت: «بر احترام و ستایش خود برای انقلابی که رهبری می‌کنند تاکید می‌کنم.»

مسیح علی‌نژاد در دیدار با مکرون از فرانسه خواسته بود به عنوان اولین کشور جهان، انقلاب مردم ایران را به رسمیت بشناسد.

طبق اعلام کاخ الیزه، علاوه بر مسیح علی‌نژاد، شیما بابایی و لادن برومند نیز در دیدار با مکرون حضور داشتند.

مسیح علی‌نژاد گفت: «در دیدار دونفره با مکرون گفتم آنچه در ایران دارد اتفاق می‌افتد انقلاب است. فرانسه می‌تواند نخستین کشور برای به رسمیت شناختن این انقلاب باشد.»

علی‌نژاد افزود: «به جای جمهوری اسلامی با چهره‌های اپوزوسیون در آینده دیدار کنید و اتحادیه اروپا را برای پذیرش ایران سکولار آماده کنید.»

مسیح علی‌نژاد روز پنج‌شنبه نیز از آغاز به کار «سازمان جهانی آزادی» خبر داده بود. او گفت با گری کاسپاروف و لئوپولدو لوپز دو فعال مخالف حکومت روسیه و ونزوئلا این سازمان را تاسیس کرده است.

علی‌نژاد نوشت: «بنا داریم با اتحاد اپوزیسیون کشورهای مختلف فشار بر دیکتاتورها را بیشتر کنیم.»

علی‌نژاد پیش‌تر از مکرون به دلیل دیدار او با ابراهیم رئیسی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و نیز برخورد پلیس فرانسه با معترضان در مقابل سفارت ایران در پاریس انتقاد کرده بود.

مکرون در حالی خیزش سراسری ایرانیان را «انقلاب» خواند که در هشتم آبان ماه نیز، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به عنوان اولین رهبر غربی از احتمال تغییر رژیم در ایران سخن گفت و تاکید کرد کشورش دیگر برای وابستگان به «رژیم هولناک» ایران جای امنی نخواهد بود.

نخست‌وزیر کانادا که به همراه همسرش در تجمع بزرگ ایرانیان در اتاوا حاضر شده بود گفت: «احتمالا وقتی رژیم تغییر کند و اوضاع ایران بهتر شود، کسانی که مسئول سرکوب مردم هستند هرگز فراموش نشده و هرگز اجازه نخواهند داشت به کانادا بیایند.»

پیش‌تر نیز در ۲۵ مهر ماه، اتحادیه اروپا ۱۵ فرد و نهاد ایرانی را در رابطه با کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری تحریم کرد.

پلیس امنیت اخلاقی موسوم به «گشت ارشاد»، محمد رستمی، رییس این نیرو و همچنین حاج احمد میرزایی، رییس شاخه تهران گشت ارشاد از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند.

وزارت امور خارجه بریتانیا نیز مقامات گشت ارشاد و همچنین غلامرضا سلیمانی، رییس نیروی بسیج سپاه پاسداران، حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی ناجا و حسین اشتری، فرماندهی کل انتظامی را تحریم کرد.

آمریکا نیز پیش از این در حمایت از معترضان ایران تحریم‌های مشابهی را تصویب کرده است

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما