رفتن به محتوای اصلی

گفتمان الترناتیو کدام خواهد بود؟
25.08.2022 - 03:35

در چند سال گذشته در جامعه ما شاهد مطرح شدن دو گفتمان الترناتیو در مقابل گفتمان جمهوری اسلامی بوده ایم. گفته ها و نوشته های گوناگون در روزهای اخیر بیش از پیش این دو گفتمان را عریان میکنند. این دو گفتمان یکی «گذار دموکراتیک» و دیگری «اقتدار سکولار» است که هر کدام از انها توسط بخشی از اپوزیسیون تبلیغ میشود. البته بخشی از کسانیکه «اقتدار سکولار» را تبلیغ میکنند از مفاهیم دموکراسی بهره میبرند و چنین تبلیغ میکنند که انها تلاش میکنند که از طریق دموکراسی به خواسته های خود برسند، اما در لابلای گفته ها و نوشته های انها میتوان خطر این را احساس کرد که هدف انها در دراز مدت رسیدن به قدرت از طریق دموکراسی و تعطیل کردن دموکراسی برای مدت مشخصی است که بتوانند «اقتدار سکولار» را دوباره را به کشور برگردانند.

مصاحبه اخیر شهبانو فرح پهلوی با یکی از نشریات ایتالیایی و عکس العمل بخشی از افراد و شخصیت های اپوزیسیون از جمله آقای حسن شریعتمداری و به دنبال آن حملات گوناگون به منتقدین این مصاحبه چنان بارز و مشخص بود که بار دیگر نشان داد که تفاوت این دو گفتمان به چه میزان واقعی و حقیقی است.

تصور اینکه این دو گفتمان بتوانند در آینده کوتاه با همدیگر به یک توافق و یا یک اتحاد سلبی برسند، امر مشکل و غیر واقعی است. در ماه ها و سالهای آینده ما شاهد رقابت بیشتر و بیشتر این دو گفتمان خواهیم بود و هر کدام بتوانند پروژه ها و طرح های بهتری برای گذار به جامعه عرضه کنند شانس بیشتری برای پیشبرد گفتمان خود را خواهند داشت.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.