رفتن به محتوای اصلی

روسیه حق خود می‌داند تجهیزات نظامی آمریکا و ناتو در اوکراین را هدف قرار دهد
22.04.2022 - 08:57

روسیه حق خود می‌داند تجهیزات نظامی آمریکا و ناتو در اوکراین را هدف قرار دهد

سرگئی کاشیلیوف، معاون مدیر اداره آمریکای شمالی در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور کاملاً این حق را دارد محموله‌های نظامی آمریکا و ناتو در خاک اوکراین را به عنوان اهداف نظامی در نظر بگیرد.

این دیپلمات روس گفت: «ما به طور فزاینده ای از ادامه اظهارات نمایندگان دولت ایالات متحده در خصوص قصد آنها، علیرغم وضعیت ناامیدکننده همتایان اوکراینی خود، برای ادامه تحویل گسترده تسلیحات و تجهیزات نظامی برای نیروهای مسلح این کشور نگران هستیم. ما این حق را برای خود محفوظ میدانیکم که محموله‌های نظامی آمریکا و ناتو را هدف حملات نظامی قرار دهیم.»

به عقیده وی، آمریکا انتظار دارد با ارسال فزاینده سلاح به اوکراین، عملیات ویژه در دونباس را کند کند، در حالیکه چنین نخواهد شد.

روسیه از وضعیت غیر هسته‌ای شدن اوکراین اطمینان خواهد یافت

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا معتقد است که این کشور از وضعیت غیر هسته‌ای و بی طرفی اوکراین اطمینان حاصل خواهد کرد.

 در بیانیه آنتونوف که صبح امروز، جمعه، در کانال تلگرامی سفارت روسیه منتشر شده، آمده است: «عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین و دونباس دقیقاً به منظور غیرنظامی‌سازی و نازی‌زدایی انجام گرفته است. ما نیاز به تایید این مسئله داریم که از وضعیت غیر هسته‌ای و بی طرفی این کشور اروپای شرقی اطمینان حاصل کنیم و ما آن را بدست خواهیم آورد.»

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از قصد مقامات اوکراین برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در آینده قابل پیش بینی خبر داده و  یادآور شد که در ماه فوریه، اظهاراتی از سوی مقامات کیف مبنی بر تولید تسلیحات هسته‌ای شنیده شد که مسکو را مجبور به اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از این وضعیت کرد.

نیکولای پاتروشیف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز ابراز عقیده کرد که ساخت سلاح هسته‌ای توسط اوکراین امنیت کل جهان را به خطر می‌اندازد و باعث آغاز جنگ هسته‌ای می‌شود و روسیه نمی تواند اجازه دهد چنین شود.

کشورهای اروپایی هر گونه ممنوعیت دسته جمعی نفت روسیه را وتو می‌کنند

اتحادیه اروپا هنوز برنامه‌ای برای اعمال محدودیت‌های متمرکز بر عرضه نفت روسیه ندارد، برای اینکه چندین کشور عضو این سازمان تهدید کرده‌اند که در صورت رای‌گیری، از چنین تصمیمی جلوگیری خواهند کرد. جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا این موضوع را صبح امروز، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد.

وی گفت: «دستیابی به اتفاق آرا در اتحادیه اروپا در خصوص تحریم یا افزایش عوارض برای نفت روسیه بسیار دشوار خواهد بود، زیرا برخی از کشورهای عضو از قبل هشدار دادند که هر تصمیم جمعی در این رابطه را وتو خواهند کرد.»

لازم به یادآوری است، پس از ممنوعیت عرضه زغال سنگ روسیه، برخی کشورهای اتحادیه اروپا، از جمله لهستان و فرانسه، طرفدار رد کامل منابع انرژی روسیه هستند، در حالی که برخی دیگر، از جمله آلمان، اتریش و مجارستان با این امر مخالفند.

بورل در این رابطه گفت که کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند به تدریج واردات نفت از روسیه را به صورت داوطلبانه کاهش دهد. اکنون کمیسیون اروپا در حال بررسی وضع عوارض گمرکی برای واردات نفت است، ولی این مسئله فقط از مقدار مشخصی شروع خواهد شد.

گسترش فهرست تحریم‌های روسیه علیه شهروندان آمریکایی

وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته اعلام کرد که این کشور فهرست تحریم‌ها علیه شهروندان آمریکایی را گسترش داده است. در مجموع 29 نام در این فهرست وجود دارد. این تحریم شامل "کامالا هریس" معاون رئیس جمهور ایالات متحده نیز شده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در پاسخ به تحریم‌های روزافزون ضدروسی که دولت جو بایدن تعداد زیادی از شهروندان روسیه - هم مقامات رسمی و هم خانواده‌های آنها و هم نمایندگان محافل تجاری، دانشمندان و شخصیت‌های فرهنگی را تحت آن قرار می‌دهد، مسکو نیز تصمیم گرفته تا اسامی 29  تن از شهروندان آمریکایی، از میان مقامات بلندپایه، بازرگانان، کارشناسان و روزنامه نگاران که دستورکار "روس‌هراسی" را دنبال می‌کنند و همچنین همسر تعدادی از مقامات عالی رتبه را در "فهرست توقف" خود بگنجاند.»

آمریکایی‌هایی که نامشان در این فهرست گنجانده شده، به طور نامحدود از ورود به خاک فدراسیون روسیه منع می‌شوند.

انتقاد آمریکا از رویکرد روسیه در مذاکره با اوکراین

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته در یک نشست خبری و در پاسخ به سئوالی درباره احتمال دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه و ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی وی، اعلام کرد که واشنگتن مایل است این اتفاق بیفتد، ولی رویکرد مقامات مسکو در زمینه ابتکارات دیپلماتیک، جدی و قابل توجه نیست.

وی مدعی شد: «مسلماً ایالات متحده از روند دیپلماتیک که در نهایت منجر به "پایان خصومت‌ها" شود، حمایت کرده و از دیدار احتمالی بین رهبران روسیه و اوکراین نیز حمایت خواهد کرد. ما دوست داریم این اتفاق بیفتد. شرکای اوکراینی نیز گفتند که دوست دارند چنین دیداری انجام شود. آنها همیشه آماده دیدار حضوری یا کار مجازی با نمایندگان مقامات روسیه بوده‌اند، اما هر بار شاهد بوده‌ایم که این روند هیچ نتیجه‌ای نداشته است و نه به این دلیل که تلاش یا اراده کافی از طرف اوکراینی وجود ندارد، بلکه به این دلیل است که مسکو و کرملین در ابتکارات دیپلماتیک خود جدی نیستند.»

زاخارووا: آمریکا وضعیت امنیت بین المللی متزلزل می‌کند

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در تفسیر گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا در خصوص پایبندی واشنگتن به توافقات بین المللی در زمینه کنترل تسلیحات، یادآور شد که ایالات متحده همواره و از روی عمد وضعیت امنیت بین المللی جهان را متزلزل کرده است.

زاخارووا در بیانیه‌ای در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شده، گفت: «این سند تلاش نافرجام دیگری از سوی ایالات متحده برای معرفی خود به‌عنوان «قاضی بی‌طرفی» است که حق دارد اجرای توافق‌های بین‌المللی توسط سایر کشورها را مورد ارزیابی قرار دهد.»

به گفته وی، انتشار چنین گزارش‌هایی بدون تردید از سوی کشوری که خود طی دهه‌های گذشته تعدادی از موافقت‌نامه‌های مهم بین‌المللی: پیمان محدودیت سیستم‌های موشکی ضدبالستیک، توافقنامه مربوط به استقرار نیروهای مسلح متعارف در اروپا، پیمان آسمان‌های باز و دیگر توافقات .... را نقض کرده است، غیر قابل قبول است.»

علاوه بر این، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که ایالات متحده از طریق به اصطلاح ماموریت‌های هسته ای مشترک ناتو که به پیشنهاد آنها انجام می شود، رژیم پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را تضعیف کرده است، در حالیکه خود را پایبند به این توافقنامه معرفی می‌کند.

واکنش روسیه به تهدید مقام اوکراینی درباره حمله به پل کریمه

دیمیتری مدویدوف، رئیس جمهوری سابق روسیه و معاون رئیس شورای امنیت این کشور  اعلام کرد، "آلکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین که از حمله به پل کریمه صحبت کرده، باید درک کند که "هدف تلافی جویانه چیست".

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: "یکی از رهبران سرسخت اوکراینی در خصوص لزوم ضربه زدن به پل کریمه صحبت کرده. امیدوارم او بفهمد که هدف تلافی جویانه پیست و چنین اقدامی چه عواقبی خواهد داشت."

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز روز پنجشنبه اظهارات دانیلوف درباره حمله احتمالی به پل کریمه را اعلام یک حمله تروریستی ارزیابی و تاکید کرد که این امر مستلزم ارزیابی قانونی و مجازات بعدی است.

وی در عین حال اطمینان داد که تمامی تدابیر امنیتی و احتیاطی لازم در اطراف پل کریمه و تمامی تاسیسات راهبردی مشابه توسط وزارت خانه‌های مربوطه انجام شده و بدون تردید، طرف روسی از تامین امنیت کشور اطمینان حاصل می‌کند.

روز گذشته در تعدادی از رسانه‌ها گزارش شده بود که دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین مدعی شده که این کشور به محض ایجاد چنین فرصت مناسب به پل کریمه حمله خواهد کرد.

دعوت از پوتین برای حضور در نشست سران گروه 20

وزیر دارایی کشور اندونزی شب گذشته اعلام کرد که رهبران تمامی کشورهای عضو گروه 20، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به نشست سران G20دعوت شده‌اند.

این مقام اندونزیایی که در سمیناری در حاشیه اجلاس بهاره نهادهای مرتبط با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت: «در حال حاضر همه کشورهای گروه 20 دعوت‌نامه‌های خود را دریافت کرده‌اند». وی یادآور شد که دعوت نامه‌ها از قبل برای سران کشورها، از جمله برای ولادیمیر پوتین ارسال شده است.

روز چهارشنبه در هنگام سخنرانی آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی فدراسیون روسیه در نشست روسای وزارتخانه‌ها و بانک‌های مرکزی کشورهای عضو گروه 20 در واشنگتن، تعدادی از مقامات غربی به نشانه اعتراض سالن اجلاس را ترک کردند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

طاهره بارئی
برگرفته از:
tasnim

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.