رفتن به محتوای اصلی

قفقاز جنوبی، کانون توطئه ای جدید علیه ایران
15.09.2023 - 19:31

 

باکو با گسیل وسیع نیروهای نظامی و ادوات جنگی به مرزهای جنوبی ارمنستان در جوار استان
 سیونیک ، استان جنوبی هم مرز ایران  و تمرکز و تقویت  گسترده واحد های ارتش آذربایجان 

در جوار منطقه خودمختار قره باغ در صد آتش افروزی جدید در قفقاز جنوبی در کنار مرزهای شمالی  ایران است ، آنها کتمان نمیکند که هدفشان دست اندازی به استان جنوبی ارمنستان " سیونیک " هست و این درحالیست که در پایان جنگ قبلی بین دوکشور آذربایجان و ارمنستان مطابق توافقنامه ای که ابتکار روسیه به امضاء دوطرف رسید  ، قرار بر این شد که امکان ارتباط مستقیم  باکو با نخجوان  از طریق کریدور " زنگزور "   فراهم شود ، اما رژیم دست نشانده علی اف در راستای اهداف ترکیه و اسرائیل به این امتیاز اکتفا نکرده و  در صدد جدا کردن " سیونیک " استان جنوبی ارمنستان و الحاق آن به جمهوری آذربایجان است ، آنها در صدند اولآ راه ارتباطی ایران به ارمنستان و از این مسیر به اروپا را سد کنند تا مسیر کشور ما به اروپا منحصرآ در اختیار ترکیه قرار گیرد وثانیآ بتوانند با ایجاد رابطه مستقیم ترکیه ، آذربایجان ، دریای خزر ودر ادامه آسیای مرکزی  یک شاهراه انتقال انرژی به غرب درراستای اهداف ناتو در کنار چین و در همسایگی جنوب روسیه برای خود فراهم سازند و چالش جدیدی را در تقابل با این دو قدرت جهانی ایجاد کنند ثالثآ با ایجاد بدیلی در مقابل پروژه کریدور شرق به غرب ایران که کوتاهترین و کم هزینه ترین راه ارتباط شرق به اروپاست مانع از تحقق این امر شوند . سکانداران سیاست خارجی ایران برخلاف بارقبل که بشکلی غیر مسئولانه نه تنها دستهای رژیم فاسد و دست نشانده علی اف را در پیشبرد اهداف ناتو باز گذاشتند بلکه با سکوت در مقابل موضع ضد ملی روحانیون نادان استانهای آذری نشین شمالغربی ایران در هیبت نمایندگان ولایت فقیه  آشکارا بسود آذربایجان و علیه کشور مظلوم و فقیر ارمنستان تبلیغ کردند ، اینباراما از مدتها قبل دست به  اقدام‌ها گسترده و قدرتمندانه ای برای خنثی کردن اهداف این ائتلاف امپریالیستی و ضد ایرانی زدند ، ظرف چند ماه گذشته ارتش ایران ضمن برگذاری مانور بزرگی در مناطق مرزی و استقرار رزمندگان ارتش در مرزهای ارمنستان و آذربایجان  نشان داد که نه تنها  نسبت به تحولات نظامی در مرزهای شمالغربی خود اصلاً بی توجه نیست بلکه آماده هست تا هرگونه اقدامی علیه ایران را پاسخ دهد ، وزارت خارج ایران نیزدر اقدامی بجا با تآسیس کنسولگری در مرکز استان سیونیک رسمآ اعلام کرد که این استان جنوبی ارمنستان را جزو جدائی ناپذیر اینکشور میداند و اجازه الحاق آنرا به آذربایجان نمی دهد ، در این رابطه چه رهبر  وهم رئیس جمهور هردو بر این موضع درست ایران تآ کید کردند . 
حضور قدرتمند ایران در این منطقه امری حیاتیست  ، در شرایطی که امروزه  قدرتهای جهانی و منطقه ای در دنیا درصدند تا نقش هرچه مهمتری را در تغییرات درحال وقوع دنیای چند قطبی کنونی ایفا کنند این امر فوق‌العاده ضروریست که کشورما نسبت به آنچه که در قفقاز جنوبی میگذرد بی‌تفاوت نباشد و قاطعانه از منافع ملی کشورمان دفاع کند . در این میان مواضع غربگرایانه  نیکول پاشینیان رئیس جمهور ارمنستان که سرشار از  ناآگاهی عمیق نسبت به وضعیت کشورش است شرایط کنونی را بشدت پیچیده کرده است ، سفر همسر رئیس جمهور ارمنستان به  کیف که اعلام همبستگی ارمنستان  با اکراین تلقی شد ، مانور نظامی واحدهائی از ارتش ارمنستان با یک واحد کوچک امریکائی همراه با اظهار نظر یک از مقامات نظامی اروپا مبنی برتشویق ارمنستان به عضویت در ناتو و اظهارات پاشینیان مبنی براینکه گویا اگرارمنستان ازهمان ابتدا روی غرب حساب باز میکرد در جنگ با آذربایجان شکست نمیخورد، همه و همه علایم نگران کننده ای هستند که از سوی ارمنستان دیده می‌شود  ، امید است که هشدار و انتقاد رئیس جمهور ایران از مواضع پاشینیان در ارتباط با مانور مشترک آنکشور با ناتو و فرا خواندن سفیر اینکشور در مسکو به وزارت امور خارجه روسیه و اعتراض به مواضع اینکشور،  به تغییرات در مواضع این کشورمنجر شود ولی مستقل از این امور ایران باید با آگاهی کامل از تحولات و شرایط قفقاز جنوبی مانع از تحقق چنین توطئه ای شود . محمود کرد                  
 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

عنوان مقاله
حدود آزادی بيان و نشر دیدگاه‌ها افراد در سایت های اینترنتی کجاست؟

اخیرا در سایت ایران گلوبال که خود را سخنگوی آزادی خواهان و مخالفین رژیم جنایتکار اسلامی می دادند ،مقاله ای تحت عنوان **قفقاز جنوبی، کانون توطئه ای جدید علیه ایران بقلم محمو کرد که رسما از حکومت اسلامی حمایت می نماید** منتشر کرده است که جای بحث و تردیدهای فراوانی را نسبت به اداره و نشر دیدگاه‌های آزاد را به زیر سؤال برده و حدود ثقور مطبوعات وابسته و مخالف نظام ولایت را بطور جدی نقض کرده است!

اخیرا در سایت ایران گلوبال که خود را سخنگوی آزادی خواهان و مخالفین رژیم جنایتکار اسلامی می دادند ،مقاله ای تحت عنوان **قفقاز جنوبی، کانون توطئه ای جدید علیه ایران بقلم محمو کرد که رسما از حکومت اسلامی حمایت می نماید** منتشر کرده است که جای بحث و تردیدهای فراوانی را نسبت به اداره و نشر دیدگاه‌های آزاد را به زیر سؤال برده و حدود ثقور مطبوعات وابسته و مخالف نظام ولایت را بطور جدی نقض کرده است!
نویسنده مقاله مذبور رسما به سخنگویی و جانبداری از رژيم اسلامی حاکم بر ایران برخاسته است.
وقتی یک نویسنده از موضوع نظام در هر موضعی بطور آشکار حمایت نماید مطمئنا هر خواننده آزاده ای را به پرسش وا می دارد که بالاخره جایگاه سایت ایران گلوبال در قبال آزادی بیان و نشر حقایق کجاست؟
وقتی نویسنده به صراحت می نویسد
** در این رابطه چه رهبر و هم رئیس جمهور هردو بر این موضع درست ایران
تآ کید کردند**
از نظر آقای محمود کرد نویسنده مقاله فوق، رئيس جمهور ابراهیم رئیسی و علی خامنه ای بعنوان رهبر نظام ولایت فقیه که در نسل کشی و سرکوب مردم ایران کاملا شناخته شده هستند،افراد کاملا متعارف و قانونمند مانند بقیه رهبران کشورهای متمدن جهان می باشند که به موضعگیری های صحیح آنان می توان برای به مسند نشان مواضع خویش تکیه کرد !
بطور آشکار روشن می گردد که نویسنده حامی و جانبدار سیاست‌های رژیم جمهوری اسلامی چه در صحنه داخلی و چه صحنه خارجی هست و مواضع حاکمان نظام اسلامی را قانونی و حافظ منافع ملی ایران می پندارد و بهتر می بود که دیدگاه‌هایش را در یکی از سایت های وابسته به نظام انتشار می داد و نه در یک سایتی که خود را سخنگوی بخشی از اپوزیسیون مخالف حاکميت اسلامی می داند امکان انتشار می یافت!
برای مثال در پلاتفورم اصلی صفحه گویا ، همه سایت های گوناگون کاملا بشکل دمکراتيک در کنار یک و دیگر به چشم می خورند. چه سایت هایی که جانبدار و سخنگوی مصالح رژیم اسلامی هستند و چه سایت هایی که علیه نظام اسلامی هستند و تاکنون هیچ اتفاق و مشکلی رخ نداده است،تنها حریم و سایت های حامی و یا مخالف رژیم اسلامی بروشنی بر آورده شده و جای هیچ گله و شکایتی برای خوانندگان تاکنون بوجود نیاورده است.
خواننده ای که حامی رژیم و نظام اسلامی هست بطور آزادانه بسراغ سایت دلخواه خود مراجعه می نماید و مطالب مورد نظر خود را مطالعه میکند و مخالفان رژیم آخوندی نیز براحتی به سایت های خویش مراجعه می کنند و به اطلاعات خود می افزایند.
در پایان باید نتیجه گرفت که نویسنده مقاله
** قفقاز جنوبی، کانون توطئه ای جدید علیه ایران،، محمود کرد**
که از دیر باز بعنوان حامی رژیم اسلامی در میان خوانندگان و فعالین سیاسی شناخته شده است، بهتر هست مقالات خویش را در جانبداری از رژيم جمهوری در سایت های متنوع حامی نظام که به اندازه کافی وجود دارند منتشر نماید تا جای هیچ شبه و گلایه ای برای خوانندگان سایت ایران گلوبال بوجود نیاید.
یک زندانی سیاسی دهه شصت و خواننده مقالات ایران گلوبال از ...
ی., 17.09.2023 - 17:39 پیوند ثابت
محمود کرد

عنوان مقاله
قفقاز جنوبی ، کانون توطئه ای جدید علیه ایران

با تشکر از همه کسانی که به یادداشت این حقیر پرداختند ، به اکثر کامنت ها نمیتوان پرداخت چرا که یا مشحون از هتاکی و توهین هستند یا اینکه مستقیما به موضوع مورد بحث نپرداختند از اینرو شاید کامنت آقای کامران فومنی تنها نقدیست که لازم میدانم بدان بپردازم . از قدیم گفته اند که "جلوی ضرر را هرجا بگیری نفع است" ، لذا اینکه جمهوری اسلامی سیاست خطا و ضدملی خود در قفقاز جنوبی را تغییر داد باید به فال نیک گرفت و از آن حمایت کرد ثانیا ارزیابی شما در زمینه توانائی نظامی ایران درست نیست ، ایران پس از تجربه 8 سال جنگ تحمیلی و بعد از آن با حضور قدرتمندانه نظامی با متحدانش در خاورمیانه و به شکست کشاندن پروژه " خاورمیانه جدید " امریکا ، در منطقه نشان داد که با استفاده از این تجربیات و درک درست از ضرورت حفظ و تقویت ایران چه در درون مرزهای کشور و هم در ابعاد منطقه ای " ایران فرهنگی " به یک فاکتور مهم و غیر قابل چشم پوشی تبدیل شده است ف امروزه دیگر هیچ مسئله ای بدون مشارکت ایران حداقل در غرب اسیا قابل حل نیست . لذا اتحاد ارتجاعی باکو ، تل آویو و آنکارا باید بدانند علیرغم همه حمایتی که از ناتو دارند قادر به پیشبرد اهدافشان نخواهند بود . محمود کرد

ی., 17.09.2023 - 16:17 پیوند ثابت
جم

عنوان مقاله
قفقاز جنوبی، کانون..

هر کس افاضات محمود آقا را می بیند، اولین سئوالی که در ذهنش پدیدار میشود اینست که این عکس و دم و دستگاه را از کجا پیدا کرده ست؟ نکند فتوشاپ دارد؟ هدفش از این معرکه گیری ها چیست؟ آیا مثلا میخواهد با فحش دادن به علی یف، محبت فاشیستهای تمرکز گرا و ناسیونالیستهای تمامیتخواه را بخود جلب کند؟ و یا مثلا ارمنی ها را هشیار کند؟ ارمنی های بیچاره و درمانده ای که محتاج نان شب اند؟ بدون کمکهای بلا عوض دول غرب و روسیه، کم مانده است آن اندک افراد باقیمانده نیز، ایروان را ترک کنند؟
شاید هدف دیگری دارد؟ مثلا میخواهد نظر رهبر فاشیست رژیم آخوندی تهران را چنان بخود شیفته کند که با استقرار نیروی نظامی قراضه در مرز، بیشتر به آزربایجان شاخ و شانه بکشد؟ مگر نمیکشد؟! مگر همین رژیم فاشیستی پانفارس تهران به اتفاق روسیه ، فرانسه و هند با انواع سلاحهای مدرن ارمنستان را مسلح نکرده بودند، مدام شعار میدادند: قارا باغ راه حل نظامی ندارد! چه شد؟
شاید هدف اصلی اش تحریک ناسیونال شوونیسم سلطنت طلب، سومکاچی های تمامیت خواه و فاشیسم شیخ الهی ست که به تحریک وی به آزربایجان کشکر کشی کرده قبر خود را در آنجا بکنند؟
ایشان گویا حتا خبر ندارد که آقای هاروتونیان رئیس جمهور خود خوانده قارا باغ بدستور پوتین شبانه استعفا داده جیم شد. دیروز نیز لاوروف به پاشینییان پیام داده گفت: چاره ای بحال خود بکن. انگار از حادثه سقوط هواپبمای پریگوژین عبرت نگرفتی؟! در ضمن قارا باغ سرزمین تاریخی آزربایجانست. دیر یا زود هیولای اقتصادی چین از زنگه زوز آزربایجان راه خود را بسوی غرب باز خواهد کرد. و کسی که در قبال آن ابراز وجود کند، استخوانهایش زیر چرخ دنده های آن خرد خواهد شد. خامنه ای و پاشینییان بهتر از هر کسی اینرا میدانند.

ش., 16.09.2023 - 23:11 پیوند ثابت
کامران فومنی

عنوان مقاله
قفقاز جنوبی

ج.ا. در جنگ قبلی بین ارمنستان و کشورآران, معلوم نشد که چرا نابخردانه به علیف باج داد تا وی را چنین کستاخ کند.
علت گرایش ارمنستان به آمریکا و ناتو هم همین استکه در آن جنگ هم ایران و هم روسیه درست از ارمنستان حمایت نکردند. .
و این درحالی بود که علیف از پشتیبانی همه جانبه ی اردوغان بهره مند شد. حالا که گند کار خطایشان درآمده درصدد جبران میخواهند کاری بکنند ولی دیگر سودی ندارد و دیگر هنای قدرت نظامی ج.ا. هم رنگ باخته و عالم و آدم میدانند که سپاهیان پولدار شده تمایلی به شهادت ندارند. واین موضوع را هم علیف میداند و هم اردوغان. سپاهیان پولدارشده که شرکت های متعددی در امارات دارند, نمیخواهند پاسخ مناسب به شاخ و شونه کشیدن های گاه و بیگاه این شیخ نشین بدهند تا چه رسد به علیف که پشتیبان گردن کلفتی همچون اردوغان دارد.
آمریکا هم که بدش نمیاید رژیم آخوندی توسط نوچه هایش گوشمالی داده شود.

ش., 16.09.2023 - 22:29 پیوند ثابت
غفوری

عنوان مقاله
قفقاز جنوبی کانون توطیه علی ایران

با تصدیق اینکه مقال "اش شوربای بی سر و ته"| بودنش چند هدف را مشخصا دنبال میکنه :1 دشمنی بی حد و مرز با ملت ترک ( بخصوص با ج. اذربایجان) مانند سردمداران رژیم جهل و جنایت خامنه ایی .2 دفاع از سیاست های خانمان برانداز نظام ولایی و وماله کشی جنایات و مداخلات انها در کشورهای منطقه . در جمهوری اذربایجان نظام ولایی کم مداخله و تحریک نکرده است که نیاز به تکرار نیست.3 . کلا دفاع عیان و بی تعارف از "رهبرش"خامنه ای .

ش., 16.09.2023 - 21:13 پیوند ثابت
Esed Sadiq

عنوان مقاله
ایران به چوب دو سر طلا تبدیل شد

نتیجه حمایت ایران از ٣٠ سال اشغال اراضی آذربایجان توسط ارمنستان امروز جلو چشم همگان است ایران به چوب دو سر طلا تبدیل شد یک نفرت تمام عیار آذربایجان از ایران و یک همسایه علیل و ذلیل ارمنستان که با بحران وحشتناک اقتصادی و اجتماعی روبروست و برای بیرون آمدن از این وضعیت دست نیاز به همه باز کرده و از حامی ٣٠ ساله اش فاصله میگیرد و با امریکا دشمن ایران مانور نظامی میگذارد و فردی بنام محمود کرد برای رژیم نسخه رهایی مینویسد وای بحال ملت.

ش., 16.09.2023 - 13:27 پیوند ثابت
سکینه دای قیزی

عنوان مقاله
زیربنا/روبنا

زیر بنا به ادعای مارکس، روبنا ،زبان ، ادبیات، شعار و خواسته ها را تعیین میکند .
اگر کسی یا خانواده اش به ایران رفت و آمد دارند، ممکن است زبان و ادبیات اش با کسیکه در غرب یا در کوههای موسی داغ یا در درههای اقلیم نشسته، فرق داشته باشد.
هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.
در زبان شیرین فارسی: بنشین و بفرما و به تمرگ . یک معنی دارند. ولی شنونده و مفعول گرامری فرق میکند.

ش., 16.09.2023 - 10:20 پیوند ثابت
lachin

عنوان مقاله
هیچ نیروی ایران را تهدید نمی کند.

ســـالام دوســلار.....

توطئه اصلی که ایران را تهدید میکند یکی وجود جمهوری جهل و جهالت و استعمار گر داخلی اسلامی ایران است و مهمتر از آن پان ایرانیست ها, شونیست های رنگارنگ, سلطنت طب ها ,  پهلوان پنبه ها , و  کمونیست های وطنی است. در روی کره زمین تنها دو کشور مانده است که  بصورت (( امپریالی )) اداره میشود. یکی روسیه و دیگری ایران. روسیه بلاخره  بعد از متلاشی شدن به 14-15 جمهوری دیگر تبدیل خواهد شد و ایران هم  به 5-6 جمهوری جدید. این یک حقیقت تاریخی است که شونیست ها فارس و پان ایرانیست ها  بایستی خود را برای تحقق آن  آماده و قبول بکنند. طلاق های سیاسی همیشه در تاریخ بوده و خواهد بود. شونیسم فارس و پان ایرانیست ها حتی به آن شعور و آگاهی سیاسی نرسیده اند که یک کشوری که بصورت ( فدرال سنتی .. ممالک محروسه ایران ) ادره می شد, یک الگو بسازند و از تجزیه جلو گیری بکنند. دنیا و نقشه جغرافیایی در حال دگرگونی است. « تورک میلّت تشکیلات لاری » و یا بقول فردوسی پاک نژاد و نیک سرشت (( توران ))  به سرعت به حقیقت می پیوندد. حتی کشور مجارستان که ترک زبان نیست در این تشکیلات حضور دارد. هیچ نیروی ایران را تهدید نمی کند  و توطئه نمی سازد. این پان ایرانیزم و شونیزم فارس است که ایران را تهدید میکند.  به امید استقلال و آزادی  تمام ملت های تحت ستم روسیه و ایران. سیز ساغ , من سلامت.

 

ش., 16.09.2023 - 09:38 پیوند ثابت
تبریزی

این نوشتار یک آش شلم شوربای بی سر و ته است که روشن نیست نویسنده آن چه می خواهد بگوید! گاهی در این نوشتار ادبیات رژیم آخوندی به کار برده شده اند، گاهی سخنان پان ترک ها، گاهی سخنان پان آریاها، گاهی سخنان پان ارمنی ها و ..... به هر روی خواننده این نوشته اشترگربه ای گیج و منگ می شود که سخن بر سر چیست؟

نویسنده از یک سو می نویسد: "..... رژیم دست نشانده علی اف در راستای اهداف ترکیه و اسرائیل در صدد جدا کردن سیونیک استان جنوبی ارمنستان و الحاق آن به جمهوری آذربایجان است! ....." و از سوی دیگر می نویسد: "..... رئیس جمهور ارمنستان که سرشار از نا آگاهی نسبت به وضعیت کشورش است شرایط کنونی را پیچیده کرده است! ....."

پس هم رئیس جمهور آذربایجان آدم بدی است بد است و هم رئیس جمهور ارمنستان آدم بدی است که گفته است: "..... اگر ارمنستان از همان ابتدا روی غرب حساب باز می کرد در جنگ با آذربایجان شکست نمی خورد! ....."

و به این سخنان هم نگاه کنید که با ادبیات رژیم آخوندی نوشته شده اند: "..... در این رابطه رهبر ایران علی خامنه ای و رئیس جمهور رئیسی هر دو بر این موضع درست ایران تأکید کردند! ..... حضور قدرتمند ایران در این منطقه امری حیاتی است! ....."

به جز هواداران رژیم دوزخی ولایت فقیه چه کسی خامنه ای را رهبر ایران می داند؟ و چه کسی رئیس جمهور مترسکی و انتصابی رژیم آخوندی را رئیس جمهور ایران می داند؟ و حضور قدرتمند کدام ایران در منطقه امری حیاتی است؟ و برای چه کسی حیاتی است؟

سخن کوتاه، این نوشته آمیخته ای از آش رشته و شیربرنج و ترشی لیته و مربای بهارنارنج و سس مایونز و چند بطری نوشابه به همراه چند کاسه لجن آخوندیسم است!

zendebadcommunism

ش., 16.09.2023 - 07:53 پیوند ثابت
سکینه دای قیزیم

عنوان مقاله
فدرالیسم یا جنگ

اگر شاه ؛ آخرین مامور استعماری غرب در ایران، حقوق خلقها را رعایت می کرد یا نوعی فدرالیسم مرکز گرا را عملی می نمود ، و یا ملیون و نمایندگان قومی اتنیکی را سرکوبن نمیکرد، و در مدارس ، پیش از شهرام همایون، ایرانیان را با پرچم 3 رنگ ایران آشنا میکرد، نه تنها انقلاب نمیشد بلکه؛ بقول ادبیات خمینی، غالب ایالات و ولایات و سرحدات جدا شده به ایران بر میگشتند. و امثال ........ با افتخار بارها تضاهرات 17 نفره در سوئد را همراه پرچم ترکیه و باکو در این سایت به نمایش نمی گذاشت. و پان ترک تجزیه طلب افتخار نمیکرد که اسرائیل در اران شمالی پایگاه نظامی بپا کرده !
نتیجه : شعور سلطنت طلبان و تجزیه طلبان و شیعیان لواط کار شبیه هم است.
زنده باد نیروهای: چپ، ملی،تشکلات اقوام ایرانی، نیروهای جمهوری خواه، و سکولار و سوسیال دمکرات !

جمعه, 15.09.2023 - 20:34 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.