به یاد و نام فداییان جان‌باختهٔ خلق!

چکیده مطلب - Summary
در طول بیش از پنج دهه که از هستی جنبش ما می‌گذرد، شمار زیادی از فداییان خلق در راه آرمان‌های والای انسانی آزادی و داد جان بر سر رزم گذاشته‌اند.

چوپان همدانی که اولین قلب مصنوعی جهان را اختراع کرد! پروفسور توفیق موسیوند

چکیده مطلب - Summary
پروفسور مخترع نخستین قلب مصنوعی جهان، پسر بچه‌ای که تا ۱۴ سالگی چوپانی می‌کرد. روستای ورکانه همدان زادگاه پروفسور موسیوند مخترع نخستین قلب مصنوعی و یکی از مشهورترین جراحان قلب جهان است.

تطور تاریخی مفهوم سکولاریسم و سکولار کردن

چکیده مطلب - Summary
مفاهیم سکولاریسم اغلب آگاهانه و موذیانه به اشتباه تعبیر می‌شوند. سکولاریسم و سکولاریزاسیون، هرگز به معنای بی‌خدایی نبود و نیست. در بیشتر موارد، اروپاییان «دوران جدید آغازین» که برای سکولاریسم مبارزه می‌کردند، عمیقاً مسیحی بودند. ولی برای آنها مرز بین امور دینی و دنیوی بیشتر از پیش مشخص شد. سپهر پوشش دین کوچک‌تر شد، به طوری که بسیاری از بیم‌ها و امیدهایی که پیش از این به زبان دینی بیان می‌شد، به صورت دنیوی بیان شد.
تقسیم بلوچستان
مخالفت با تقسیم بلوچستان توسط کنگره ملی ایرانیان امیر عباس فخرآور

چرا نمی توانیم ویا نمی خواهیم واقعیت ها را بپذیریم؟

چکیده مطلب - Summary
برخورد های اخیر اپوزیسیون خارج از کشور علی الخصوص نیرو های چپ وشش جریان جمهوری خواه به فرا خوان آقای رضا پهلوی برای ایجاد یک اتحاد ملی فرا گیر جهت مبارزه متشکل با جمهوری اسلامی من را بعنوان کسی که یک جمهوری خواه هستم ومهمترین هدفم یاری رساندن به این فرا خوان و شکل گیری چنین اتحادی است! باردیگر باسوال بزرگ چرا ئی چنین برخورد های شتاب زده وفصل کننده مواجه ساخت

آغاز مسابقه دوچرخه سواری " تور دو فرانس" در کپنهاک

چکیده مطلب - Summary
امروز اول ژوَِئیه 2022 ; که هوای کپنهاک  ابری و احتمالا بارانی خواهد بود; مسابقه دوچرخه سواری " تور دو فرانس"  ;از پایتخت دانمارک آغاز خواهد شد، نمایشی که در سال 2021 دربرنامه ریزی شده بود اما به دلیل همه گیری کووید 19 به تعویق افتاد
در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل، نماینده فرانسه نیز با اشاره به روند طولانی مذاکرات وین و مذاکرات بی‌نتیجه دوحه، خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران خواسته‌های غیرواقع‌بینانه و زیادی را برای احیای برجام مطرح کرده است.

خطر خلاء سیاسی پس از فروپاشی حکومت در ایران

چکیده مطلب - Summary
در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یکباره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت “خلاء سیاسی” خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت که: