رفتن به محتوای اصلی

تاثیر احتمالی  پیام فرح دیبا !
18.08.2022 - 07:09

 

تا کنون کسی از خانواده پهلوی چنین بی پیرایه و صریح تمایل خود به بازگشت به ایران و برقراری دوباره سلطنت پهلوی را به میان نکشیده بود. سخنان تا کنونی شاهزاده رضا پهلوی از دور و نزدیک به این صراحت نبوده است. هنوز طرفدارانش، چه جمهوری خواه و چه مشروطه طلب، تکلیف شان روشن نشده است. “ خواست مردم “ ، “ رفراندم “ و … هر چند مواضعی در چهارچوب نگاه دموکراتیک به صحنه سیاست هستند، اما برای فعال سیاسی طرفدار، صحنه را روشن نمی کند. و صحنه واقعا علیرغم سخنرانی های خوب شاهزاده، تا کنون روشن نبوده است.

سخنان بانو فرح دیبا بر عکس روشن، صریح و تا حدودی تعیین کننده به نظر می رسد. حدس می زنم این بیان بی اما و اگر، جز در سایه برآوردی روشن از اوضاع سیاسی حاکم بر ایران، اتخاذ نمی شده است. اصولا شخصیت تا کنونی شهبانو فرح نشان از شخصیتی نداشته است که مواضع بلند پروازانه این چنینی اتخاذ کند.

بانو فرح در این مصاحبه با روزنامه ایتالیائی، هوشیارانه نکته ای را در چالش سیاسی کالیبر گذاری کرده است که از سوئی نشان از احاطه او به اوضاع اجتماعی- سیاسی ایرانیان داخل و شناخت نیروی تعیین کننده مبارزه، یعنی زنان دارد و از جانب دیگر پیشاپیش راه حلی برای دغدغه های آینده - به شرط جدی شدن آن آینده - ارائه می دهد. بر پایه گزارش ها ایشان با اشاره به اهمیت نقش زنان در دوران پهلوی و حتما با نگاهی هوشیارانه به نقش زنان در مبارزه با جمهوری اسلامی گفته اند؛ “ اگر سلطنت به ایران بازگردد، نور پهلوی، دختر شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد او خواهد بود.”

به باورم بر خلاف روند تا کنونی سخنان خانواده پهلوی، این مصاحبه و پیام بانو فرح دیبا می تواند تاثیر جدی بر فرایند مخالفت مردم با جمهوری اسلامی بگذارد! آیا این بار جمهوری اسلامی با “ انکاری “ جدی روبرو شده است؟

#####

 

ماریو فیلیپو برامبیلیا دی‌کارپیانو، نویسنده مقاله «ایران خواهان بازگشت به پادشاهی»، از واکنش غیر رسمی سفیر جمهوری اسلامی در ایتالیا به گفتگوی شهبانو فرح پهلوی با روزنامه «لیبرو» می‌گوید

 

 

فرح پهلوی: مردم دوباره پادشاهی را می‌خواهند؛ آماده بازگشت به ایران هستم

فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران با انتشار تصویر گفتگوی خود با یک نشریه ایتالیایی در توییتر و اینستاگرام خود به انگلیسی نوشته است: «مردم ایران خواهان بازگشت پادشاهی هستند و من آماده‌ام که برگردم.»

شهبانو فرح در گفتگویی که در ۱۲ اوت ۲۰۲۲ در بخش چهره‌های روزنامه ایتالیایی لیبرو چاپ میلان منتشر شده، همزمان با سالگرد درگذشت همسرش محمدرضا شاه، به بیان دیدگاه‌هایش در مورد ایران، مسیر این کشور در دوران پهلوی، رویدادهای فرهنگی مانند جشن‌های ۲۵۰۰ ساله، جشن هنر شیراز، موزه هنرهای معاصر و وضعیت حقوق زنان در دوران حکومت پهلوی پرداخته است.

آخرین ملکه ایران که ۸۴ ساله است، در ادامه با اشاره به اعتراضات چند سال اخیر در ایران و شعارهای گروهی از مردم به یاد رضا شاه، بر نقش شبکه‌های اجتماعی در آشنایی جوانان با میراث حکومت پهلوی تاکید کرده است.

در جریان چندین اعتراض در سالهای گذشته در ایران، گروه‌هایی از مردم شعار «رضاشاه روحت شاد» سر می‌دادند.

او به روزنامه لیبرو گفته است: «مطمئنم روزی روشنایی بر تاریکی پیروز و ایران دوباره از خاکسترش متولد خواهد شد.»

خبرنگار لیبرو در قسمت‌های پایانی مصاحبه با اشاره به اعتراضات علیه حجاب اجباری در ایران و آغاز روند توانمندسازی زنان در حکومت پیشین ایران از خانم پهلوی پرسیده است که «آیا شاهدخت نور، نوه شما و فرزند ارشد شاهزاده رضا پهلوی وارث سلسله است؟»

خانم پهلوی در پاسخ گفته است: «بله با توحه به اصل نخستین اگر پادشاهی در ایران باشد، نور وارث سلطنت پدرش می‌شود. قانون اساسی پیشین ما جایگاهی مهمی برای زنان قائل بود.

وقتی شاه من را به عنوان نائب‌السلطنه برگزید، هدفش تاکید بر نقش مهم زنان در یک کشور مسلمان در خاورمیانه بود.»

نور پهلوی،‌ فرزند بزرگ رضا پهلوی، متولد فروردین ۱۳۷۱ در واشنگتن و نخستین عضو این خانواده است که خارج از ایران به دنیا آمده است.

گروهی از مخالفان جمهوری‌خواه حکومت ایران، رضا پهلوی را متهم می‌کنند که با توجه به سوگندی که خورده، به دنبال احیای سلطنت در ایران است اما او انتخاب نوع حکومت آینده در صورت براندازی را مشروط به رای مردم می‌داند.

خانم پهلوی در پاسخ به اینکه اگر شرایط اجازه می‌داد، آیا آماده بازگشت به کشورتان هستید؟ گفته است: «بله امیدوارم. اما مهمترین چیز برای من آزادی ایران و ایرانیان است. اگر روزی بتوانم به کشورم بازگردم این برایم شادی بی‌نظیری خواهد بود.»

انتشار این گفتگو و پیام آمادگی خانم پهلوی برای بازگشت، واکنش‌های گسترده‌ای در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است.

عده‌ای از حامیان سلطنت پیام او را «تیری به قلب جمهوری اسلامی» تعبیر کرده‌اند و بعضی از مخالفان با اشاره به تاثیر شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که «خانواده پهلوی در زمینه میزان واقعی محبوبیت خود در خیابان‌های ایران دچار خطای محاسباتی شده‌اند.»

Social embed from twitter

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

محسن کردی

مشکل آقایان پورمندی و فرخ نگهدار این است که مشکل شان گذشته شان است. این که روی اسب خمینی شرط بندی کردند که آنها را بیرون انداخت. آنقدر این کینه به خمینی و رو دست خوردن از او در این آقایان عمیق است که دیگر به سیاست بصورت مجرد نگاه نمی کنند بلکه میخواهند هرطور شده یک کردیتی به خودشان بابت آن انقلاب اشتباه بدهند. برای همین قضیه را سیاه و سفید می کنند. آقا این همه مخالفت با نظام پادشاهی چرا؟ مگر فاجعه است در ایران نظام پادشاهی روی کار بیاد؟ یعنی اگر پادشاهی بیاد فاجعه میشه.. جمهوری باشه بهشت و گل و گلاب بله؟ نه تضمینی برای پادشاهی هست و نه جمهوری که به سوی دمکراسی بروند. لذا.. گز نکرده پاره نکنیم. حکم صادر نکنیم که پادشاهی فقط 50 درصدش حله! هیچ عیبی نداره آقای پورمندی اگر شما از رضاپهلوی حمایت کنید. بله ریسک هست. اما شما و آقای نگهدار روی یک اسب چموش یک بار شرطبندی کردید با وجودی که دقیق میدانستید چگونه شما را از روی زین پرت خواهد کرد. این که از زین افتادید و استخوان های تان شکست که دیگر نباید جرات ریسک کردن را از شما بگیرد! من هم اسلحه دستم گرفتم با نظام پادشاهی جنگیدم. ولی دو هفته بعدش فهمیدم اشتباه بوده. به اندازه شما خودرای نبودم و آزاده بودم فهمیدم اشتباه بوده. شما ها آنقدر در اشتباهات تان پافشاری کردید که دیگر خمینی از دست شما خسته شد و شما را به بیرون پرتاب کرد. آخه چند سال مرغ یه پا داره؟ تا شاه بود که شما چپها بجز خرابی ببار نیاوردید و سنگی در آن مملکت روی  سنگ نگذاشتید بجز تمسخر و مجیز و برخی تان هم تروریست. بیایید تا عمری باقی است یک کاری برای مردم بکنید. زیر بال رضاپهلوی را بگیرید یه ثواب آخرتی هم ببرید مردم از شما به نیکی یاد کنند. یک جایی بگذارید که اگر فردا ایران پادشاهی شد و مردم خوشبخت شدند شما بگویید فلان جا من هم در این راه سنگی روی سنگ گذشتم و کمک کردم.  برعکس کارتان خراب کردن و خراب کردن بود. قبل از انقلاب خراب کردن و پس از 40 سال بازهم خراب کردن. آقا چرا به مسعود رجوی بند نمی کنید؟ مسعور رجوی در سیاست ایران بیشتر اشکال دارد یا رضاپهلوی؟ البته درک می کنم. در افتادن با بزرگان اسم و شهرت می آورد  و مسعود رجوی منفور است.  

پ., 18.08.2022 - 22:57 پیوند ثابت
محسن کردی

جناب پورمندی! 

شهبانو فرح اگر ولیعهد تعیین می کنند - به برداشت شما- بالاخره یک مسمایی دارد. یک قانون اساسی سابقی در کار هست. یک رسم در خاندان شاهی هست. یک امکان پادشاه شدن رضاپهلوی اگر یک هزارم هم باشد برای شما که چنین امکانی نیست! پس شهبانو محق است به اندازه یک هزارم شانس نظام پادشاهی بگوید که ولیعهد چنین پادشاهی شاهزاده خانم نور هستند. شما کس دیگری را سراغ دارید بگید؟ این که مردم قبول دارند یا نه امر دیگری است به  قول شما 50 درصدش حله. مرسی که به اندازه 50 درصد رو قبول دارید که فعلا یک مدعی پادشاهی و ولیعهد او در میدان هستند و آن مدعی نه من هستم و نه شما و نه نوادگان محمدحسن خان قاجار. مردم نام من و شما و قاجارها را در خیابان صدا نزدند که برگرد به ایران - بله خیلی اندک بودند برای همین گفتم یک هزارم-. ولی آیا این یکهزارم در قانون اساسی جمهوری اسلامی برای ولیعهد شدن مجتبا هست؟ وقتی شاه پسرش را ولیعهد کرد کسی بود ازمصدقی و توده ای که اعتراض بکند یا ایرادی وارد بیاورد؟ اما فقط حرف ولیعهدی مجتبا را یکی که شنیده بود وقت زایشش خامنه ای گفته یا علی.. چو انداخته که مجتبا ولیعهد بشه. تو خود حکومت صدها بلند هست که این غلط ها موقوف! چه کسی در حکومت شاه به شاه بخاطر ولیعهدی رضا اعتراض کرد؟ مردم جشن گرفتند شاه صاحب پسر شد. مراجع تقلید اصناف. آقا شما اون دوران رو زندگی کردی .. مردم خوشحال بودند از درون قلب شون. اون که دیگه ترس ساواک نبود! برادر.. سن شما بالا رفته! انتظار میره که یک مقدار از خاطرات و تجربیات تان هم در کنار دشمنی و عداوت تان با نظام پادشاهی - نه الزاما پهلوی ها - سود ببرید. 

پ., 18.08.2022 - 22:46 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Esmail Zargarian

آخر ین روز دادگاه حمید نوری من همراه کیانوش توکلی بودم آنجا بودم و تاحدودی متوجه قضیه شدم که ایرج مصداقی بکجا میرود و چه میگوید بد یا خوبش بماند. پیش از این هم مصاحبه ها ی مصداقی را گوش داده بودم ولی با این صراحت نشنیده بودم که شعار رضا شاه روحت شاد غلط بود.

مجاهدین و مدافعان رضا پهلوی به خون هم تشنه هستند البته هر دو گروه بخون ج.ا هم تشنه هستند و حق هم دارند همه ما دشمن ج.ا هستیم واقعادر فردای " گذار" و سرنگونی و یابراندازی یا... چه خواهد شد خدا میداند و بس. صبر کنیم شمع عمر جمهوری نکبت بار اسلامی تمام شود اگر زنده باشیم بحث " چه باید کرد" را پی میگیریم آنچه من امروز میبینم نگران کننده هست اگر چه ممکن است سرنگونی در دسترس نیست و خواب و خیال میباشد

پ., 18.08.2022 - 12:25 پیوند ثابت
نظرات رسیده

احمد پورمندی

رضا جان! یکی از خواستگاری برگشته بود. پرسیدند: خب، چی شد؟ گفت : ۵۰٪ حل است، من موافقم! حالا حکایت خانم فرح دیباست و پرواز به ایران، ایشان موافقند! البته از حق نگذریم، با اعلام اینکه خانم نور پهلوی ولیعهد رضا پهلوی خواهد بود، ابهام مهمی را بر طرف کردند. هم ملت ایران برای آینده دور تر دیگر نگرانی ندارد و هم به خامنه ای درس خوبی دادند که بالاخره تکلیف ولایت عهدی را روشن کند وامت شهید پرور را بیش از این در نگرانی رها نکند. راستی، وقتی فرح می تواند به تنهایی برای ولیعهد فعلی، ولیعهد تعیین کند، چرا به خامنه ای خرده می گیریم که قصد دارد مجلس خبرگان را به تایید جانشینی مجتبی بکشاند؟ مرحوم مادرم، هر وقت از ما فرزندان حرف پرتی می شنید، به زبان محلی ما می گفت : «خدا تر عقل هاده، مر مال و دولت!» یعنی خدا به تو عقل بدهد و به من مال وثروت! می گویند وقتی راه سخت می شود، قاطر ها همدیگر را گاز می گیرند و وقتی دوره مهاجرت از چهل سال می گذرد، علاوه بر گاز گرفتن ها، شروع می کنیم به قاط زدن! باید مواظب همدیگر باشیم!

پ., 18.08.2022 - 12:19 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.