لعنت به ذات آخوند! سخنان خشمگینانه یک شهروند پس از خرید روغن مایع - ویدئو
05.05.2022 - 10:57

این روزها قیمت آزاد روغن ذرت ۱.۸ لیتری به ۱۸۰ هزار تومان رسیده است.

به این صورت بیشتر مردم، دیگر توان خرید روغن را ندارند. در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نیز روغن مایع در کشور کمیاب شد. تولیدکنندگان در هراس از حذف ارز ترجیحی، از عرضه آن خودداری کرده بودند.

روغن از جمله کالاهای اساسی است که از فروردین ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ افزایش چشمگیر قیمت را تجربه کرد. قیمت هر لیتر روغن مایع از ۹۶۰۰ تومان در فروردین ۱۴۰۰ به بیش از ۱۴ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۱ رسید. با گذشت کمتر از ۴۵ روز از سال جدید، کمبود روغن قیمت آن را به صورت نجومی افزایش داده است.

برخی از مردم تبریز با قاشق روغن می‌خرند

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت روغن مایع

پیش از این انتظار می‌رفت، با حذف ارز ترجیحی قیمت روغن مایع، افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی داشته باشد. اما دبیر سابق انجمن روغن نباتی ایران از افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی از جمله روغن مایع خبر داد.

آمارها نشان می‌دهد، ایران ظرفیت تولید سالانه حداقل ۳ میلیون تن روغن نباتی دارد. ۲ میلیون تن از این روغن مصرف داخلی می‌شود. این در حالی است که در سال‌های گذشته و در بازه‌های زمانی مختلف مردم با کمبود روغن مواجه بوده‌اند. این کمبود در سال جاری نیز ادامه دارد.

سران حکومت با ایجاد مافیاهای مختلف زندگی مردم را به گروگان گرفته‌اند. این مافیاها هر بار با کم کردن یک جنس در بازار و بالا بردن قیمت آن به سودهای نجومی می‌رسند. دولت نیز با حذف ارز ترجیحی و انحصاری کردن واردات به این مافیاها کمک‌رسانی می‌کند. کمبود مواد غذایی و گرانی آن زمینه‌ساز اعتراضات گسترده است. این اعتراضات بخصوص با گران شدن یکباره اجناس اوج تازه‌ای خواهد گرفت.

یک ویدئویی از یک کارگر در اعتراض به گرانی منتشر شده است که می‌گوید برای خرید دو قلم جنس، حقوق یک روز خود را پرداخته است. او در انتهای صحبت خود می‌گوید: «ای مرگ بر این رژیم آخوندی».

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران کارگر
برگرفته از:
سایت ایران کارگر

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما