رودخانه کشکان هم خشک شد – فیلم
خشک شدن رودخانه کشکان از متلاطم‌ترین رودخانه‌های کشور
24.07.2022 - 12:12
رودخانه کشکان هم خشک شد – فیلم

رودخانه کشکان هم خشک شد – فیلم

بنا به گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی رودخانه کشکان در نزدیکی پلدختر دیگر آبی ندارد و خشک شده است. این موضوع یک فاجعه زیست محیطی است و معضلات اجتماعی خود را به همراه خواهد داشت. سال‌های گذشته نیز خبرهایی از خطر خشک شدن این رودخانه منتشر شده بود. اما این روزها کف رودخانه به صورت کامل نمایان شده است. این موضوع یک نمونه از عملکردهای مخرب مقامات حکومتی با انتقال آب رودخانه‌ها در این استان می‌باشد.

رودخانه دز هم خشک شد

ادامه روند خشکسالی و نبود برنامه مشخص مواجهه با آن

با ادامه روند خشکسالی و کمبود بارندگی در سال آبی جاری خشک شدن چشمه‌ها و سراب‌های طبیعی افزایش چشمگیری داشته است. نداشتن برنامه‌ریزی مشخص برای مواجهه با خشکسالی و نبود کنترل بر استفاده از آب رودخانه کشکان باعث خشک شدن آن شده است. مسئولین استانی بدون توجه به کاهش بارندگی در سال‌های گذشته راه‌کار مشخصی برای جلوگیری از خشک شدن رودخانه کشکان نداشته‌اند.

کشور ایران در یک منطقه جغرافیایی خشک و نیمه خشک قرار گرفته و منابع آبی آن محدود است. تنش آبی در کشور ناشی از خشکسالی نبوده و بیشتر به سیاست‌های مقامات دولتی بستگی دارد. در کشور سیاست‌های مواجهه با خشکسالی جاری نشده و حتی استراتژی درستی برای کشت محصولات کشاورزی تدوین نشده است. در میانه درگیری با خشکسالی کشت محصولات آب‌بر اما کم قیمت همچنان ادامه دارد. بسیاری از محصولات کشاورزی به دلیل نبود بازار برای فروش از بین می‌روند. از بین رفتن محصولات کشاورزی به معنی هدر رفتن مقدار قابل توجهی آب است که برای بدست آوردن آن تلاش بیش از حد شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران کارگر
برگرفته از:
سایت ایران کارگر

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما