ما سینه زنان کربلا را چه می شود؟
12.07.2022 - 18:02

 

داستان غریبی است داستان این اپوزیسیون جمهوری اسلامی ونقادان روشنفکر آن! اکنون دیگر کاملا به این نتیجه رسیده ام که من آدم ساده اندیشی هستم که نمی توانم، نه مفاهیم خوابیده در یک بیانیه سیاسی را درک کنم ! نه قادر به آنالیز شخصیت ورفتار افراد وعناصرتنظیم کننده این بیانیه ها هستم .

نه خبر از بازی های پشت صحنه ویار گیری ها دارم. نه حتی شناختی از عناصر دخیل در جمله بندی ها !

از خود جمله گرفته تا کلمه ،همین حروف ناقابل ازنقطه تا ویرگول.

خوشا به حال کسانی که قادرند هر میزان که نقد عمیق ،کشاف،همه جانبه باشد مفاهیم پنهان در آن را با موچینی که مواز ماست می کشدبیرون کشیده آنالیز کنند و حکم صادر نمایند!

نیت های خوابیده ،غرض های پنهان شده در پشت هر کلمه را نشان دهند.

من هر بار این نقد هارا میخوانم بیشتر بر ساده نگری وعدم درک خود از مبارزه پی میبرم .

لعنت بخود می فرستم که چرا همیشه قسمت پر لیوان را میبینم ؟چرا تلاش می کنم نکات وصل را در یک بیانیه جستجو کنم !"حال آن که نکات فصل مهم تر است.

ازهمین خردهاست که هزار مسئله برمیخزد .انگشت بدهان می مانم .

وقتی می بینم در یک بیانیه ساده ومشخص که تلاش کرده تا حد امکان با بهره گیری از تجربه چهل ساله، اساسی برای شروع وراه اندازی یک هم گرائی واتحاد عمل پیدا کند. این همه تناقض ونارسائی وجود داشته که من ندیده ام .اتکا بنفس از دست می دهم. با خود می گویم "نه بابا مسئله به این سادگی ها هم نبوده است."

به همین شش ماده "شورای مدیریت تصمیم " که من فکر می کردم برای حداقل اتحاد موردی در این مقطع زمانی کافی است.نگاه میکنم! آقای "عبدالستاردوشوکی" رئیس مرکز مطالعات بلوچستان دوازده ماده انتقادیه! بهتر است بنویسم ردیه بر این شش ماده دارند.

آقای"شاکری زند" که با چهار شاخ خود خرمن های کهنه را باد داده و بگناه عدم درک وبرخورد مناسب با زنده یاد دکتر شاهپور بختیارخشمگینانه بیانیه و انتشار دهندگان آن را بباد انتقاد میگیرند.

از گمراهی نویسندگان و عوام فریبی آنها در همان سطر اول بیانیه پرده بر میدارند. مغرضانه بودن این بیانیه که مفاهیم آن آغشته به تقلب است سخن می گویند !بیانیه را حاصل دست پخت یک تجزیه طلب که تنها فعال مایشاء و تصمیم گیر این "شورای مستطاب ؟"بوده وگوشه چشمی هم به از ما بهتران حوزه خلیج فارس دارد میداند .

تنم می لرزد باز بخود نهیب می زنم که چرا تعمق نکردی؟ چرا مانند آقای "شاکری زند"چنین تلسکوبی که قادر است از خرمن های سوخته گذشته کوهی درست کند از دل هر کلمه دریائی معنانی خفته درون آن را بیرون بکشد! برای خود تهیه نکردی!که بتوانی آن سوی تاریک این گونه بیانیه ها را که هدفشان باز بنا به چشم دید آقای "شاکری زند" چیزی جز اغتشاش فکری وغبار انگیختن در مسیر واقعی نیست ببینی .

ببینی سرانجام فراخوانی که از همان سطر اول محکوم به فناست !

نا امید از خود و شرمنده که چرا چنین صمیمانه بنا بعادت مالوف که ازهر حرکت واقدامی که در راستای مبارزه با حکومت جمهوری اسلامی با تکیه برمبارزه مردم وبرپائی حکومتی سکولار ودموکراتیک باشد واز دل یک انتخابات آزاد بیرون بیاید حمایت می کنم 1از این بیانیه که این همه ایراد داشته حمایت کردم .متوجه نبودم که انتقاد از برخورد نادرست با دکتر بختیار کافی نبوده و حالا حالا باید عقوبت آن را پس داد.

چرا ندیدم؟ آنچه این دو بزرگوار و شش سازمان جمهوری خواه در خشت خام دیده اند .

خامی و خوش نیتی هم اندازه ای دارد !همه چیز به این سادگی که توفکر میکنی و به عمده ترین اصل ومفهوم آشکاریک بیانیه و نتیجه آن تکیه میکنی نیست.

باید ازآنچه که بیانیه ها در کلی ترین ،مشخص ترین وجه لازم برای یک مبارزه مشترک طرح می کنند صر ف نظر کنی.باید غرض های خوابیده در پشت این بیانیه را در یابی!

یک هئیت علمی که وظیفه بیرون کشیدن زوایای پنهان یک جمله یا کلمه و یا اتفاق تاریخی را از دل این گونه بیانیه ها دارند بکار بگیری و بر اساس داده های آنان نظر دهی وحمایت کنی!

کاریست که چهل سال است اپوزیسیون انجام می دهد و خوشبختانه دقت و عمل کردشان بگونه ای بوده که در این چهل سال هیچ نکته کوچکی باعث شبهه واخلال در امر مبارزه ما نگردیده است .

همان جائی هستیم که بودیم!با تلی از تجربه. نشانی از پایبندی ما به اصول!هیج حرکتی از چشم ما ها پنهان نمی ماند! تاکنون هیج اطلاعیه ،فراخوان از دست نقد ما قسر در نرفته است !

میدانی این گونه بر خورد چه میزان در ارتقای بحش های نظری به اپوزیسیون یاری رسانده است؟

هیچ اپوزیسیونی مثل اپوزیسیون ایرانی این میزان باسواد وافراد عمیق نداشته! این میزان خط ومرز هایش مستقل و غیر قابل نفوذ نبوده ! بیاد مقاله آقای "علی افشاری" می افتم ! به دقت نظر ایشان! که چگونه در این مقطع که اقبال مردم به رضا شاه جهت نشان دادن کاستی های جمهوری اسلامی زیاد شده و می گویند صد سال پیش رضا شاه آمد که به هرج ومرج ونا امنی اواخر دوران قاجار پایان دهد! شصت سال بعد خمینی آمد که نظم وامنیت حاصل از زحمات اورا به هرج ومرج ونا امنی امروز بدل نماید! "پس روحت شاد!رضا شاه"

به تلاش ،صغرا، کبرا کردن آقای :افشاری"در سر هم کردن درست و نادرست فاکت ها که چگونه از مرده ریگ گذشته از دل یک حادثه ساخته آخوند ها نقش رضا شاه را در راه اندازی بلوا وکشتن دیپلمات امریکائی "رابرت ویتنی ایمبری"که به ظن قاطع ایشان با هدف استفاده از ناامنی در جهت برنامه های رضا شاه صورت گرفته بود بیرون می کشد .

حکمی که تا کنون کسی صادرنکرده است.

. از خود می پرسم "خوب بعد ازاین همه تخطئه صادر کنندگان بیانیه شش ماده ای نتیجه گیری مشخصشان در لحظه کنونی برای برای برون رفت و جایگزین حکومت اسلامی چیست ؟منتقدان خنده ای میکنند!"هنوز تحلیل گذشته تمام نشده !ما انتقام می گیربم.

بدستان پیر شده خودم وآن ها می نگرم!

به مردانی فکر می کنم که هنور دستان خود سایبان چشم کرده به گدشته دورمی نگرند! رصد ستاره می کنند! دزدان در کار به یغما بردن خانه اند.

بیاد مصاحبه سعید معروف موفق ترین والیبالیست تاریخ ایران می افتم ."من به گذشته فکر نمی کنم چیزی از گذشته با خود ندارم ! من فقط به آینده می اندیشم !" اما هیهات که ما را جنین توانی نیست! ما نوحه خوان های سنتی، سینه زنان کربلا را چه می شود؟ ابوالفضل محققی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

محسن کردی

 

 من هرچه گشتم ندیدم کسی دراین سالها از ناصرالدین شاه انتقاد بکند که چرا امیرکبیررا کشت! عجیب نیست؟ این همه از مصدق گفتند ولی یک کلمه کسی از میرزا تقی خان نگفت! البته اخیرا صحبت کودتای 28 مرداد و مصدق خیلی کم شده یا ملت خسته شده اند.. یا آنها که مشکل شان مصدق بوده به دیار باقی شتافته اند. بله.. شتافته اند نزد آنها که سالها قبل سر امیرکبیر و ناصرالدین شاه یقه هم را می دریدند. چند سال دیگه بیشتر نمونده.  ایشالا با مرگ نسل ما... جوانها که عقده ها و مشکلات ما را ندارند و برای شان مهم نیست که در 28 مرداد چه اتفاقی افتاده کنار هم مسائل شان را حل می کنند. فقط چند سال دیگه هم بگذره ما پیر و پاتال ها هم برویم آن دنیا بلکه این بدبخت  ها از شر زبان پر از آتش و کینه ما رها شوند و کشورشان را بسازند. 

چ., 13.07.2022 - 15:54 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Ben Mahjoor

خوب حالا این ها مخالفت کنند. هیج چی رو قبول نداشته باشند ؟ چی میشه ؟ هیچ چی ! این ها با سازمان هایی با اسامی شش، هفت سیلابی سر و‌ته شون رو بزنی ۳۰ تا آدم نمیشند. از زور بیکاری اعلامیه میدند بیرون. کیف میکنند یک تلویزیون ( هر تلویزیونی) یک بار هم شده این هارو داخل آدم حساب کنه و باهاشون مصاحبه کنه. چرا اینقدر این اشکال تراشی این چند تاریک فکر بیکار باید مهم باشه ؟

چ., 13.07.2022 - 08:33 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Iraj Javadi

ابوافضل جان، درست میگی و تمام نوشتت بیانگر واقعیتها موجود در جامعه کنونی ما هست. ولی نگران نباش. بهتره من و تو سهم خودمون رو در جهت تشویق و ترغیب همگان به همیاری و اتحاد انجام بدیم. من نمی‌دونم چه عاملی بالاخره باعث سقوط این رژیم جهل و جنون میشه ولی به گواهی تاریخ بشریت هیچ رژیمی که نسبت به بدیهی ترین حقوق مردم بیتفاوت باشه هرگز پایدار نمونده و نخواهد موند. البته اگر‌دوستان روشن فکرمون انتقادها و ایراد گیریهای خودشون رو بگذارن برای موقعیتی که صد مرتبه از امروز مناسب تر هست، یعنی بعد از سقوط رژیم این سقوط زودتر اتفاق میفت

چ., 13.07.2022 - 08:29 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Mike Nader

محققى گرامى ! در تعجب نيستم كه چرا اين جمهورى اسلامى بيش از حكومت رضا شاه و بيش از دولت محمد رضا شاه دوام اورده و ما با همه تجربه ها و در دوران تكنولوزي و اينترنت و دسترسى به هر هرگونه خبر و سندى در جهان ... هنوز داريم درجا ميزنيم ! اقاى محققى دارم به اين معضل و اين معماى روشنفكران بومى خود فكر ميكنم كه چرا ما چنين ادمهاي هستيم ؟؟ ايا اين نوع تربيت و هنجارها ريشه در فرهنگ اسلامى غالب بر ما دارد ؟؟ فرهنگى كه " نازا و پژهنده نيست و خلاقيت از ان رخت بر بسته أست "

چ., 13.07.2022 - 08:29 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Maryam Iravanian

من هم هیچ‌کدام از این موارد مورد انتقاد را

ندیدم و خوشحال شدم که بالاخره برای یک مقطع زمانی همه مردم گرد هم جمع می‌شوند و تصمیمی برای دفع بلای حکومت فاجر می‌گیرند براساس نوشته‌های موجود من از ساده اندیشی به بلاهت رسیده‌ام

چ., 13.07.2022 - 08:20 پیوند ثابت