نظریه پرداز«تئوری توطئه» و پرداخت بیش از ۴۹ میلیون دلارغرامت
06.08.2022 - 19:41

دادگاهی در ایالت تگزاس آمریکا الکس جونز، نظریه پرداز «تئوری توطئه» را پس از ادعای دروغین بودن حادثه تیراندازی در مدرسه‌ سندی هوک در سال ۲۰۱۲،‌ به پرداخت ۴۹ میلیون و سیصد هزار دلار غرامت به خاطر این ادعا محکوم کرد.

هیات منصفه این دادگاه حکم داده که این مجری رادیو باید ۴۵ میلیون و دویست هزار دلار از این مبلغ را به عنوان «غرامت تنبیهی» و  ۴ میلیون و یکصد هزار دلار را برای جبران خسارات وارده بپردازد.

«غرامت تنبیهی» به معنای آن است که می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کرده و الکس جونز را از تکرار چنین تخلفی بازدارد.

آقای جونز همواره در برنامه رادیویی خود و وبسایت "اینفووارز" ادعا کرده که حمله به دبستان سندی هوک در ایالت کنتیکت "کاملا جعلی" و یک "داستان ساختگی بزرگ" است.

این دادگاه دو هفته‌ای برای رسیدگی به شکایت اسکارلت لوئیس و نیل هسلین،‌ والدین جسی لوئیس شش ساله تشکیل شد که در تیراندازی در این مدرسه ابتدایی کشته شد.

والدین جسی لوئیس ۶ ساله، به عنوان شاکیان این پرونده گفته بودند که به دلیل اطلاعات نادرست الکس جونز متحمل آزار و اذیت و همچنین ناراحتی عاطفی شده و درخواست ۱۵۰ میلیون دلار غرامت کرده بودند.

وکیل والدین این کودک در دادگاه گفت: «ما از شما می‌خواهیم که پیامی بسیار بسیار ساده ارسال کنید و آن این که الکس جونز را متوقف کنید. پول سازی از طریق اطلاعات نادرست و دروغ را متوقف کنید.»

 

مدرسه سندی هوک

جسی لوئیس شش ساله در مدرسه سندی هوک کشته شد

در تیراندازی مرگبار در مدرسه سندی هوک در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۲ در شهر نیوتاون در ایالت کنتیکت، ۲۰ کودک و ۶ نفر از کارکنان مدرسه کشته شدند.

آقای جونز تلویحا والدین این کودکان را بازیگرانی دانسته که قصد تضعیف قوانین مالکیت خصوصی سلاح را دارند.

این اولین محاکمه از سه پرونده‌ای است که علیه الکس جونز توسط اعضای خانواده قربانیان مدرسه سندی هوک تشکیل شده است.

او قبلا هم در یک سری پرونده‌های افترا که توسط والدین قربانیان تشکیل شده بود،‌ پس از آن که نتوانست مدارک و شواهد ارائه دهد، شکست خورد. اما این اولین بار است که به خاطرادعاهای مکررش در مورد دروغ بودن مرگبارترین حادثه تیراندازی در مدرسه‌ای در آمریکا از نظر مالی مسئول شناخته می‌شود.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ازیز دادیار
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما