هادی مطر در شبکه‌های اجتماعی با سپاه قدس در ارتباط بوده است
15.08.2022 - 07:36

وایس: ضارب سلمان رشدی با سپاه در ارتباط مستقیم بود

درحالی که سوءقصد به جان سلمان رشدی، نویسنده ۷۵ ساله که روح‌الله خمینی فتوای قتلش را داده بود با استقبال شماری از مقامات و رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی ایران مواجه شده است، وایس به نقل از منابع اطلاعاتی در اروپا و خاورمیانه گزارش داد که هادی مطر، ضارب ۲۴ ساله این نویسنده با اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در «ارتباط مستقیم» بوده است.

هادی مطر روز جمعه در حالی که سلمان رشدی در نیویورک برای سخنرانی روی صحنه رفته بود به او نزدیک شد و با چاقو به گردن و شکمش ضربه زد.

هادی مطر بلافاصله دستگیر شد و سلمان رشدی به بیمارستان منتقل شد و برای مدتی پس از جراحی توانایی تکلم خود را از دست داد و اکنون حال او رو به بهبودی نسبی است.

به گزارش وایس، یک مقام ضد تروریسم در ناتو بر این باور است که این حمله هدایت‌شده بوده است و پای یک سرویس اطلاعاتی درمیان است. به گفته او تحقیقات بیشتر، اطلاعات کامل‌تری از این ارتباط‌ها را آشکار می‌کند.

این گزارش همچنین می‌گوید که هنوز مدرکی در دست نیست که نشان دهد مقامات جمهوری اسلامی در هماهنگی این حمله دست داشته‌اند. براساس این گزارش، تصاویر شبکه‌های اجتماعی هادی مطر مرتبط با جمهوری اسلامی و سپاه، نمی‌تواند به طور قطع ماهیت این روابط را روشن کند.

 

این گزارش در ادامه به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه می‌نویسد که روشن است هادی مطر در زمانی قبل از حمله با اعضای نیروی قدس سپاه، شاخه عملیات برون‌مرزی این سازمان در ارتباط مستقیم بوده است. .

به گفته او هنوز گستره این روابط و میزان حمایت از انجام این حمله به‌طور دقیق روشن نیست.

خمینی بیش از سه دهه پیش در بهمن‌ماه ۱۳۶۷ فتوای قتل سلمان‌ رشدی را صادر کرد. اتهام او نوشتن کتاب آیات شیطانی بود که به اعتقاد بنیانگذار جمهوری اسلامی بی‌احترامی به پیامبر اسلام بود. سپس علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۳ این فتوا را تایید کرد و پاداش اجرای دستور قتل هم به میلیون‌ها دلار افزابش یافت تا قاتل یا قاتلان از انگیزه کافی برخوردار باشند.

سلمان رشدی از زمان صدور فتوای خمینی به مدت یک دهه تحت تدابیر شدید امنیتی زندگی کرد اما به تدریج سطح حفاظت امنیتی او کاهش یافت.

یک مقام امنیتی در خاورمیانه به وایس گفت: «هادی مطر سرخود سلمان رشدی را هدف نگرفته بود.»

ریشه خانواده مطر در لبنان است که تحت نفوذ شدید حزب‌الله و جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، اما خود مطر متولد آمریکا است.

یک مقام امنیتی لبنان به وایس گفت که در تلاش است اطلاعاتی درباره سفر احتمالی مطر به لبنان برای گذراندن دوره آموزش نظامی حزب‌الله به‌دست آورد.

یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه هم به این نکته اشاره می‌کند که بسیاری از اعضای نیروی قدس می‌توانند فرمان حمله‌‌هایی از این دست را صادر کنند و این امر به تایید «مقامات عالی رژیم» نیاز ندارد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما