طالبان حذف تعطیلی نوروز و عاشورا از تقویم افغانستان را تایید کرد
05.08.2022 - 22:59

محمد یونس صدیقی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی حکومت طالبان به علی حسینی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که در تقویم تازه حکومت تعطیلی (رخصتی) روزهای ۸ ثور/اردیبهشت (ورود مجاهدین به کابل)، مولود شریف (تولد پیامبر اسلام)، نوروز و عاشورا (دهم محرم) حذف شده‌اند.

او افزود ۸ ثور/اردیبهشت که روز ورود نیروهای مجاهدین به کابل در سال ۱۳۷۱ بود، نیز از تقویم حذف شده است ولی تعطیلی روز ۲۶ دلو/بهمن که خروج رسمی نیروهای شوروی سابق از افغانستان است، همچنان در تقویم تازه حفظ شده است.

او گفته که دلیل حذف این روزها به عنوان تعطیل، تعداد زیاد تعطیلات در تقویم افغانستان بوده است.

سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در پیامی به بی‌بی‌سی فارسی گفت خالد حنفی، وزیر امر به معروف در بامیان گفته است که «اهل تشیع و تسنن، هر دو در مراسم عزاداری محرم شرکت کنند و از طرف این وزارت هیچ مشکلی نیست.»

سید حسین عالمی بلخی، عضو ارشد شورای علمای شیعه افغانستان در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که تدابیر امنیتی به گونه خوبی اتخاذ شده است. او افزود که طالبان از شیعیان خواسته که عزاداری را با «احتیاط» برگزار کنند.

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

«عزاداری خیابانی برگزار نکنید»

در همین حال، کمیسیون برگزاری مراسم عاشورا در کابل می‌گوید طالبان از آنها خواسته «به دلایل امنیتی» عزاداری خیابانی برگزار نکنند.

شجاع محسنی، عضو کمیسیون برگزاری عاشورا در کابل در مصاحبه با بی‌بی‌سی با اظهار این موضوع گفت اما از عزاداری در محلات اصلی تجمع مردم ممانعتی نکرده‌اند.

او همچنین گفت که یکی از تفاوت‌های برگزاری مراسم امسال عاشورا با سال‌های دیگر این است که برای تامین امنیت مردم اسلحه شخصی ندارند؛ چرا که سلاح‌ها در جستجوی خانه به خانه از سوی طالبان ضبط شده است.

او گفت «در عوض مردم در برنامه امنیتی مشترک و در مراکز امنیت سوق و اداره مراسم محرم همکاری دارند.»

در سال‌های اخیر، با افزایش خطر حملات گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، به برنامه‌های عزاداری محرم، علاوه بر نیروهای امنیتی، دولت به افراد محلی نیز برای تامین امنیت این مراسم‌ها سلاح توزیع می‌کرد.

مسئولان طالبان بعد از حادثه روز چهارشنبه در کارته سخی کابل، از برگزارکنندگان مراسم عاشورا در کابل خواستند که امسال دسته‌های هیات‌های عزاداری به خیابان‌ها نیایند.

در همین حال، شورای علمای شیعه افغانستان در بیانیه‌ای گفته است که مقام‌های طالبان «قول داده بودند که از پنجم محرم تدابیر عملی لازم را برای تامین مراسم آغاز نمایند.»

این شورا با اشاره با رخداد روز چهارشنبه هشدار داده است که «خطر در کمین است» و لذا از تمام دسته‌های عزاداری خواسته است که تمام اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرند.

روز چهارشنبه، در منطقه کارته سخی کابل، درگیری شدید چند ساعته میان نیروهای طالبان و افرادی که سخنگوی طالبان آنها را «شرور و خوارج» خواند، (طالبان گروه داعش را خوارج می‌نامند) چهار پلیس طالبان زخمی و یک پلیس نیز کشته شد.

پیش‌تر خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل گفته بود که نیروهای امنیتی تمام اقدامات برای تامین امنیت مراسم محرم را گرفته‌اند.

سال گذشته، برگزاری مراسم محرم و روز عاشورا مصادف با اولین روزهای ورود طالبان به کابل بود، شماری از مقام‌های طالبان در مراسم‌های عزاداری شرکت و سخنرانی داشتند و افراد طالبان امنیت برنامه‌ها را تامین می‌کردند.

رد شدن از پست Twitter, 2

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما