رفتن به محتوای اصلی

پاسخ به یک نظرخواهی در باره منشور «مهسا» و توانایی‌های امضاکنندگان آن
15.03.2023 - 12:25

 

 

جمعۀ گذشته دهم مارس برابر با ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ شش تن از شخصیت‌های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی سندی را زیر عنوان «منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی ایران» یا «منشور مهسا» منتشر کردند

- محتوای اصلی منشور مهسا نیز با خواست‌ها و روح این جنبش مطابق است. ارکان اصلی این منشور بر ارزش‌هایی چون آزادی، دموکراسی، سکولاریسم، پلورالیسم و عدم تمرکز قدرت استوار است.‌

 اختر قاسمی : خوشحال خواهم شد نظر شما دوستان را بشنوم 

1- دعوت به یک نظرخواهی محترمانه و سازنده: چرا #منشور_مهسا نتوانست با بخش عظیمی از جامعه ارتباط برقرار کند؟

2- طیف قابل توجهی از ملی گرایان، مشروطه خواهان، پادشاهی خواهان و همچنین طیف قابل توجهی از نیروهای چپ (که احزاب کرد در این طیف جای میگیرند) همه منتقد جدی منشورند و از آن حمایت نکردند، چرا؟

3- نمیشه که بگید همه اینها نادان و یا وابستگان جمهوری اسلامی و یا سایبری هستند؟!

4- این گروه هشت نفره (یا به قول خودم این گروه ۲+۶) کدام طیف از جامعه را نمایندگی میکند که از همه اقشار و طیف های جامعه با آن مخالفند؟

 

پاسخ  به  خانم  اختر قاسمی : اولامعلوم نيست كه مخالفت خانم اختر قاسمي با كدام بخش از منشور مهسا می باشد، دوما منتشر كنندگان منشورمهسا را قابل اصلاح می دانند ، سوما، اصل موضوع اساسا عزم واراده و تصميم اين چهره هاي مشهور براي همكاري با يك دیگر است و حتي اعلام كرده اند كه ادعاي رهبري هم ندارند. إنها در واقع نقش ميانجي را براي ترغيب  احزاب و جریانات  مختلف به همكاري با يك دیگر را  بازي ميكنند، همين ابتكار و پيشگامی  إنها؛  محركي براي كساني مثل جمهوريخواهان براي متشكل تر كردن خودشان بوده است. چهارم، اين ادعاي شما در مورد اينكه همه طبقات واقشار جامعه با آن منشور مخالفند يك ادعاي  بی اساس  بيش نيست. شما چگونه توانستيد به اين سرعت بفهميد كه همه با ان مخالفند؟ ايا شما نظر سنجي كرديد؟ آمار هاينان از كجا و چگونه استخراج شده اند؟   به عنوان مثال خبر نامه گويا كه آمار موافق و مخالف نسبت به اين منشور و يا موضوعات مرتبط را ثبت ميكند، درست عكس ادعاي شما را ثابت ميكند و اين يك فكت أست و عناد با فكت ره به بيراهه ميبرد وحال من نمونه هاي متعهدي از اين فاكت را به خوانندهان اراءه ميكنم. شما خانم قاسمي به خاطر مخالفت  خودتان با اين منشور كوشيده ايد همه را مخالف آن معرفي كنيد. اغلب چهره هاي منتقد به اين منشور جزو افراطيون طيفهاي سياسي هستند و …

الف-در رابطه با جبهه وسیع همکاری و نیز منشور مهسا موارد زیر مورد توجه اند: 
1-
سیاست‌ورزی در آبریزگاهِ مسجد شاه! مسعود نقره‌کار - Gooya News
این مطلب همین دیروز  توسط مسعود نقره کار در انتقاد از خرابکاریها واهانتهای بیشرمانه  رضا تقی زاده به منشور مها نوشته شده . امروزکه روز دوم آنست
1004 رای مثبت و فقط 9 رای منفی آورده است یعنی حتی پایین تر از 1 درصد واین خود یک نشانه از در اقلیت مخض بودن این هتاکان افراطی سلطنت طلب است.
2-
اطلاعیە کمیتە مرکزی کومەلە در رد منشور رضا پهلوی و "سوء استفادە‌ی ناروا از نام کومەلە" - Gooya News
این اطلاعیه از سوی کومله علیزاده بر علیه عبدالله مهتدی  که مسئول کومله اصلی است داده شده 
که فقط 164 رای مثبت در مقابل 835 رای منفی آورده است یعنی فقط 16 در صد از کل رای دهندگان از آن حمایت کرده و در عوض 84 در صد با آن مخالف بوده واز موضع عبالله مهتدی و منشور مهسا حمایت کرده اند.
3-
منشور مخالفان منتشر شد: پس از سرنگونی حکومت سرنوشت حکومت، مقامات و اعضای سپاه چه می‌شود؟ - Gooya News
منشور مهسا
1284 رای مثبت و 164 رای منفی داشته یعنی از مجموع 1448 رای 88.6 در صد به آن رای مثبت داده و منتر از 12 در صد با آن محالف بوده اند.
4-
از "پیمان همکاری" سه جریان سیاسی حمایت کنید: ائتلاف و اتحاد پادزهرِ حکومت اسلامی، مسعود نقره کار - Gooya News
آرای مثبت این دعوت از مردم برای حمایت از پیمان همکاری 3ه جزیان شورای گذار، شورای تصمیم و حزب مشروطه 3805 رای مثبت و فقط 65 رلی منفی بوده است. یعنی از کل 3870 رای 98.3 در صد با آن موافق و . زیر دو درصد هم با آن مخالفت کرده اند. 
5-
پیمان همکاری شورای مدیریت گذار، حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) و شورای ملی تصمیم - Gooya News
5489 رای مثبت و 71 رای منفی
یعنی بالای 98.7 درصد از کل آرا در استقبال از این پیمان است و 1.3 در صد در مخالفت با آن. 

ب-در رابطه با جمهورخواهان :
1-
ائتلاف پنج حزب و سازمان جمهوری خواه در خارج کشور برای گذار از جمهوری اسلامی - Gooya News
320 رای مثبت و در عوض 471 رای منفی
یعنی 41.4 درصد رای دهندگان با آن موافق و 48.6 در صد با آن مخلف بوده اند. 
2-
ما خواستار استقرار جمهوری ایران هستیم، بیانیه نزدیک به ۲۹۰ کنشگر سیاسی و اجتماعی - Gooya News
318 رای مثبت در مقابل 468 رای منفی
یعنی 49.50 درصد از کل رای دهندگان با این منشور جمهوریخواهان که از طرفداران بنی صدر گرفته تا حبهه ملی و حزب توده  آن را امضائ کرده اندمحالف بوده اند. این منشور از همان ابتدا جمهوری خواهی را به عنوان گزینه قطعی مردم ایران قلمدادکرده و مطرح میکند که مجلس موسسان قانون اساسی این چمهوری را تدوین خواهد کرد وبدین ترتیب از همان ابتدا بنا رابر نفی حق انتخاب دگر اندیشان گذاشته است.
3-
من بعنوان یک ایرانی از حرف ذلت باری که شاه در مورد خود گفته خجالت می‌کشم - Gooya News
اینمقاله از سوی محد جعفری از یاران بنی صدر واز نوسندگان روزنامه انقلاب اسلامی در مهاجرت بر علیه رضا شاه نوشته شده  و 285 رای مثبت در مقابل 890 رای منفی  داشته است، یعنی از کل آرا، 24.25 درصد رای مثبت در حمایت از نظر نویسنده و 75.75 در رد نظرات وی رای آورده است.  
////

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

محسن کردی

عنوان مقاله
من بعنوان یک ایرانی از حرف ذلت باری که شاه در مورد خود گفته خجالت می‌کشم

 عنوان مقاله آقای محمد جعفری و خالتی که میکشند چیزی بجز یک اشک تمساح در نهایت رذالت نیست!  آقای جعفری.. حالا در ایران کسی بر مسند قدرت نشسته که از دیوار سفارت کشورهای خارج بالا میرود و سفارت دیگری را آتش میزند و در مراسم رسمی اش مرگ بر همه میگوید. دم همه خارجی ها را گرفته و مثل موش از ایران بیرون انداخته. از آنها گروگان هم میگیرد و باج هم میگیرد. درست برعکس شاه. از ته قلبم معتقدم که رژیم اسلامی ایران کاملا مستقل است! به آن افتخار کنید آقای جعفری و از سخن شاه خجالت بکشید که دمش را گرفتند  و مثل موش از ایران بیرون انداختند. شاه نایستاد با ساچشمه به چشمان شما و سایرشورشیان سال 57 شلیک کند. دخترتان را از پشت بام مثل نیکا شاکرمی به پایین پرت نکرد. پسرتان را به کهریزک نبرد کو... ش بذاره. اجازه داد خارجی ها دمش را بگیرند و او را بیرون بیاندازند اما چشم شما و کون پسرتان سالم بماند. این خطا را به او ببخشاید و چشم دختر تان را پیش پای ولی فقیه قربانی کنید و پسرتان را به پای ولی فقیه به کهریزک بفرستید. بیله دیگ بیله چغندر. لیاقت امثال شما ساچمه خامنه ای بر چشمان دختر تان است کهریزک نازشصت پسر آزادیخواه تان! تصور میکنم حرفهای رکیک من به شما حرف همه کسانی است که چشمان شان ساچمه خورد و از پشت بام پرت شدند و در کهریزک کون شان گذاشته شد. شما زامبی ها کی میخواهید از خواب بیدار شوید. 

پ., 16.03.2023 - 12:29 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
نظر جمهوریخواهان مخالف منشور در این سه مورد چیست؟

تمامیت ارضی، زبان فارسی، عدم تمرکز

سه نکته بالا مورد اعتراض بسیاری پادشاهی خواهان و جمهوریخواهان قرار گرفته است. نیروهای چپ و جمهوریخواه در طی این 44 سال از پاسخگویی روشن در مورد سه موضوع بالا طفره رفته اند. الان وقت اعلام موضع است. من پادشاهیخواه به این که سخنی از تمامیت ارضی، زبان فارسی بعنوان زبان مشترک ایرانیان نیامده، و نیز طرح  مساله عدم تمرکز در این بیانیه اعتراض دارم. آیا جمهوریخواهان هم اعتراض دارند یا ندارند؟ البته عرض کنم که من مخالف فدرالیسم اما موافق عدم تمرکز به معنی تقسیم حکومت و نه حاکمیت هستم. اعتراض من به این است که جمع شش نفره در مقامی نیستند که در مورد موضوعی که به مجلس موسسان مربوط است  موضع بگیرند. 

جمهوریخواهان چپ و راست مانند سازمان های جبهه ملی و فداییان و حزب توده و غیره و یا دیگرانی که با حزب دمکرات کردستان یا کومله همکاری میکنند نیز باید موضع شان رد این مورد شفاف باشد. (مجاهدین زحمت نکشند نظرشان  محترم نیست). 

پ., 16.03.2023 - 12:17 پیوند ثابت
نظرات رسیده

کیانوش جان. آفرین بر وجود نازنینت. واقعا دست مریزاد. خوشحالم که بیداری و هوشیار. ادامه بده عزیزم. ادامه بده.

 

شاد و خوشکام باشی.

 

فرامرز حیدریان

چ., 15.03.2023 - 23:22 پیوند ثابت
نظرات رسیده

نازنين ، برتو درود و خسته نباشى 
در برخورد با حزب دمكرات با احتياط بيشتر صحبت كن ، حزبى است مردمى و أفراد خوبى را در صفوف خود دارد . در ارتباط با مسائل امروز،  نقش منفى جمهورى خواهان آمريكا را متوجه باش ! همين جمهورى خواهان  باعث شده اند كه تماس  مجاهدين با مخالفان طرح از جمله حزب دمكرات  برقرار بشه و همين حالا بين هر دوى آنها نشست هايي در سطح خيلى بالا برقرار است !( در مورد كومله عليزاده نيز با احتمال خيلى بالا چنين نشستهايي وجود دارد )، البته من اعتقاد دارم كه آمريكايي ها هم مجاهدين و هم دمكرات در شرايط أوج بحران ، به دفاع از منشور و شركت فعال در بر اندازى  وادار خواهند كرد .

چ., 15.03.2023 - 22:51 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Shapour Shehni

اینروزها بازار انتقاد داغ هست و هر کسی هم نظرات خودش را بیان میکند حالا بعضی ها صادقانه و جهت اصلاح منشور ایراداتی را که مورد نظرشان هست مطرح میکنند که بسیار هم خوب و قابل درک و سازنده است ولی متاسفانه بعضی ها هم مغرضانه نظر میدهند و آگاهانه هدفشان به زیر کشاندن کسانی ست که در هر صورت با تمام ایراداتی که وجود دارد و بر آنها وارد است سینه خود را سپر کرده اند آنهم در مقابل یک نظامی که به یک بچه 9 ساله هم رحم نمیکند. ولی آنچه باعث حیرت انسان میشود نظرات و تحلیل مغرضانه آقای امیر طاهری ست، با آنهم سابقه و تجربه در مجامع مختلف و روزنامه نگاری ثابت کرد که نمیتواند الگویی باشد برای نسلهای بعد از خود. آقای امیر طاهری در مصاحبه با آقای شهرام همایون در مورد منشور همبستگی میگوید اینها هیچکدام سیاسی نیستند، آگاهی سیاسی ندارند، مردم را فریب میدهند، کارشان خالی بندی ست.جالب اینجاست همه را تجزیه طلب معرفی میکند و ادامه میدهد، اینها نمیخواستند اعلام کنند تجزیه طلبند در متن نوشتند یکپارچگی سرزمین ایران و جالب اینجاست که وسط دعوای مردم و تهیه کنندگان این منشور نرخ هم تعیین میکند و میگوید مردم قانون اساسی مشروطه سلطنتی ما را بپذیرند. باید از آقای امیر طاهری و طاهری ها پرسید در این 44 سال کجا بودید. شماها در این مدت طولانی در خارج از کشور آیا توان این را داشتید تظاهرات حتی دو هزارنفری را سامان دهید؟ نقد بر هر موضوع و مطلبی حق شما و همه ماست و اکثرا هم همین کار را در ارتباط با منشور همبستگی انجام داده اند و داده ایم ولی نمیدانم چرا هر کس دوره ای سردبیر روزنامه کیهان بوده ابایی ندارد از تهمت زدن به دیگران. نقد شناختن محاسن و معایب میباشد و نه متلک پرانی . ما یاد گرفتیم فقط ریشه های همدیگر را بیرون بیاوریم تا بلکه بدین طریق بتوانیم جلوی حرکتی را بگیریم. در حقیقت به قول پروتاگورس << سرشت هر کسی در داوری هایش تاثیر میگذارد. >>

چ., 15.03.2023 - 18:09 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Sohel Mosaddegh

جواب شما در واقع راحته ، چپی‌ها و مجاهدین آنقدر فضای اپوزیسیون خارج از کشور را سمی کردن، که همه رو بنوعی مسموم کردن. و بعد نادانی خیلی‌ها از سیستم فدرال. یعنی همون تمرکز زدایی که کاملا اشتباه اونو تجزیه طلبی تعریف کردن، دوستان .....فدرال همون سیستمیه که در آلمان و ایالات متحده وجود داره!!! این دو کشور ضعیف و تجزیه شده هستند؟؟؟!!!

چ., 15.03.2023 - 18:08 پیوند ثابت
نظرات رسیده

شاهین دلنشین کاوه آهنگرزاده

ضمن حمایت از تلاشهای شاهزاده رضا پهلوی و همراهانش، مخالفت خود را با متن منشور همبستگی اعلام میکنم. این منشور حق انتخاب مردم را زیر پا گزاشته است! بهتر است گامی به عقب برداریم و بر سر همان 3، 4 اصل مهم و مشترک همکاری کنیم. هر کلمه.ای که به این اصول اضافه شود، باعث تفرقه میشود.

چ., 15.03.2023 - 18:07 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Lotkachi Gilani

در جواب به خانم اختر قاسمی ، با عرض معذرت خودم از کسانی هستم که معتقد منشور مهسا توانی ایجاد یک جبهه واحد هم در داخل و در خارج کشور هستم و در عین جز امضا کنندگان ما خواستار استقرار جمهوری ایران هستیم با امضا ۲۹۰ نفر ، خانم قاسمی گرامی شرایط برای دست دوستی دراز کردن از طرف همه جریانات جمهوری خواه و چپ چه با نوشتن منشور خودشان و چه بدون منشور بطرف منشور مهسا وجود دارد تا با گرفتن مخرج مشترکها چند طرفه و به روایتی پشت میز مذاکره نشستند آن هم برای رسیدن به یک پلتفرم و با منشور بهتر و قوی تر برای ایجاد یک ائتلاف وسیع برای ایران را متاسفانه دوستان جمهوری خواه بیشتر بدنبال مرز کشی ، بدنبال جلوگیری از آمدن سلطنت به کشور و در عین حال خودبینی کودکانه مانع بزرگی شدند برای هر گونه حرکتی ، از دید من منشور مهسا با اشکالاتی که دارد می‌تواند زیر بنای ایجاد این نزدیکی بشود دست دوستی از طرف هشت و یا شش نفر ( منشور مهسا ) بسوی دیگر جریانات جمهوری خواه و چپ ووو دراز شده و بارها هم در مصاحبه بخصوص از طرف رضا پهلوی بیان شده ولی سوال اینجاست چرا جریانات جمهوری خواه که تا این زمان کلی اتحاد و ائتلاف در درون خودی های خود کردند و بعد به شکست و انشعاب رسیدن حاضر نیستند پای مذاکره با اعضای منشور مهسا روند و چرا جریانات دیگری چون پنج جریان جدید باز هم سمت سوی تکراری فقط با خود را رفتند آیا مشکل از منشور مهسا و وجود شخص رضا پهلویست نه خانم گرامی مشکل از همان جمهوری خواهان و چپ های هستند که دم از دموکراسی و تکثرگرایی و شفافیت میزنند ولی خودشان با برخورد و حرکات سکتاریستی خود ضد آن را نشان میدهند .

تی قوربان و ساقول

چ., 15.03.2023 - 18:05 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.