دولت یونان و حذف *نبرد ترموپیل*؛ از کتابهای درسی حکومت آخوندی
23.07.2022 - 08:08

دولت یونان به مناسبت ۲۵۰۰مین سال *نبرد ترموپیل* سکه های ۲ و ۱۰ یورویی ضرب کرد. بر روی سکه ۱۰ یورویی هفت سرباز هخامنشی در برابر هفت سرباز یونانی نقش بسته اند.

نبرد ترموپیل در سال ۴۸۰ پیش از میلاد بین یونانیان متحد شده به فرماندهی *لئونیداس* پادشاه اسپارت و ایرانیان به فرماندهی *خشایارشاه* در گذرگاه ساحلی ترموپیل بین کوه آنوپه و خلیج مالیاک در غرب دریای اژه به وقوع پیوست.

در این جنگ خشایارشاه ارتش زمینی و دریایی عظیمی تدارک دید، پادشاه اسپارت نیز با سیصد تن از سپاهیان خود و پنج هزار نفر یونانی با سپاهیان خشایار‌شا روبه‌رو گردید. سپاه یونان به سختی شکست خورد و پادشاه اسپارت کشته شد.

یونانی ها معتقدند در این نبرد شجاعانه مقاومت کرده و علیرغم شکست در برابر ایران، سربازانشان شایسته ستایش و بزرگداشت هستند. اما در ایران پایوران حکومت اسلامی هم معتقدند تاریخ پر شکوه ایران که یکی از ستونهای تمدن ساز بشری است باید از کتابهای درسی حذف شود تا نسل نوجوان ما با این افتخارات آشنا نشود!!!

اولین اقدام در تعلیم و تربیت، هویت سازی برای نسل جدید است نسلی که ارتباطش با گذشته خود قطع شود قطعا نسل بی هویتی خواهد بود.

تصویر
thermopylae

 

نبرد ترموپیل در (۴۸۰ پیش از میلاد) نام اولین جنگ از دومین دورهٔ جنگ‌های ایران و یونان در زمان خشایارشا است که بین ارتش شهرهای متحد شدهٔ یونان به فرماندهی لئونیداس، پادشاه اسپارت وامپراتوری هخامنشی به فرماندهی خشایارشا در طول دومین لشگرکشی خشایارشا به یونان به وقوع پیوست. این جنگ در اوت یا سپتامبر سال ۴۸۰ قبل از میلاد مسیح در گذرگاه ساحلی و باریک ترموپیل به وقوع پیوست. تنگهٔ ترموپیل امروز به لیس کُش تُمُس یا بوکادی لوپو معروف است. ترموپیل تنگه‌ای‌ست در تسالی بین کوه آنوپه و خلیج مالیاک. نام ترموپیل به معنای بنادر گرم می‌باشد و دلیل نامگذاری این تنگه، وجود چشمه‌های آب گرم در این مکان ذکر شده است.

در این نبرد، لشکر هخامنشیان پاسخی به پیروزی آتنی‌ها در نبرد ماراتون، در طول لشکرکشی اول هخامنشیان به یونان، در سال ۴۹۰ قبل از میلاد داد. خشایارشا ارتش زمینی و دریایی عظیمی برای فتح تمام یونان تدارک دید، لئونیداس پادشاه اسپارت نیز با سیصد تن از سپاهیان خود و چهار یا پنج هزار نفر یونانی با سپاهیان خشایار‌شا روبه‌رو و خود نیز کشته شد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

یعنی تجاوز خشایار شاه به سرزمین دیگران و کشتار وسیع مردم بیگناه آنجا جزو جزو تاریخ پرشکوه ایران و ستون تمدن تمدن ساز بشری است؟

پس درود بر تمامی متجاوزان تاریخ بشر از خشایار شاه و داریوش گرفته تا تجاوز اعراب، مغول، امریکا و انگلیس و هیتلر و......

که پرشکوه و ستون ساز بودند!!!

ی., 24.07.2022 - 08:58 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Hossein Darestani

من چپ اندیشم ولی نمیدانم چرا بیشتر چپ ها با هرچیزی که به فرهنگ ،گاهداد ( تاریخ ) وگذشته ایرانزمین است بدون بررسی کلنگی برخورد میکنند واین را من بیشتر درچپ های ایرانی میبینم که تنها دورنگ سیاه و سپید را میشناسد .

من ناهمساز با سلطنت وبرتری خونی هستم ولی نمیتوانم کارهای خوبی چون کانون پرورش کودکان و نوجوانان و.. که در گذشته رخ داده نادیده بگیرم .بیشتر چپ ها ودین باوران در دوچیز خیلی نزدیک هستند یکی با گذشته ایران ودیگری امپریالیسم ستیزی تا جاییکه چشمها کور میشودتا کارنامه ننگین وخونبار روسیه،شوروی وروسیه کنونی را ببینند .

ایرانیان چه بخواهیم ونخاهیم یکی از مردمان فرهنگ ساز جهان با همه لغزش ها می باشند وما با پرتو مردم سالاری که فرایند اندیشه چند دهه کنونی می باشد می‌خواهیم گذشته مارا واکاوی کنیم که برپایه باور سوسیالیسم باید چنین باشد با آنکه سوسیالیسم دستاورد چند دهه است که می‌بایستی بسترش آماده باشد وگرنه مانند بینش لنین که همان جهش انقلابی بود به فرایند فروپاشی وبیزاری از کمونیزم سرانجامید چون مردمیکه در هنگامه زمین داری می‌باشند وبدون آزمودن سرمایه داری چگونه به سوسیالیسم برسند.

چکامه سرای بزرگ ایرانزمین زنده یاد شاملوی بزرگ براستی حافظ کنونی ایران بود ولی شناخت او به گاهداد گذشته ایران بی‌مایه بود وگفتمانی را پیام رسانی کرد که هیچ آگاهی در آن باره نداشت وچپ میهنی مانند گذشته برای آن سوگ سروده ایران ستیز سینه زدند .

ش., 23.07.2022 - 15:24 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Ahmad Moghimi

ضدیت با تاریح گذشته ایران، به ملایان پلید خلاصه نمی شود، اغلب چپ ها در این مورد هم نظرشان به نظر حاکمان نزدیک است. در سالهای گذشته پاسداران جهل و تباهی مسیر آرامگاه منسوب به کورش را می بستند، همزمان رهبران حککا در تلویزیون خود مردم را بخاطر ستایش کورش سرزنش می کردند.!

ش., 23.07.2022 - 10:24 پیوند ثابت