ژینا نیوز 11 :واکنش‌ ورزشکاران به مرگ مهسا امینی؛ «شادی گل جنجالی» و «استوری‌هایی» که پاک شدند.
26.09.2022 - 07:09

 

 1. خواهر یکی از کشته شدگان اعتراضات در قزوین: این داغ ملت ایران است

  خواهر جواد حیدری، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در قزوین در مراسم خاکسپاری او گفت که «این داغ خانواده ما نیست، داغ ملت ایران است».

  پیکر جواد حیدری امروز دوشنبه چهارم مهرماه ۱۴۰۱ با در میان جمعیت کثیری از مردم در روستای رحمت‌آباد بزرگ قزوین به خاک سپرده شد.

  پدر آقای حیدری پیشتر گفته بود پسرش به ضرب گلوله از پشت کشته شده است.

  Social embed from instagram

  شکایتReport this social embed, make a complaint

  Article share tools

   

 2. شورای صنفی دانشگاه امیرکبیر زخمی شدن یک دانشجو را بر اثر شلیک گاز اشک‌آور تایید کرد

  شورای صنفی 

 

واکنش‌ ورزشکاران به مرگ مهسا امینی؛ «شادی گل جنجالی» و «استوری‌هایی» که پاک شدند

تیم ملی فوتبال ایران در بازی تدارکاتی با یک گل اروگوئه را در اتریش شکست داد

مهسی امینی

ورزشکاران ایرانی واکنش‌های متفاوتی از خود نشان دادند. جرقه این اعتراضات بعد از مرگ مهسا امینی زده شد، دختر ۲۲ ساله‌ای که در بازداشت گشت ارشاد و در کما «کشته شد».

علی کریمی، ستاره پیشین تیم ملی فوتبال ایران در میان ورزشکاران«فعال‌ترین» بود. واکنش‌های «جادوگر فوتبال آسیا» موجب شد مردم در اعتراضاتشان نام او را فریاد بزنند و رسانه‌های حکومتی تهدیدش کنند.

در یکی از آخرین موارد این واکنش‌ها سجاد استکی، کاپیتان و ستاره تیم ملی هندبال ایران در اعتراض به سرکوب معترضین به جان باختن مهسا امینی از تیم ملی خداحافظی کرد.

آقای استکی در حساب اینستاگرامش نوشت: «هر بار که برای تیم ملی بازی کردم، با تمام جانم بود چرا که اولین و آخرین دلیل برای پیروزی خوشحالی مردمان سرزمینم بود و هست و حال که در این شرایط مردم سرزمینم مورد بی‌احترامی قرار گرفته‌اند، وظیفه خود می‌دانم که همدلی و همراهی خودم را با آنها اعلام کنم. من به احترام مردان و زنان سرزمینم از تیم ملی ایران برای همیشه خداحافظی می‌کنم.»

آلمان پرونده قتل مهسا امینی را به شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌برد

مهسی امینی

وزیر امور خارجه آلمان پرونده قتل مهسا امینی را نقض حقوق زنان و نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران خواند و اعلام کرد که قصد دارد این پرونده را در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح کند. صدراعظم آلمان نیز قتل مهسا امینی را «وحشتناک» خواند و محکوم کرد.

 

اعتراضات در ایران؛ بسیاری از چهره‌های سرشناس بین‌المللی با معترضان اعلام همبستگی کردند

اعتراضات سراسری در ایران با واکنش‌های گسترده بین‌المللی همراه شده است. علاوه بر سیاستمداران، عده زیادی از چهره‌های سرشناس هنری، فرهنگی و ورزشی هم با مردم معترض در ایران ابراز همبستگی کرده‌اند.

Social embed from twitter

شکایتReport this social embed, make a complaint

 

 

اریک کانتونا فوتبالیست محبوب منچستریونایتد و فرانسوی با استوری در اینستاگرام صدای جوانان ایران شد.

مهسی امینی

حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شعیان در قم، در حمایت از اعتراضات اخیر مردم بیانیه‌ای صادر کرد.

مهسی امینی

او در این بیانیه از مسئولان جمهوری اسلامی خواست که به «خواسته‌های مردم گوش دهند و مشکلات آن‌ها را حل کنند.»

پیش از نوری همدانی اسدالله بیات زنجانی از مراجع تقلید نیز با انتشار بیانیه‌ای مجموعه رفتارهایی را که منجر به این نوع حوادث می‌شود «نامعقول، نامشروع و غیرقانونی» دانسته و تاکید کرده بود هیچ یک از قوانین کشور مسئولیت تربیت افراد را به پلیس نسپرده است.

او همچنین به آیه «لا اکراه فی‌الدین» اشاره کرد و گفته بود که این آیه به صراحت تمام مومنان را از توسعه قهری و ترویج ستمگرانه و ظالمانه ارزش‌هایی که آن را دینی و اخلاقی می‌پندارند، بازداشته است.

خلاصه

 1. برپایی اعتراض‌های تازه در نقاط مختلف ایران با وجود تهدید مقام‌ها
 2. انانیموس اعلام کرد که سایت مجلس شورای اسلامی را هک شده است
 3. حدیث نجفی، معترضی که ویدیوی بستن موهایش بارها بازنشر شد، در تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شد
 4. حمایت هنرمندان و ورزشکاران ایران و جهان از اعتراض‌ها
 5. سفرای بریتانیا و نروژ در ایران به وزارت خارجه احضار شد
 6. شبکه حقوق بشر کردستان: ده‌ها کودک در میان کشته‌شدگان و مجروحان اعتراض‌ها هستند
 7. مقام‌های قضایی از بازداشت ۴۵۰ نفر در اعتراض‌های مازندران خبر دادند
 8. نیلوفر حامدی، خبرنگار شرق در انفرادی اوین زندانی است و بازجویی می‌شود

محتویات صفحه سردار آزمون فوتبالیست ایرانی پس از انتقاد از سرکوب معترضان در ایران پاک شده است.

سردار آزمون فوتبالیست ایرانی

پیشتر اتفاق مشابهی برای وریا غفوری دیگر فوتبالیست ایرانی رخ داده بود که برای مرگ مهسا امینی و در اعتراض به برخورد با معترضان پست اعتراضی نوشته بود.سردار آزمون، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران، باانتشار متنی در شبکه اجتماعی اینستاگرام از حکومت ایران به دلیل سرکوب معترضان انتقاد و حمایت خود را از خواسته زنان ایران اعلام کرده بود.آقای آزمون با اشاره به حضورش در اردوی تیم ملی فوتبال و محدودیت‌های موجود برای اطلاع رسانی، نوشته بود: «به خاطر قانون تیم ملی تا الان نتونستیم چیزی بگیم تا اردو تمام شه ولی دیگه طاقت نیاوردم. تهش می‌شه خط خوردن از تیم ملی که فدای یه تار موی زنان ایرانی.» آقای آزمون نوشته بود، به رغم تبعات احتمالی، این استوری خود را پاک نخواهد کرد و ادامه داد بود که «شرم بر شماها که آدم‌ها را به راحتی می‌کشین. زنده باد زنان ایران.»

روزنامه لیبراسیون با تیتر «زن زندگی آزادی» منتشر شد

مهسی امینی

روزنامه لیبراسیون، چاپ فرانسه، در صفحه اول شماره امروز خود دوشنبه ۲۶ سپتامبر به اعتراض‌های مردم ایران پرداخته است و شعار معترضان را به زبان فارسی به عنوان تیتر خود منتشر کرده است.

این روزنامه چپ‌گرا، تصویر یکی از تجمعات در ایران که در آن بعضی از زن‌ها روسری

از سر برداشته‌اند، را در صفحه اول خود منتشر کرده است.

شعار «زن، زندگی، آزادی» هم به زبان فارسی و به همراه ترجمه فرانسوی آن بر روی صفحه اول روزنامه نقش بسته است.

مراد ویسی: 10 روز اعتراضات سراسری در ایران نقاط قوت معترضان و نقاط ضعف سرکوبگران

من شاهد تظاهرات جلو سفارت ایران در لندن بودم!

امروز براي تظاهرات به جلو سفارت لندن رفتم، از ساعت ٢ تا ٤ در آنجا بودم و گرچه حضور هموطنان در آنجا بسيار خًوب و چشم گير بود ولي به شدت از حضور خود در آنجا وايراني بودنم شرم كردم و پشيمان شدم. چند روز پيش مسبح علي نژادي كه من كمترين ترديدي در خدمات بزرگش به جنبش اعتراضي در ايران ندارم و وي را يكي از موتورهاي اين جنبش ميدانم، متاسفانه فرمان حمله به سفارتخانه ها را صادر كرده بود بدون اينكه به پيامدهاي بسيار منفي اين رهنمود خود فكر كرده و تظاهر كننده ها را از حمله به پليس منع كرده باشد. امروز عده اوباش كه در ظاهر شعارهاي ضد رژيم ميدادند دو بار وهر بار حدود ده دقيقه، هر كاري از دستشان بر آمد بر عليه پليس حافظ نظم تظاهرات انجام دادند، آنها را با سنگ و كن و قوطي حلبي هاي نوشابه زدند، بر سر وصورتشان پپسي و نوشابه پاشيدند و با چوب پرچم بر سرشان كوفتند،. شعار بيشرف بيشرف بر عليه شان دادند، هر توهين و مضخرف ممكن را بر عليه آنها كردند و چند نفرشان را زخمي كردند و نشان دادند كه هيچ تفاوتي در روش و رفتار با اوباشان بسيجي ندارند. يا آنها فرستاده شده توسط خود سفارت بودند و يا كسانيكه زير پرچم سلطنت طلبان افراطي و حزب كمونيست كارگري سينه ميزنند و يا عده اي كه به دنبال تهيه سند براي پناهندگي خود بودند.

ایرانیان در تمام دنیا برای آزادی میهن وارد میدان مبارزه شده اند

ایرانی‌های خشمگین مقابل سفارت جمهوری اسلامی در #پاریس و برخورد پلیس فرانسه با پرتاپ گاز اشک آور بر روی معترضین و همچنین انگلیس و کتک خوردن ایرانیان توسط باتوم پلیس انگلیس

از نظر من این شکل اعتراض اشتباه است لطفا دیدگاه اروپاییان را نسبت به مردم ایران تغییر ندهیم اعتراض باید طبق قوانین کشور های اروپایی باشد و وحشت نیندازد و راه درست مبارزه را در اروپا انجام دهیم و دیدگاه اروپاییان را نسبت به مردم بد نکنیم رژیم ما جنایتکاره نه ما

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما