وزیر نژاد پرست مغرور لهستانی
19.04.2022 - 13:26

 

یکی از وزرای دولت لهستان در مصاحبه با کانال 4 انگستان گفت که در حالی که دو میلیون پناهنده اوکراینی را پذیرفته ایم تعداد مسلمانهایی را که پذیرفته ایم صفر است. مصاحبه گر نقل از یکی از روسای اتحادیه اروپا می کند که او را نژاد پرست خوانده است و او با افتخار می گوید: حتما.

دیروز با یکی از اساتید جامعه شناسی انگستان مشغول قدم زدن و گفتگو بودیم. به او گفتم که با یکی از اساتید آلمانی متخصص روسیه و اروپای شرقی در گفتگویی که با هم داشتیم در مورد پذیرفتن اوکراین در اتحادیه اروپا هشدار داده بود و صحبت از حضور گسترده راست افراطی نژاد پرست در آنجا کرده بود و اینکه بسیار بیشتر از مجارستان سبب قدرت گرفتن نژاد پرستی و دگر نفرتی در اتحادیه خواهد شد.

سوال کرد که آیا این نژاد پرستی محدود به اوکراین است؟ گفتم البته که نه و در اروپای شرقی گسترده است و تا قلب روسیه نیز حضور دارد و عمل می کند. ولی در جنگ اوکراین ما نه تنها شاهد تولد هویت ملی اوکراینی هستیم، بلکه شاهد رشد گسترده نژاد پرستانه در آن نیز هستیم. اضافه کردم که مقاومت شجاعانه اوکراینی ها در مقابل حمله تجاوزگرایانه و جنایتکارانه پوتین، سبب شده است که این بخش از داستان گزارش نشود و نگاه ها به طرف دیگری بچرخد.

گفتم که در طول جنگ جهانی دوم با وجودی که کشور فقر زده و جنگ زده ای بودیم با این وجود 700 هزار پناهنده لهستانی وارد ایران شدند تا به آمریکا و دیگر کشورها بروند و عده ای از آنها ازدواج کردند و ماندند و آنها که رفتند خاطراتی خوب از مهمانوازی ایرانیان به خود بردند. حال وزیر این دولت نژاد پرست با افتخار می گوید که هیچ مسلمانی (بخوانید خاور میانه ای.) را نپذیرفته است.

اسلام نفرتان وطنی حتما برای این سیاست هورا می کشند و به توجیه آن می پردازند. ولی حواسشان باشد که در روانشناسی نژاد پرستان مهم نیست که تو مسلمان باشی یا ضد اسلام. فقط کافیست که ایرانی باشی و این شما را از چشم آنها "مجرم" می کند و اگر از آن کشور بخواهید وارد اتحایده شوید توی سرتان میزنند و هر گونه تحقیری را بر شما روا می دارند. هیتلر هم وقتی دستور کشتار یهودی ها را صادر می کرد، می دانست که عده بسیاری از این یهودیان، یا بی دین هستند ویا ضد دین یهودی، ولی نفس اینکه از این گروه آمده اند آنها را گناهکار می کرد و مستحق مجازات.

این در حالیست که شاهد رشد بی سابقه نژاد پرستی و دگر نفرتی در غرب هستیم، بطوری که در قلب دموکراسی اروپا، امکان اینکه برای اولین بار در قرن بیستم یک نژاد پرست رئیس جمهور فرانسه شود جدی است. آیا در حال بازگشت به شرایط قبل از جنگ جهانی دوم هستیم؟ فکر نکنم، ولی هرگز نباید گفت هرگز.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

طاهره بارئی
برگرفته از:
فیس بوک نویسنده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما