شلیک گاز اشک‌آور و تیر هوایی به مردم معترض سراوان گیلان – ویدئو
28.04.2022 - 15:04

صبح روز ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، بیش از صدها نیروی انتظامی و امنیتی به محل تجمع مردم متحصن وارد شدند. مردم حاضر در محل با شاخه‌های گل به استقبال مأمورین رفته و از آنها انتظار همکاری و همراهی برای جلوگیری از تخریب جنگل را داشتند.

ابتدا چند تن از حاضرین نزد مأموران رفته و علت حضورشان در محل را توضیح دادند. اما با دستوری که از طرف فرماندهان نیروهای مربوطه صادر شد، مأموران شروع به ضرب و شتم مردم کردند تا مسیر منتهی به دپوی زباله را باز نمایند. با مقاومت اهالی سراوان گیلان، مأمورین شروع به تیراندازی کرده و با شلیک‌های هوایی قصد متفرق کردن مردم را داشتند. تا زمان تهیه خبر، هنوز خبری از مصدومین و یا مجروحین احتمالی از این حمله نرسیده است. تجمع و درگیری مردم با مأموران تا زمان انتشار خبر ادامه داشت.

یکی از اهالی سراوان گیلان که در این تجمع اعتراضی حضور داشت گفت:

«حدود ۳۸ سال است که زباله‌های  شهر رشت و ۷ شهر دیگر گیلان را به این منطقه می‌آورند. این زباله‌ها آنقدر زیاد شده است که ارتفاع کوه زباله به بیش از ۹۰ متر رسیده است. بوی بد زباله منطقه را برداشته و پشه و مگس کل این منطقه را به شدت آلوده کرده است.

یکی دیگر از اهالی حاضر در محل، اضافه نمود:

شیرابه‌های زباله که حجم آن زیاد هم هست و با هر بارندگی بیشتر می‌شود، مستقیم به رودخانه‌های این منطقه وارد می‌شود. این شیرابه‌ها کاملا سمی هستند و آب‌های این منطقه را به شدت آلوده کرده‌اند.

سراوان گیلان روستایی از بخش سنگر شهر رشت می‌باشد. این روستا در یک منطقه‌ای جنگلی واقع شده است که بدلیل انباشت زباله‌‌های شهری، درحال از دست دادن زیست بوم طبیعی خود هستند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران کارگر
برگرفته از:
سایت ایران کارگر

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما